Sobota, 29 lutego 2020 r.   Imieniny: Lecha, Lutosław
Polskie Radio PiK » Wieczór z reportażem » Wieczór z reportażem
2019-06-04, 17:12 Adam Droździk

Maj

29 maja 2019

Po 39 latach od tragedii w szpitalu w Górnej Grupie. Fot. Henryk Żyłkowski
Po 39 latach od tragedii w szpitalu w Górnej Grupie. Fot. Henryk Żyłkowski
W audycji Żanety Walentyn po 39 latach wracamy do sprawy tragicznego pożaru Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Grupie. Jak się okazuje, ktoś zniszczył ich pomnik na cmentarzu. Administrator cmentarza niczego nie zauważył. W reportażu wykorzystano fragmenty innego reportażu z roku 1980 pt. "Ojcze nasz, któryś jest", autorstwa Jolanty Kuligowskiej-Roszak i Michała Jagodzińskiego.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 29.05.2019

22 maja 2019

Matematyk, prawnik, ekonomista, lekarz, tłumacz... ale przede wszystkim astronom. Mikołaj Kopernik był geniuszem, który wyprzedzał swoją epokę. Jak doszedł do swojego odkrycia? Czy w gwiazdy patrzył już w dzieciństwie w Toruniu? Jaki był prywatnie? Dwa dni przed rocznicą śmierci wybitnego astronoma zaprosiła Słuchaczy na spacer przez miasto jego szlakiem i wysłuchanie opowieści o mniej znanych faktach z życia Mikołaja Kopernika.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 22.05.2019

15 maja 2019

Audycja Żanety Walentyn.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 15.05.2019

8 maja 2019

Fot. ze zbiorów Tomasza Kardasia
Fot. ze zbiorów Tomasza Kardasia
Jako pierwszy w Stanach Zjednoczonych zmierzył prędkość światła. Dzięki swoim wynalazkom zmierzył średnicę gwiazdy miliony razy większej od Słońca. Zaprzeczył istnieniu eteru. Był pierwszym amerykańskim fizykiem, który otrzymał Nagrodę Nobla. Wszystko jednak zaczęło się w Strzelnie. W "Wieczorze z reportażem" opowieść o Albercie Michelsonie, urodzonym w naszym regionie genialnym fizyku, który swoimi doświadczeniami zapoczątkował nową erę rozwoju fizyki. O tym w audycji Michała Słobodziana.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 08.05.2019

1 maja 2019

Wspomnienie 1. Batalionu Balonowego, który w okresie międzywojnia znajdował się w w Toruniu. Fot. Adriana Andrzejewska
Wspomnienie 1. Batalionu Balonowego, który w okresie międzywojnia znajdował się w w Toruniu. Fot. Adriana Andrzejewska
5 maja przypada święto 1. Batalionu Balonowego. W okresie międzywojnia jednostka znajdowała się w w Toruniu. Wspomnimy ją w premierowym reportażu pt. "Szpagaciarze". Sięgniemy też do archiwum i przypomnimy reportaż pt. "Dla turystyki może to i dobre było", a w nim opowieść pana Franciszka o bitwie pod Monte Cassino. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 01.05.2019