Środa, 28 października 2020 r.   Imieniny: Szymona, Tadeusza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2014-08-16, 10:54 Polska Agencja Prasowa

Piknik dla miłośników astronomii na Barbarce w Toruniu

Piknik astronomiczny odbędzie się w sobotę wieczorem na toruńskiej Barbarce w ramach czwartej edycji Toruńskiego Zlotu Miłośników Astronomii. Podczas imprezy będzie można oglądać przez teleskopy mgławice, gwiazdy oraz galaktyki.
Happening astronomiczny rozpocznie się plenerową prelekcją poświęconą budowie teleskopów. Podczas wykładu uczestnicy dowiedzą się, jak powstaje obraz w okularze teleskopu i w jaki sposób można zmieniać powiększenie uzyskiwanego obrazu. Nie zabraknie też porad dotyczących wyboru pierwszego instrumentu obserwacyjnego, czy też przeznaczonego pod obserwacje konkretnej klasy obiektów.

Dwie kolejne prelekcje poświęcone będą historii narodzin astronomii pozagalaktycznej oraz Księżycowi. "Przybliżymy uczestnikom pikniku historię powstania Księżyca, budowę oraz podstawowe zjawiska związane ze srebrnym globem, takie jak zmiany rozmiarów tarczy, fazy czy zaćmienia" - powiedział koordynator Toruńskiego Zlotu Miłośników Astronomii Marcin Gładkowski.

Jak podkreślił, zdobyta podczas wykładów wiedza, będzie bardzo przydatna w kolejnej, kulminacyjnej części zlotu. "Gdy zrobi się już wystarczająco ciemno, rozpoczniemy pokaz nieba przez teleskopy. Podzielimy się swoimi doświadczeniami w podziwianiu skarbów nieba. A toruńska Barbarka to świetne miejsce do prowadzenia obserwacji astronomicznych, ponieważ położona jest 5,5 km od centrum miasta, zatem z dala od świateł" - poinformował Gładkowski.

Uczestnicy imprezy, korzystając z teleskopów organizatorów pikniku, zobaczą mgławice planetarne, gromady otwarte i kuliste gwiazd oraz galaktyki.

Toruński Zlot Miłośników Astronomii organizowany jest już po raz czwarty. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2010 roku. Zainteresowanie, jakie wzbudziła wówczas zarówno wśród uczestników, jak i licznych instytucji (jak choćby toruński ratusz), skłoniła organizatorów - pasjonatów zgromadzonych wokół internetowego portalu astronomicznego - AstroVisioN.pl do przygotowywania kolejnych edycji. (PAP)

Wiadomości lokalne

2020-10-28, godz. 08:30 Prezydent Grudziądza — trzeba ratować branże najbardziej poszkodowane Grudziądzcy przedsiębiorcy zapłacą o 90 procent mniej za czynsz za wynajęcie lokalu. Tak zdecydował prezydent Grudziądza Maciej Glamowski aby ratować branżę g ... » więcej 2020-10-27, godz. 19:55 Co z uniwersytetem medycznym w Bydgoszczy? - zastanawia się Rafał Bruski Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski pyta posła Tomasza Latosa o Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy. Zastanawia się, co dzieje się z obywytelskim projektem ustawy ... » więcej 2020-10-27, godz. 18:30 Kolejny dzień protestów przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego Kilka tysięcy mieszkańców Włocławka protestowało na ulicach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie twz. aborcji eugenicznej. Z parasolkami i ... » więcej 2020-10-27, godz. 16:55 Rektor UMK zabrał głos ws. protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego Kolegium rektorskie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zadeklarowało pomoc dla członków społeczności UMK, których dotkną jakiekolwiek konsekwencje zwią ... » więcej 2020-10-27, godz. 16:08 Sąd: Dziecko wtargnęło rowerem na drogę, ale kierowca przyczynił się do wypadku. Wyrok skazujący Dwa lata więzienia oraz 6-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych - taki wyrok usłyszał Stanisław G., który w lipcu 2015 roku śmiertelnie potrącił 11-l ... » więcej 2020-10-27, godz. 15:00 Apel ws. obrony bydgoskiej katedry. Proboszcz: Nie prosiliśmy nikogo o pomoc W mediach społecznościowych pojawiły się komunikaty nawołujące do obrony bydgoskiej katedry. » więcej 2020-10-27, godz. 14:30 Test ujemny. Marszałek Piotr Całbecki wrócił do pracy w urzędzie Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki nie ma koronawirusa. Jak poinformował sekretarz województwa, marszałek zakończył kwarantannę. Wynik ... » więcej 2020-10-27, godz. 14:00 Psy - radysiaki czekają na nowe domy. Połowę już to szczęście spotkało Ponad połowa psów z pseudoschroniska w Radysach, które w lipcu znalazły się w bydgoskim Schronisku dla Zwierząt, znalazła już nowe domy. » więcej 2020-10-27, godz. 10:16 Iwona Michałek: - Na razie nie ma mowy o całkowitym lockdownie - Mam nadzieję, że społeczeństwo będzie przestrzegało wszystkich obostrzeń - mówiła w Rozmowie Dnia w Polskim Radiu PiK Iwona Michałek, sekretarz stanu w Mini ... » więcej 2020-10-27, godz. 07:05 Od nowego roku w Inowrocławiu wzrasta podatek od nieruchomości Inowrocławscy radni przegłosowali zmiany w podatku od nieruchomości. Stawki będą wyższe średnio o 4 procent. Podwyżki zostaną wprowadzone po nowym roku. » więcej
1234567