Sobota, 26 września 2020 r.   Imieniny: Wawrzyńca, Kosmy, Damiana
Polskie Radio PiK » Nasz Dom » Nasz Dom » Marzec
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-03-04, 14:32 Wojciech Sobociński

5 marca 2019

Większość Polaków swoje opinie i sądy o Krzyżakach opiera na powieści Henryka Sienkiewicza. Jednak zarówno ich sprowadzenie, jak i dalsze wydarzenia, włącznie z bitwą pod Grunwaldem czy Koronowem oraz dwoma pokojami toruńskimi, stanowią nierozerwalną część historii naszego regionu. To właśnie na ziemi michałowskiej, a także wzdłuż Wisły powstawały krzyżackie twierdze - zamki w Toruniu, Świeciu, Nowem czy Gniewie. To z Krzyżakami potykał się Władysław Łokietek pod Płowcami, to Krzyżakom konie kradł bydgoski rycerz Janusz, to w bydgoskim zamku Jagiełło wydał ucztę z udziałem... krzyżackich jeńców.

Archeolodzy z UMK w Toruniu prowadzą obecnie szeroko zakrojone prace, które mają zbadać wczesne etapy krzyżackiego osadnictwa. Wykopaliska prowadzone są na Górze Zamkowej w Unisławiu i na Górze Św. Wawrzyńca w Kałdusie, gdzie odkopano pozostałości warowni Potterberg.

W historycznej odsłonie audycji Wojciecha Sobocińskiego mówimy o najciekawszych zdarzeniach z czasów krzyżackich, a przewodnikiem jest prof. UMK dr hab. Macin Wiewióra.
Polskie Radio PiK - Nasz dom z 5.03.2019