Poniedziałek, 24 lutego 2020 r.   Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2015-02-12, 13:56 Sława Skibińska-Dmitruk

Sympozjum o Marianie Rejewskim na UKW w Bydgoszczy

Najbardziej znane zdjęcie Mariana Rejewskiego w mundurze PSZ na Zachodzie. Fragment wystawy. Fot. Henryk Żyłkowski
Najbardziej znane zdjęcie Mariana Rejewskiego w mundurze PSZ na Zachodzie. Fragment wystawy. Fot. Henryk Żyłkowski
Sympozjum dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z okazji "Roku Mariana Rejewskiego" zorganizowano na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W spotkaniu uczestniczyło około 250 osób.
Rok Mariana Rejewskiego” został ogłoszony przez Urząd Miasta Bydgoszczy w 110. rocznicę urodzin Mariana Rejewskiego - bydgoszczanina, matematyka i kryptologa, który złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Gościem honorowym sympozjum była Janina Sylwestrzak - córka Mariana Rejewskiego.

Prelekcje wygłosili płk Jerzy Lelwic z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz prof. Marek Wójtowicz z Instytutu Matematyki UKW.

- Rejewski był świetnym matematykiem, miał doświadczenie i intuicję kryptologiczną. Na początku października 1932 r. otrzymał polecenie, aby zajął się szyframi Enigmy. Najpierw zapoznał się z nieskutecznymi działaniami swoich poprzedników, również jasnowidza. Następnie zorientował się, ze jest szczelina w pancerzu Enigmy, podwójnie szyfrowany klucz i od tego zaczął. Zbudował 6 równań opartych o teorię permutacji i starał się eliminować niewiadome, aż wreszcie stworzył matematyczny model tej maszyny - mówi płk Jerzy Lelwic.

Na zakończenie odbyły się warsztaty szyfrowania, które przeprowadzą studenci Koła Naukowego OMEGA.

Celem spotkania było przekonanie przyszłych maturzystów, że zajmowanie się matematyką i jej praktycznymi zastosowaniami, takimi jak kryptologia, np. w bankach lub w wojsku, jest ciekawą perspektywą wyboru kierunku kształcenia i zawodu.
- Rejewski był świetnym matematykiem, miał doświadczenie i intuicję kryptologiczną - mówi płk Jerzy Lelwic z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
Sympozjum o Marianie Rejewskim na UKW w Bydgoszczy (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-02-23, godz. 20:25 Kupię, sprzedam, wymienię czyli pchli targ w centrum Bydgoszczy Jedni sprzedawali, drudzy kupowali, jeszcze inni oddawali lub wymieniali się swoimi towarami. W Bydgoskim Centrum Finansowym zorganizowano Sprze_Dasz, czyli p ... » więcej 2020-02-23, godz. 18:34 Gady w domu? Są tacy, którzy lubią i mają! [zdjęcia] Skorpiony, jaszczurki, pająki czy ślimaki - można było oglądać dziś w Bydgoszczy. W hali Artego Arena po raz kolejny zorganizowano Wystawę Zwierząt Egzotyczny ... » więcej 2020-02-23, godz. 17:28 Piękne czasy i piękne auta. Wystawa motoryzacyjna w Toruniu Wyjątkowe auta i postaci znane ze świata motoryzacji. W Centrum Targowym Park w Toruniu można było oglądać zabytkowe samochody w klimacie retro. » więcej 2020-02-23, godz. 16:34 Relikwie księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego w Inowrocławiu Dwudniowe uroczystości wprowadzenia relikwii błogosławionego ks. podharcmistrza Stefana Wincentego Frelichowskiego do Bazyliki Najświętszej Maryi Panny odbyły ... » więcej 2020-02-23, godz. 15:39 W dzień powszedni w biurze, w weekend na poligonie w mundurze Na co dzień wykonują inne zawody i prowadzą życie w tzw. cywilu. W weekendy ćwiczą w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej. » więcej 2020-02-23, godz. 13:11 Pobiegli w Myślęcinku w ramach City Trail. W każdym mieście jest miejsce na przełaje! [wideo] Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w imprezie biegowej w bydgoskim Mylęcinku. Była to kolejna odsłona zawodów City Trail. » więcej 2020-02-23, godz. 08:30 - Cierpienie kóz jest wliczone w cenę przepięknych swetrów - przekonują obrońcy zwierząt - Produkty z kaszmirem są nieetyczne! - takie m.in. hasło głosili w Bydgoszczy przedstawiciele Fundacji Viva, i przed galerią handlową pokazywali film, na któ ... » więcej 2020-02-23, godz. 07:19 Najsilniejsze mięśnie w województwie mają woprowcy znad Gopła! [galeria] W sobotę (22.02.), odbywały się II Wojewódzkie Zawody Ratowników Wodnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Wyścigach na Ergometrach Wioślarskich w Toruniu. R ... » więcej 2020-02-22, godz. 19:50 Nasz informatyczny geniusz - idealny jako bohater lekcji historii i informatyki Konstruktor, informatyk i elektronik, ale także żołnierz Szarych Szeregów w batalionie Zośka. W 10. rocznicę śmierci w Toruniu wspominano inż. Jacka Karpiński ... » więcej 2020-02-22, godz. 17:05 To się nazywa: zostawić kogoś na lodzie. Torbyd zapraszał do nocy! Jak bezpiecznie stawiać pierwsze kroki na łyżwach - można się tego było przez całą sobotę (22.02.) uczyć na bydgoskim Torbydzie. Organizator Dnia Otwartego na ... » więcej
1234567