Piątek, 14 grudnia 2018 r.   Imieniny: Alfreda, Izydora, Jana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2015-07-20, 08:19 Monika Kaczyńska

Zawały pod Toruniem: trwa szacowanie strat [zdjęcia]

Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska w towarzystwie wójta gminy Obrowo Andrzeja Wieczyńskiego ogląda zniszczenia we wsi Zawały po przejściu nawałnicy i trąby powietrznej. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska w towarzystwie wójta gminy Obrowo Andrzeja Wieczyńskiego ogląda zniszczenia we wsi Zawały po przejściu nawałnicy i trąby powietrznej. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
34 budynków mieszkalnych i 20 gospodarczych uszkodziła niedzielna nawałnica w Zawałach pod Toruniem. To miejscowość, w której są największe straty w Kujawsko-Pomorskiem
Przez całą noc zabezpieczano uszkodzone budynki, prace będą trwały jeszcze długo. Rano na miejsce przyjechała minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska i wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes. Wspólnie z lokalnymi władzami radzili, jak udzielić pomocy osobom poszkodowanym.

- Dramat ogromny, bo wielu mieszkańców zostało poszkodowanych. To, co widzimy na miejscu przeraża. Służby będą szacowały straty, nadzór budowlany oceni stan budynków no i pierwsze zapomogi -mówiła szefowa resortu spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska.

- Kiedy wrócę do urzędu środki zostaną uruchomione, czekam również na dane z miejscowego ośrodka pomocy społecznej. Do 6 tys. zł pomoc jednorazowa, do 20 tys. na remont, 100 tys. na odbudowę domu. - dodaje wojewoda Ewa Mes.

- Myśleliśmy, że to koniec świata - tak o tym, co działo się w niedzielę mówią mieszkańcy miejscowości Zawały.

Według ich relacji nawałnica trwała zaledwie kilka minut, zrobiło się ciemno, zaczęło mocno wiać, padał ulewny deszcz.

- Ściana deszczu, ogromny huk i strach. Patrzyliśmy: nie ma sklepu, nie ma drzew. uciekliśmy do korytarza - relacjonują.

Wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes przekazała już gminie Obrowo 200 tys.zł na wypłatę zasiłku w wysokości do 6 tys. zł 54 poszkodowanym rodzinom.

Wstępnie wiadomo, że poważnie naruszona została konstrukcja 7 budynków. Ich mieszkańcy znaleźli schronienie u rodziny i znajomych.

Do wójta Obrowa docierają kolejne zgłoszenia o uszkodzonych budynkach na terenie gminy, m.in. w miejscowości Zębowo. Wójt gminy Obrowo - Andrzej Wieczyński apeluje do mieszkańców Kujaw i Pomorza o pomoc finansową dla poszkodowanych rodzin z terenu swojej gminy. Został uruchomiony specjalny nr konta, na który można wpłacać pieniądze. Każda złotówka się liczy. Nr konta można znaleźć na stronie www.obrowo.pl.

W całym województwie kujawsko-pomorskim wskutek burz, które przeszły w niedzielę uszkodzonych zostało ok. 160 budynków. W kilku miejscach zablokowane były linie kolejowe. Lokalnie występowały problemy z dostępem do energii elektrycznej. W niedzielę w zdarzeniach związanych z burzami rannych zostało 6 osób, w tym jeden ratownik.

W związku z nawałnicą jaka przeszła wczoraj w regionie kujawsko-pomorskim, strażacy interweniowali 1143 razy. W sumie w działaniach związanych z usuwaniem skutków nawałnicy wzięło do tej pory udział ponad 4,5 tys.strażaków. Jak informuje Arkadiusz Piętak z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu do strażaków dotarły informacje o 119 uszkodzonych liniach energetycznych i 2 trakcjach kolejowych. Mieszkańcy alarmowali też o prawie 200 uszkodzonych budynkach i 34 autach. W wyniku nawałnicy ucierpiało 5 mieszkańców regionu i 1 strażak.
Zawały pod Toruniem: trwa szacowanie strat. Na miejsce przyjechała minister Teresa Piotrowska i wojewoda Ewa Mes (Popołudnie z nami)
Toruń

Wiadomości lokalne

2018-12-13, godz. 20:16 Bez odblasków pieszy jest niewidoczny. Policjanci pokazywali to dzieciom 300 dzieci z Bydgoszczy i okolic wzięło udział w zorganizowanej w kinoteatrze Adria imprezie uświadamiającej konieczność stosowania elementów odblaskowych. » więcej 2018-12-13, godz. 18:24 Milena Kindziuk w Bydgoszczy: Śmierć ks. Popiełuszki nie była dziełem przypadku - Jest mało prawdopodobne, że ks. Jerzy Popiełuszko był torturowany w bunkrach w Kazuniu i zmarł dopiero 25 października - dowodziła dr Milena Kindziuk, autor ... » więcej 2018-12-13, godz. 16:28 Policjant karze mandatem? Tym razem były nagrody dla kierowców Happening 'Bezpieczne Przejście 'zorganizowano w Świeciu. Policjanci zamiast mandatu nagradzali kierowców, którzy poprawnie zachowywali się na drodze. » więcej 2018-12-13, godz. 15:17 Bydgoszczanie złożyli hołd ofiarom wojskowych obozów internowania W ramach obchodów 37. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, na skwerze Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy odsłonięto tablicę poświęconą ofia ... » więcej 2018-12-13, godz. 14:47 Stan wojenny wraca pamięcią w trakcie wieczornych uroczystości w Toruniu Toruńskie obchody 37. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, rozpoczęły się już w nocy 13 grudnia br. Od wczesnych godzin wieczornych mieszkańcy Toru ... » więcej 2018-12-13, godz. 14:33 Grudniowa noc stanu wojennego. Odwiedź wystawę we Włocławku Kujawsko-Pomorskie czci pamięć o wydarzeniach sprzed 37 lat. W gmachu głównym Biblioteki Miejskiej we Włocławku zorganizowano z tej okazji okolicznościową wys ... » więcej 2018-12-13, godz. 11:27 Pamięć o stanie wojennym w uroczystościach na Pomorzu i Kujawach Dokładnie o północy z 12 na 13 grudnia mieszkańcy Torunia uczcili 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W nocnych uroczystościach przy kościele akademick ... » więcej 2018-12-13, godz. 10:12 Stan wojenny w Polsce planowano miesiące wcześniej! Wydarzenia sprzed 37 lat, pierwsze godziny stanu wojennego w naszym regionie, ocena politycznej i historycznej tamtych wydarzeń z dzisiejszej perspektywy - o ... » więcej 2018-12-13, godz. 09:54 W trzy lata objechali świat autostopem! Wyruszyli 1 września 2014 roku, wrócili trzy lata później. Po drodze odwiedzili Europę, Azję, Australię i Oceanię. W planach początkowych ich wyprawa miała tr ... » więcej 2018-12-13, godz. 08:03 Żywa choinka? Tylko z legalnych źródeł. Najlepiej z nadleśnictwa! Świerki, jodły a może sosny - wybór jest duży - Lasy Państwowe rozpoczęły sprzedaż świątecznych drzewek. Polskie Radio PiK odwiedziło Nadleśnictwo Dąbrowa. » więcej
1234567