Piątek, 19 lipca 2019 r.   Imieniny: Wincentego, Wodzisława, Marcina
Polskie Radio PiK » Póki my żyjemy

Póki my żyjemy

Ukształtowały nas powstania, represje i wojny, czyli ból, lęk, ale i nadzieje...
Ukształtowały nas powstania, represje i wojny, czyli ból, lęk, ale i nadzieje...

14 lipca 2019

W drugą niedzielę lipca w audycji Roberta Erdmanna z cuklu "Póki my żyjemy", mówiliśmy o skomplikowanych relacjach z Ukrainą - szczególnie w okresie II wojny światowej. Opowiadał o tym dr Przemysław Wójtowicz, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Polskie Radio PiK - Póki my żyjemy z 14.07.2019

7 lipca 2019

W pierwszej lipcowej audycji z cyklu "Póki my żyjemy sięgamy do archiwum Polskiego Radia PiK. Zastanawiamy się, co pieniądze mówią nam o historii Polski. Rozmawiamy z archeologiem, kustoszem zbiorów numizmatycznych Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Jarosławem Kozłowskim. Zaprasza Robert Erdmann.
Polskie Radio PiK - Póki my żyjemy z 7.07.2019

30 czerwca 2019

W ostatniej audycji czerwca Robert Erdmann wrócił do tematu Traktatu Wersalskiego. Zabrzmiała relacja z konferencji zorganizowanej w bydgoskim Ratuszu, dotycząca Traktatu Wersalskiego i losów Bydgoszczy w świetle tej umowy.
Polskie Radio PiK - Póki my żyjemy z 30.06.2019

23 czerwca 2019

W audycji "Póki my żyjemy" o trudnych czasach i o odważnych ludziach. W poniedziałek, 17 czerwca dotarła do nas smutna wiadomoś. Zmarł generał Zbigniew Nowek - działacz przedsierpniowej opozycji w PRL, przewodniczący Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, były szef Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Wywiadu, były zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa. Robert Erdmann przypomniał fragmenty wspomnień śp. gen. Zbigniewa Nowka.
Polskie Radio PiK - Póki my żyjemy z 23.06.2019

16 czerwca 2019

Tematem kolejnej audycji Roberta Erdmanna był "Kościół i państwo". Pretekstem jest wystawa opowiadająca Kościele w PRL, zorganizowana w bydgoskim Muzeum Okręgowym. O wzajemnych relacjach na przestrzeni wieków opowiadali: prof. Jarosław Kłaczkow - historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz dr Mateusz Smoliński - filozof z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Póki my żyjemy 16.06.2019

9 czerwca 2019

W audycji Roberta Erdmanna tym razem o sarmatyzmie. Dla jednych to źródło nieszczęść, dla innych - powód do dumy, jeszcze inni traktują sarmatyzm jako XIX-wieczny wymysł, pomocny w budowaniu nowoczesnej narodowej tożsamości... O tym czym był sarmatyzm i czym są jego relikty opowiadał prof. Kazimierz Maliszewski, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Polskie Radio PiK - Póki my żyjemy z 09.06.2019

2 czerwca 2019

W pierwszej, czerwcowej audycji Roberta Erdmanna z cyklu "Póki my żyjemy" wysłuchaliśmy drugiej części opowieści o Polsce w okresie Kongresu Wersalskiego. Wykład na ten temat w Bydgoskim Klubie Frondy wygłosił w maju br. historyk i senator prof. Jan Żaryn.
Polskie Radio PiK - Póki my żyjemy z 02.06.2019
12