Sobota, 04 lipca 2020 r.   Imieniny: Odona, Malwiny, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Polskim piórem » Piękno języka ojczystego
Małyssak
2019-02-07, 03:00 Adam Droździk

Styczeń

31 stycznia 2019

Domownicy i przyjaciele nazywali ją Lilką. Była córką Wojciecha Kossaka, miała brata Jerzego i młodszą siostrę Magdalenę. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, poetka i dramatopisarka, będzie bohaterką audycji "Polskim piórem". Opowiemy o jej barwnym życiu i ciekawej twórczości. To jedna z najoryginalniejszych postaci w historii naszej literatury. Zaprasza Ewa Dąbska.
Polskie Radio PiK - Polskim Piórem z 31.01.2019

24 stycznia 2019

Stanisław Wyspiański - dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt oraz projektant mebli. Jest nazywany czwartym polskim wieszczem. To o nim właśnie będzie rzecz w programie "Polskim piórem". Usłyszą Państwo m.in. wspomnienia Adama Grzymały-Siedleckiego, fragmenty "Wesela" czytane przez naszych dziennikarzy czy fragmenty słuchowiska "Akropolis", które nagraliśmy przez laty. Zaprasza Ewa Dąbska.
Polskie Radio PiK - Polskim Piórem z 24.01.2019

17 stycznia 2019

Najbliższą audycję poświęcamy twórczości Mariana Hemara, poety, satyryka i dramaturga, który z powodu pozostawania na emigracji i udziału w programach Radia Wolna Europa był w Polsce Ludowej kompletnie zapomniany. Dopiero wysiłek Wojciecha Młynarskiego sprawił, że Hemar ponownie zaczął gościć w polskiej świadomości, choćby jako autor 3000 tekstów do piosenek, z których wiele stało się przedwojennymi przebojami: "Ach jak przyjemnie kołysać się wśród fal", "Całuje twoją dłoń madame", "Nikt tylko ty", "Ten wąsik, ach ten wąsik". Te i inne piosenki z tekstami Mariana Hemara zabrzmią w audycji "Polskim piórem". Zaprasza Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Polskim Piórem z 17.01.2019

10 stycznia 2019

"Nic dwa razy się nie zdarza", "Gdy się miało szczęście, ktore się nie zdarza", "Człowiek jam niewdzięczny", "Jednego serca trzeba mi na Ziemi" - te wersy, które otwierają najpiękniejsze strofy polskiej poezji znane są większości Polaków nie z lektury, ale z piosenek, ktore śpiewali najlepsi polscy piosenkarze, a muzykę komponowali najbardziej renomowani polscy kompozytorzy. Twórczości polskich poetów w polskiej piosence poświęcony będzie drugie już spotkanie w audycji "Polskim piórem". Zaprasza Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Polskim Piórem z 10.01.2019

3 stycznia 2019

W pierwszej audycji cyklu "Polskim piórem" o tym jak poezja Juliana Tuwima wykorzystywana jest przez polskich kompozytorow i piosenkarzy. Zaprasza Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Polskim piórem z 03.01.2018