Środa, 16 stycznia 2019 r.   Imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Waldemara
Polskie Radio PiK » Polskim piórem

Piękno języka ojczystego

tego nie dowiedziałeś się w szkole...
tego nie dowiedziałeś się w szkole...
  • popularyzacja współczesnej polskiej literatury – nagrody literackie, literackie dyskusje i pisma,
  • jak współczesna polska literatura odzwierciedla przemiany jakie zachodzą w kraju i na świecie,
  • inne spojrzenie na szkolne lektury i polskich pisarzy – ciekawostki i anegdoty literackie,
  • ukazanie piękna języka polskiego – recytacje i fragmenty powieści,
  • tego nie dowiedziałeś się w szkole – zgodnie z propozycja Tadeusza Boya Żeleńskiego trzeba "odbrązawiać" pomnikowe sylwetki pisarzy,
  • rola polskiej literatury w kulturze europejskiej i światowej,
  • inspiracja polską literaturą przez współczesnych twórców – wykorzystanie polskiej poezji w piosence, teatrze i filmie.

17 stycznia 2019

Najbliższą audycję poświęcamy twórczości Mariana Hemara, poety, satyryka i dramaturga, który z powodu pozostawania na emigracji i udziału w programach Radia Wolna Europa był w Polsce Ludowej kompletnie zapomniany. Dopiero wysiłek Wojciecha Młynarskiego sprawił, że Hemar ponownie zaczął gościć w polskiej świadomości, choćby jako autor 3000 tekstów do piosenek, z których wiele stało się przedwojennymi przebojami: "Ach jak przyjemnie kołysać się wśród fal", "Całuje twoją dłoń madame", "Nikt tylko ty", "Ten wąsik, ach ten wąsik". Te i inne piosenki z tekstami Mariana Hemara zabrzmią w audycji "Polskim piórem". Zaprasza Wojciech Sobociński.

10 stycznia 2019

"Nic dwa razy się nie zdarza", "Gdy się miało szczęście, ktore się nie zdarza", "Człowiek jam niewdzięczny", "Jednego serca trzeba mi na Ziemi" - te wersy, które otwierają najpiękniejsze strofy polskiej poezji znane są większości Polaków nie z lektury, ale z piosenek, ktore śpiewali najlepsi polscy piosenkarze, a muzykę komponowali najbardziej renomowani polscy kompozytorzy. Twórczości polskich poetów w polskiej piosence poświęcony będzie drugie już spotkanie w audycji "Polskim piórem". Zaprasza Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Polskim Piórem z 10.01.2019

3 stycznia 2019

W pierwszej audycji cyklu "Polskim piórem" o tym jak poezja Juliana Tuwima wykorzystywana jest przez polskich kompozytorow i piosenkarzy. Zaprasza Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Polskim piórem z 03.01.2018