Sobota, 26 września 2020 r.   Imieniny: Wawrzyńca, Kosmy, Damiana
Polskie Radio PiK » Nasz Dom » Nasz Dom
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-03-11, 17:30 Adam Droździk

Luty

26 lutego 2019

Polska tradycja to także rzemiosło, umiejętności przechodzące z pokolenia na pokolenie. Polscy rzemieślnicy tworzyli cechy, a swoją wiedzę przekazywali młodym, którzy najpierw zdobywali dyplom czeladniczy, a z czasem mistrzowski. O swojej drodze życiowej opowie pan Paweł Milachowski - jeden z ostatnich zawodowych stolarzy, których w Bydgoszczy jest już zaledwie dwunastu. W latach 90. XX wieku cech liczył ponad dwustu członków i musiano na spotkania wynajmować największą sale w Izbie Rzemieślniczej. Jak kiedyś przyjmowano do zawodu? Jak kształcono przyszłych rzemieślników? Jak wyglądał egzamin czeladniczy? Czym różni się stolarz-rzemieślnik od stolarza z fabryki mebli? Dlaczego chcemy restaurować stare meble? Czy rzemiosło przetrwa pod naporem przemysłowej produkcji? O tym w audycji Wojciecha Sobocińskiego.
Polskie Radio PiK - Nasz Dom z 26.02.2019

19 lutego 2019

Poznamy dr Orlina Bebenowa, Bułgara, który od 1980 roku mieszka w Polsce. Jest instrumentalistą, śpiewakiem, dyrygentem i kompozytorem. Wszystkie wojskowe orkiestry w kraju grają marsza jego kompozycji zatytułowanego "Szlakiem Brdy" (usłyszymy go w audycji). Bohater audycji posiada stopień naukowy doktora sztuki muzycznej. Jak widzi Polskę i Polaków po czterech dekadach mieszkania w Bydgoszczy? Jak widzi szanse, które obu krajom stwarza Unia Europejska? Co chciałby znad Morza Czarnego przenieść nad Wisłę, a co z Polski promuje w Bułgarii ? O tym w audycji Wojciecha Sobocińskiego.
Polskie Radio PiK - Nasz Dom z 19.02.2019

12 lutego 2019

W audycji Wojciecha Sobocińskiego przypomnienie twórczości naszej noblistki, Wisławy Szymborskiej. Mówimy również o konferencji w Jałcie, która miała decydujący wpływ na sytuację Polski po II wojnie światowej. Na skutek żądań Stalina staliśmy się jednym z państw satelickich Związku Radzieckiego.
Polskie Radio PiK - Nasz Dom z 12.02.2019

5 lutego 2019

Nauczyciele ze szkoły językowej "Ara School" w Bydgoszczy - (od lewej) Ewa Łukaszeska, Craig Hendry ze Szkocji, Nontokozo Zimucha z Zimbabwe i tłumaczka Paulina Nowakowska. Fot. Wojciech Sobociński
Nauczyciele ze szkoły językowej "Ara School" w Bydgoszczy - (od lewej) Ewa Łukaszeska, Craig Hendry ze Szkocji, Nontokozo Zimucha z Zimbabwe i tłumaczka Paulina Nowakowska. Fot. Wojciech Sobociński
Obcokrajowiec nie znaczy - obcy. Wśród nas żyje i pracuje wielu obcokrajowców, z których większośc spełnia niebywale użyteczne role społeczne. Włoch jest kucharzem, Syryjczyk okulistą, Szkot nauczycielem języka angielskiego. Ale i przybywają do nas goście z odległych krajów, jak np. z Zimbabwe. Jak znajdują Polskę? Co im sie u nas podoba, co ich dziwi, irytuje lub nawet jest nie do przyjęcia? Czy rzeczywiście Polacy to ksenofoby, nacjonaliści, nietolerancyjni i nieufni wobec obcych lub innych? Rzeczywistość bardzo weryfikuje te sądy i opinie? O tym w audycji Wojciecha Sobocińskiego.
Polskie Radio PiK - Nasz Dom z 05.02.2019