Sobota, 16 lutego 2019 r.   Imieniny: Danuty, Julianny, Daniela
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2015-07-20, 08:19 Monika Kaczyńska

Zawały pod Toruniem: trwa szacowanie strat [zdjęcia]

Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska w towarzystwie wójta gminy Obrowo Andrzeja Wieczyńskiego ogląda zniszczenia we wsi Zawały po przejściu nawałnicy i trąby powietrznej. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska w towarzystwie wójta gminy Obrowo Andrzeja Wieczyńskiego ogląda zniszczenia we wsi Zawały po przejściu nawałnicy i trąby powietrznej. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
34 budynków mieszkalnych i 20 gospodarczych uszkodziła niedzielna nawałnica w Zawałach pod Toruniem. To miejscowość, w której są największe straty w Kujawsko-Pomorskiem
Przez całą noc zabezpieczano uszkodzone budynki, prace będą trwały jeszcze długo. Rano na miejsce przyjechała minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska i wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes. Wspólnie z lokalnymi władzami radzili, jak udzielić pomocy osobom poszkodowanym.

- Dramat ogromny, bo wielu mieszkańców zostało poszkodowanych. To, co widzimy na miejscu przeraża. Służby będą szacowały straty, nadzór budowlany oceni stan budynków no i pierwsze zapomogi -mówiła szefowa resortu spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska.

- Kiedy wrócę do urzędu środki zostaną uruchomione, czekam również na dane z miejscowego ośrodka pomocy społecznej. Do 6 tys. zł pomoc jednorazowa, do 20 tys. na remont, 100 tys. na odbudowę domu. - dodaje wojewoda Ewa Mes.

- Myśleliśmy, że to koniec świata - tak o tym, co działo się w niedzielę mówią mieszkańcy miejscowości Zawały.

Według ich relacji nawałnica trwała zaledwie kilka minut, zrobiło się ciemno, zaczęło mocno wiać, padał ulewny deszcz.

- Ściana deszczu, ogromny huk i strach. Patrzyliśmy: nie ma sklepu, nie ma drzew. uciekliśmy do korytarza - relacjonują.

Wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes przekazała już gminie Obrowo 200 tys.zł na wypłatę zasiłku w wysokości do 6 tys. zł 54 poszkodowanym rodzinom.

Wstępnie wiadomo, że poważnie naruszona została konstrukcja 7 budynków. Ich mieszkańcy znaleźli schronienie u rodziny i znajomych.

Do wójta Obrowa docierają kolejne zgłoszenia o uszkodzonych budynkach na terenie gminy, m.in. w miejscowości Zębowo. Wójt gminy Obrowo - Andrzej Wieczyński apeluje do mieszkańców Kujaw i Pomorza o pomoc finansową dla poszkodowanych rodzin z terenu swojej gminy. Został uruchomiony specjalny nr konta, na który można wpłacać pieniądze. Każda złotówka się liczy. Nr konta można znaleźć na stronie www.obrowo.pl.

W całym województwie kujawsko-pomorskim wskutek burz, które przeszły w niedzielę uszkodzonych zostało ok. 160 budynków. W kilku miejscach zablokowane były linie kolejowe. Lokalnie występowały problemy z dostępem do energii elektrycznej. W niedzielę w zdarzeniach związanych z burzami rannych zostało 6 osób, w tym jeden ratownik.

W związku z nawałnicą jaka przeszła wczoraj w regionie kujawsko-pomorskim, strażacy interweniowali 1143 razy. W sumie w działaniach związanych z usuwaniem skutków nawałnicy wzięło do tej pory udział ponad 4,5 tys.strażaków. Jak informuje Arkadiusz Piętak z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu do strażaków dotarły informacje o 119 uszkodzonych liniach energetycznych i 2 trakcjach kolejowych. Mieszkańcy alarmowali też o prawie 200 uszkodzonych budynkach i 34 autach. W wyniku nawałnicy ucierpiało 5 mieszkańców regionu i 1 strażak.
Zawały pod Toruniem: trwa szacowanie strat. Na miejsce przyjechała minister Teresa Piotrowska i wojewoda Ewa Mes (Popołudnie z nami)
Toruń

Wiadomości lokalne

2019-02-16, godz. 08:02 O energii odnawialnej i nie tylko! W Grudziądzu powstanie "Młyn Energii"! W Grudziądzu powstanie centrum edukacji i nauki o nazwie 'Młyn Energii'. Porozumienie w tej sprawie podpisał dzisiaj marszałek województwa Piotr Całbecki i pr ... » więcej 2019-02-16, godz. 07:09 Czy Skarb Bydgoski wypromuje Bydgoszcz? Gadżety promujące bydgoski skarb wkrótce będą dostępne dla mieszkańców i turystów. W Bydgoskim Centrum Informacji pojawią się wkrótce kubki, koszulki, czy baw ... » więcej 2019-02-15, godz. 20:25 Na warszawskich szynach Hyundai, a nie PESA? - Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by dokładnie zbadać uczciwość całego przetargu na zakup tramwajów w Warszawie - zapowiedział na konferencji prasowej sek ... » więcej 2019-02-15, godz. 19:45 Setna rocznica zakończenia powstania wielkopolskiego - uroczystości w Bydgoszczy Setną rocznicę zakończenia powstania wielkopolskiego uczczono w Bydgoszczy. Jedynego zwycięskiego powstania w historii Polski. » więcej 2019-02-15, godz. 18:20 Do banku z dowodem osobistym? Interwencja Polskiego Radia PiK Kolejna interwencja dziennikarska na prośbę Naszych Słuchaczy, tym razem dotycząca ochrony danych osobowych. » więcej 2019-02-15, godz. 17:18 Kosma Złotowski: W Bydgoszczy powinien powstać port multimodalny W trakcie lutowej sesji plenarnej Parlament Europejski debatował nad przyszłością planu działań Komisji Europejskiej na rzecz pobudzenia transportu śródlądowe ... » więcej 2019-02-15, godz. 16:15 Zarzuty dla mężczyzny, który miał spowodować wypadek na A1 Kierowca, który jadąc pod prąd spowodował karambol na autostradzie A1 - usłyszał prokuratorskie zarzuty. » więcej 2019-02-15, godz. 15:15 Europoseł Kosma Złotowski pyta Komisję Europejską o przetarg na dostawy tramwajów dla Warszawy Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski wysłał do Komisji Europejskiej pytanie dotyczące wątpliwości związanych z wygraną firmy Hyundai Rotem w prze ... » więcej 2019-02-15, godz. 14:05 Zanim Kujawską w Bydgoszczy pojedzie tramwaj. Niebawem rozbiórka kamienic [wideo] To ostatnie chwile budynków u zbiegu ul. Kujawskiej i Toruńskiej w Bydgoszczy. Trwają przygotowania do ich rozbiórki w związku z budową linii tramwajowej na u ... » więcej 2019-02-15, godz. 12:25 Nie pili alkoholu, a jeżdżą jak pijani! Przemęczeni kierowcy oszukują system liczący ich czas pracy. Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego w Bydgoszczy zapowiada jeszcze więcej kontroli na nowym ... » więcej
1234567