Środa, 15 lipca 2020 r.   Imieniny: Henryka, Włodzimierza, Dawida
Polskie Radio PiK » Wieczór z reportażem » Wieczór z reportażem
relaks
2019-06-04, 17:12 Adam Droździk

Kwiecień

24 kwietnia 2019

33 lata po katastrofie... wizyta w czarnobylskiej strefie skażenia. Fot. Marcin Jaworski
33 lata po katastrofie... wizyta w czarnobylskiej strefie skażenia. Fot. Marcin Jaworski
Pierwsza eksplozja nastąpiła o godzinie 01:24 w nocy. Druga, nieco większa, nastąpiła wkrótce. W efekcie wybuchu do atmosfery przedostał się radioaktywny pył, który rozprzestrzenił się po całej Europie. 26 kwietnia minie 33. rocznica katastrofy w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. O tragicznej w skutkach awarii Polacy dowiedzieli się po kilku dniach. Wiele osób pamięta długie kolejki do punktów wydawania płynu Lugola. Dostało go ponad 18 milionów osób, głównie dzieci i młodzież. 33 lata po katastrofie, w "Wieczorze z reportażem" zajrzymy do czarnobylskiej strefy skażenia. Naszym przewodnikiem będzie Marcin Jaworski, fotograf i dziennikarz z Lipna, który przygotowuje wystawę zdjęć z Czarnobyla. Wernisaż wystawy 26 kwietnia w Miejskim Centrum Kulturalnym w Lipnie o godz. 18.30. O tym w audycji Michała Słobodziana.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 24.04.2019

17 kwietnia 2019

W północnej części Kujaw i Pomorza spotkać można do dziś ślady Mennonitów. Fot. Henryk Żyłkowski
W północnej części Kujaw i Pomorza spotkać można do dziś ślady Mennonitów. Fot. Henryk Żyłkowski
Przyjechali do Polski w XVI wieku, uciekając przed prześladowaniami. Osuszali podmokłe łąki i tereny nad Wisłą - Mennonici. Ostatni z nich opuścili Polskę w 1945 roku, z końcem II wojny światowej. Pozostawili jednak po sobie ślady w postaci charakterystycznych drewnianych chat. Do dziś jeszcze można spotkać taką architekturę w północnej części Kujaw i Pomorza. Co niespodziewane, owe chaty są wciąż zamieszkałe, głównie przez repatriantów ze wschodu. O tym w audycji Żanety Walentyn.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 17.04.2019

10 kwietnia 2019

W bydgoskiej siedzibie Polskiego Radia PiK trwają przesłuchania utworów, których autorzy ubiegają się o nagrody w Konkursie Artystycznych Form Radiowych. Kto zdobędzie Grand PiK 2019? Tego dowiemy się w 11 kwietnia, a dziś? Monika Siwak-Waloszewska przypomina historię samotności i walki matki o swoją ciężko chorą córkę, czyli nagrodzony w 2018 roku reportaż pt. "Mamuma" autorstwa Żanety Walentyn z Polskiego Radia PiK.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 10.04.2019

3 kwietnia 2019

Intrygi, podstępy, walka o wpływy... towarzyszą ludziom w każdych czasach. Kto jednak chce mieć władzę, musi mieć też swoich szpiegów w obozie wroga. Jak wyglądała siatka wywiadowcza w średniowieczu? Jak i gdzie w regionie działali agenci? Po tajemniczym świecie wywiadu oprowadzi nas Paweł Bukowski, toruński przewodnik i pracownik Wyższej Szkoły Bankowej. Do wysłuchania audycji zaprasza Adriana Andrzejewska.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 03.04.2019