Środa, 13 listopada 2019 r.   Imieniny: Mateusza, Izaaka, Stanisława
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2015-04-05, 22:03 Andrzej Krystek

Szymborskie przywołówki już po raz 183.

Tradycyjne przywołówki odbyły się po zmroku w Niedzielę Wielkanocną w parku nad stawem w Szymborzu. Zgromadziły kilkuset mieszkańców Inowrocławia i okolic. Organizowane od 1833 r. przez Stowarzyszenie Klubu Kawalerskiego odbyły się już po raz 183.
Wcześniej przez 2 tygodnie Klub Kawalerów zwany komitetem przyjmował od miejscowych kawalerów stosowne kwoty lub dary w naturze jako "wykupiny" miejscowych panien.

Kawaler, który w tzw. "sztubie" się nie pojawił, nie wykupił jakiejś panny i nie poparł tradycji, bywał w formie wierszowanej złośliwie opisywany, co ogłaszano głośno podczas przywołówki z trybunki nad szymborskim stawem.

Krytykowany kawaler przy tym kojarzony jest z panną, której nikt nie wykupił, a ona sama z różnych powodów, najczęściej dlatego, że nie wpuściła poprzedniej Wielkanocy do domu komitetu z dyngusem, popadła w konflikt z Klubem Kawalerów.

Jeżeli panna została wykupiona, usłyszy o sobie jedynie pochlebne wierszyki.

Zwyczaj krytykowania rymowankami miejscowych panien, zwłaszcza ich przywarów, był w XIX i na początku XX w. na Kujawach i Pałukach dość powszechny. Była to też forma zalotów i kojarzenia par.

Obecnie zwyczaj kontynuowany jest już tylko w inowrocławskim Szymborzu, zresztą w zmodyfikowanej formie.
Niektóre panny usłyszały krytyki, wykupione tzw. numery

Wiadomości lokalne

2019-11-13, godz. 19:48 Trasa S5: sześć firm chce kończyć odcinek za Włochów, wyrzuconych z budowy W środę otwarto oferty firm budowlanych, które zgłosiły chęć budowy odcinka trasy S5 - od Białych Błot do Szubina. Zgłosiło się sześć firm. » więcej 2019-11-13, godz. 18:54 Bilet Uczniowski i Karta Malucha dla mieszkańców Metropolii Bydgoszcz 10 złotych za bilet miesięczny i 100 złotych za całoroczny zapłacą od 1 grudnia dzieci i młodzież z czterech ościennych gmin w okolicach Bydgoszczy za korzyst ... » więcej 2019-11-13, godz. 18:08 To była największa zbrodnia popełniona przez Niemców. Prezentacja teki edukacyjnej IPN Nauczyciele historii nie tylko z regionu Kujaw i Pomorza otrzymali nową tekę edukacyjną Instytutu Pamięci Narodowej. Tym razem są to materiały na temat Zbrodn ... » więcej 2019-11-13, godz. 16:08 Protest w Mamliczu przeciw planom burmistrza Barcina. "Dzieci potrzebują tej szkoły!" - Skoro gmina ma pieniądze na basen czy lodowisko, to na szkołę też muszą się znaleźć - mówią mieszkańcy Mamlicza w gminie Barcin. Protestują przeciw planom b ... » więcej 2019-11-13, godz. 15:22 Wenezuelka chce zostać w Toruniu. Boi się mafii, która zmusiła ją do przemytu narkotyków - Boję się o życie swoje i moich dzieci - mówi Wenezuelka Yurbi, która przebywa w Toruniu i próbuje zalegalizować swój pobyt w Polsce. Kobieta - szukając prac ... » więcej 2019-11-13, godz. 14:26 Dzienne domy opieki medycznej ułatwią powrót do zdrowia po pobycie w szpitalu W regionie powstają dzienne domy pomocy medycznej. To nowa forma wsparcia, która ma pomóc w sprawowaniu opieki nad osobami chorymi i ułatwić ich powrót do peł ... » więcej 2019-11-13, godz. 13:12 Sejmik województwa zatwierdził zmiany personalne w samorządzie regionu Paweł Zgórzyński i Marek Domżała zostali nowymi radnymi województwa z PSL. Zastąpili Dariusza Kurzawę i Ryszarda Bobera, którzy dostali się do parlamentu. Now ... » więcej 2019-11-13, godz. 11:15 Samobójstwa, depresje, kryzysy. Dlaczego młodzi cierpią? Konferencja w Toruniu Pół tysiąca! młodych ludzi w ubiegłym roku odebrało sobie życie. Co czwarty nastolatek cierpi na depresję. W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu zorganizowana z ... » więcej 2019-11-13, godz. 09:52 Zbigniew Girzyński: Mam nadzieję na merytoryczną debatę Niespokojnie też już było — mówił w Rozmowie Dnia poseł Zbigniew Girzyński z Prawa i Sprawiedliwości, nawiązując do wtorkowej wypowiedzi posła Tomasza Lenza z ... » więcej 2019-11-13, godz. 08:11 Rok na stanowisku. Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski poddany ocenie Mija rok od wyborów samorządowych. Co udało się zrobić prezydentowi Maciejowi Glamowskiemu i jak oceniają to inni? » więcej
1234567