Środa, 22 maja 2019 r.   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2015-02-12, 13:56 Sława Skibińska-Dmitruk

Sympozjum o Marianie Rejewskim na UKW w Bydgoszczy

Najbardziej znane zdjęcie Mariana Rejewskiego w mundurze PSZ na Zachodzie. Fragment wystawy. Fot. Henryk Żyłkowski
Najbardziej znane zdjęcie Mariana Rejewskiego w mundurze PSZ na Zachodzie. Fragment wystawy. Fot. Henryk Żyłkowski
Sympozjum dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z okazji "Roku Mariana Rejewskiego" zorganizowano na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W spotkaniu uczestniczyło około 250 osób.
Rok Mariana Rejewskiego” został ogłoszony przez Urząd Miasta Bydgoszczy w 110. rocznicę urodzin Mariana Rejewskiego - bydgoszczanina, matematyka i kryptologa, który złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Gościem honorowym sympozjum była Janina Sylwestrzak - córka Mariana Rejewskiego.

Prelekcje wygłosili płk Jerzy Lelwic z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz prof. Marek Wójtowicz z Instytutu Matematyki UKW.

- Rejewski był świetnym matematykiem, miał doświadczenie i intuicję kryptologiczną. Na początku października 1932 r. otrzymał polecenie, aby zajął się szyframi Enigmy. Najpierw zapoznał się z nieskutecznymi działaniami swoich poprzedników, również jasnowidza. Następnie zorientował się, ze jest szczelina w pancerzu Enigmy, podwójnie szyfrowany klucz i od tego zaczął. Zbudował 6 równań opartych o teorię permutacji i starał się eliminować niewiadome, aż wreszcie stworzył matematyczny model tej maszyny - mówi płk Jerzy Lelwic.

Na zakończenie odbyły się warsztaty szyfrowania, które przeprowadzą studenci Koła Naukowego OMEGA.

Celem spotkania było przekonanie przyszłych maturzystów, że zajmowanie się matematyką i jej praktycznymi zastosowaniami, takimi jak kryptologia, np. w bankach lub w wojsku, jest ciekawą perspektywą wyboru kierunku kształcenia i zawodu.
- Rejewski był świetnym matematykiem, miał doświadczenie i intuicję kryptologiczną - mówi płk Jerzy Lelwic z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
Sympozjum o Marianie Rejewskim na UKW w Bydgoszczy (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-05-22, godz. 12:12 Życie seniorów może być radosne i bezpieczne. Projekt Toruńskiego Centrum Caritas Jak zdrowo odżywiać się, dobrze się bawić ale też co zrobić, żeby nie paść ofiarą oszustów - tego dowiadują się uczestnicy projektu „Czas upływa, siły nie uby ... » więcej 2019-05-22, godz. 11:39 Prof. Zybertowicz: Sondaże często są nadużywane i kreują rzeczywistość [wideo] - Istnieje efekt stadny, efekt zachowań gromadnych i przepowiednie samosprawdzające się. Są tacy, którzy - jeśli wierzą, że coś nastąpi - chcą być w obozie zw ... » więcej 2019-05-22, godz. 11:05 Debaty przed Eurowyborami w Polskim Radiu PiK. W środę ostatnia - o prawie Ostatnia debata z udziałem kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego odbędzie się w środę (22 maja) w Polskim Radiu PiK. Tym razem będzie o prawie UE ... » więcej 2019-05-22, godz. 09:45 „Nauka jest ciekawa, a nawet zdrowa". Trwa Bydgoski Festiwal Nauki [aktualizacja, wideo, zdjęcia] Pokazy, gry, lekcje kulinarne, kreatywne budownictwo - głównie dla dzieci, czyli największej grupy odwiedzających tę imprezę - przygotowali organizatorzy Bydg ... » więcej 2019-05-22, godz. 08:05 Przystanek wiedeński w Bydgoszczy. Do trzech razy sztuka? Jest trzech chętnych do wybudowania przystanku wiedeńskiego na ul. Marszałka Ferdynanda Focha przy pl. Teatralnym w Bydgoszczy. To już trzeci przetarg w tej s ... » więcej 2019-05-22, godz. 06:55 Świętopełka w Bydgoszczy w końcu wygląda jak ulica Mieszkańcy ulicy Świętopełka w Bydgoszczy nie muszą już grzęznąć w błocie. Dzięki wspólnej budowie drogi poznali się i częściej spotykają. W ramach inwestycji ... » więcej 2019-05-21, godz. 20:25 Słowo przeciwko słowu. Sebastian Chmara pozwał Krzysztofa Pietrzaka Były zastępca prezydenta Bydgoszczy i aktualny wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki kontra właściciel Tartaku Bydgoszcz. Chodzi o zniesławienie. » więcej 2019-05-21, godz. 19:20 Wiosna zawiadamia prokuraturę. Donosi na biskupa Wanda Nowicka i Elżbieta Długołęcka - kandydatki Wiosny do Parlamentu Europejskiego złożyły do Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Południe zawiadomienie w sprawi ... » więcej 2019-05-21, godz. 18:35 Michał Korolko: Większa rola miast. ZIT także dla przedsiębiorców? Wzrost znaczenia Bydgoszczy i Torunia w wydatkowaniu środków unijnych proponuje Michał Korolko - kandydat Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Europejski ... » więcej 2019-05-21, godz. 17:20 Tomasz Latos: Jest szansa na lepszy dostęp do rehabilitacji we Włocławku Funkcjonowaniu służby zdrowia poświęcona była konferencja prasowa Tomasza Latosa we Włocławku. To część kampanii posła Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami ... » więcej
1234567