Niedziela, 17 listopada 2019 r.   Imieniny: Salomei, Grzegorza, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Kto Ty jesteś?

Kto Ty jesteś?

Na terenie naszego województwa dochodziło do ważnych bitew, odkryć, zdarzeń oddziałujących daleko poza masze województwo. Z naszego regionu pochodzą albo tu mieszkali artyści, naukowcy, nobliści, wynalazcy - chcemy przybliżyć ich sylwetki. W doborze tematów jednym z kryteriów będzie stosunek Polaków w danym momencie historycznym do innych nacji, kultur i obyczajów - jak kształtował się w okresie, kiedy Polska była państwem wielokulturowym.


18 listopada 2019

Dzień po zakończonym 1. Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Bogdana Paprockiego wspominamy jego patrona. Jakim był artystą? Co łączyło go z naszym regionem? Dlaczego nie zrobił mimo propozycji - międzynarodowej kariery? W audycji Magdy Jasińskiej o Bogdanie Paprockim opowiadają Stefania Toczyska, Piotr Wajrak, Adam Zdunikowski i Sylwester Kostecki.

4 listopada 2019

W audycji Magdy Jasińskiej z cyklu "Kto Ty jesteś", wspomnienie Arnolda Rezlera - wiolonczelisty, dyrygenta i kompozytora. W 2019 roku minęła 100. rocznica jego urodzin. To on po wojnie założył przy naszym radiu, wtedy Pomorskiej Rozgłośni Polskiego Radia, orkiestrę symfoniczną, która stała się "zaczynem" dla orkiestry symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. O swoim ojcu opowiada Magdalena Rezler - skrzypaczka i pedagog.
Polskie Radio PiK - Kto ty jesteś z 04.11.2019

21 października 2019

W audycji "Kto Ty jesteś?" pytanie tytułowe zadaje sobie Brazylijczyk z polskim paszportem, od 30 lat mieszkający i tworzący w Polsce dyrygent - Jose Maria Florencio. Obecnie dyrektor artystyczny Opery Bałtyckiej, jest ambasadorem muzyki brazylijskiej w Polsce i Polskiej poza granicami kraju. Magda Jasińska zaprasza do rozmowy o łączniu kultur, innych temperamentach i propagowaniu kultury brazylijskiej i polskiej.
Polskie Radio PiK - Kto ty jesteś z 21.10.2019

14 października 2019

Czym jest wojna dla cywilnej ludności? W rocznicę ucieczki 300 więźniów z Sobiboru rozmawiamy o wojnie i odwadze. W audycji Żanety Walentyn odwołujemy się również do wojny na Bałkanach.
Polskie Radio PiK - Kto ty jesteś z 14.10.2019

7 października 2019

W audycji Magdy Jasińskiej o rozpoczętym w Toruniu Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym, który w 2019 roku po raz pierwszy ma patrona - jest nim Karol Lipiński. Ten kompozytor, skrzypek - wirtuoz, który w XIX wieku muzycznie pojedynkował się z Niccolo Paganinim i jak wielu twierdzi zwycięsko z tych pojedynków wyszedł jest cały czas niedoceniany. Co może dać Toruniowi nowy patron konkursu i na ile uda się przy okazji konkursu zwrócić uwagę na geniusz Lipińskiego - o tym w rozmowie z dyrektorem konkursu, znanym dyrygentem i niegdyś skrzypkiem, kameralistą Mariuszem Smolijem.
Polskie Radio PiK - Kto ty jesteś z 07.10.2019
12