Sobota, 26 września 2020 r.   Imieniny: Wawrzyńca, Kosmy, Damiana
Polskie Radio PiK » Nasz Dom » Nasz Dom
2019-04-02, 21:14 Adam Droździk

Marzec

26 marca 2019

"Nasz dom" zabrzmiał historią Pakości, która obchodzi 660-lecie nadania praw miejskich. Pakość nosi miano "Kujawskiej Jerozolimy". Dlaczego? O tym w audycji Elżbiety Rupniewskiej.
Polskie Radio PiK - Nasz dom z 26.03.2019

19 marca 2019

W audycji "Nasz Dom", dzieje Żydów mieszkających przez wieki w granicach obecnego województwa kujawsko-pomorskiego przybliży profesor Tomasz Kawski, historyk z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, znawca dziejów mniejszości narodowych w Polsce. Zastępując Wojciecha Sobocińskiego zaprasza Elżbieta Rupniewska.
Polskie Radio PiK - Nasz dom z 19.03.2019

12 marca 2019

W spotkaniu z polską historią, obyczajem i tradycją przypomnimy postać gen. Elżbiety Zawackiej, której 110. rocznica urodzin przypada właśnie w marcu. Była jedyną kobietą cichociemną zrzuconą na sapdochronie na terytorium okupowanej Polski. Walczyła w polskim podziemiu, by po wojnie trafić do komunistycznego więzienia.

Marzec to także kolejne przypomnienie jednej z najbardziej wstydliwych wydarzeń z najnowszej polskiej historii. Zainicjowana przez Władysława Gomułkę, ówczesnego przywódcę kraju Władysława Gomułkę i I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej nagonka na Polaków żydowskiego pochodzenia sprawiła, że kraj opuściły tysiące ludzi, którzy otrzymali bilet w jedną stronę i status bezpaństwowca. Jakie było podłoże tej partyjnej nagonki na ludzi czasem bardzo zasłużonych dla Polski? O tym w audycji Wojciecha Sobocińskiego.
Polskie Radio PiK - Nasz dom z 12.03.2019

5 marca 2019

Większość Polaków swoje opinie i sądy o Krzyżakach opiera na powieści Henryka Sienkiewicza. Jednak zarówno ich sprowadzenie, jak i dalsze wydarzenia, włącznie z bitwą pod Grunwaldem czy Koronowem oraz dwoma pokojami toruńskimi, stanowią nierozerwalną część historii naszego regionu. To właśnie na ziemi michałowskiej, a także wzdłuż Wisły powstawały krzyżackie twierdze - zamki w Toruniu, Świeciu, Nowem czy Gniewie. To z Krzyżakami potykał się Władysław Łokietek pod Płowcami, to Krzyżakom konie kradł bydgoski rycerz Janusz, to w bydgoskim zamku Jagiełło wydał ucztę z udziałem... krzyżackich jeńców.

Archeolodzy z UMK w Toruniu prowadzą obecnie szeroko zakrojone prace, które mają zbadać wczesne etapy krzyżackiego osadnictwa. Wykopaliska prowadzone są na Górze Zamkowej w Unisławiu i na Górze Św. Wawrzyńca w Kałdusie, gdzie odkopano pozostałości warowni Potterberg.

W historycznej odsłonie audycji Wojciecha Sobocińskiego mówimy o najciekawszych zdarzeniach z czasów krzyżackich, a przewodnikiem jest prof. UMK dr hab. Macin Wiewióra.
Polskie Radio PiK - Nasz dom z 5.03.2019