Poniedziałek, 17 grudnia 2018 r.   Imieniny: Olimpii, Lazarza, Floriana
Ruch wahadłowy na obwodnicy Świecia nad Wisłą (14 km)
Ruch wahadłowy na obwodnicy Świecia nad Wisłą (14 km)
Ruch wahadłowy na obwodnicy Świecia nad Wisłą (14 km)
Wakacyjny PiKnik
Polskie Radio PiK » Wakacyjny PiKnik » Tu będziemy! Tu byliśmy!
2018-08-28, 18:50 Michał Zaręba

29 sierpnia 2018 - PiKnik w Grucie

W ostatnią środę sierpnia odwiedzimy gminę Gruta. Fot. gruta.pl
W ostatnią środę sierpnia odwiedzimy gminę Gruta. Fot. gruta.pl
Ostatnia środa sierpnia i kolejny przystanek na trasie "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem odwiedziliśmy gminę Gruta. Między 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o atrakcjach i historii gminy, rozmawialiśmy z regionalistą Tomaszem Piwowarskim, spotkaliśmy się z zawodniczkami klubu kolarskiego UKS Omega Gruta, zamoczyliśmy nogi w jednym z miejscowych jezior. Mówiliśmy też o "Biegu pod Górę" za Niepodległą w Dąbrówce Królewskiej i sprawdziliśmy, co na afiszu ma dziecięcy teatr z Plemiąt.

Między 13.00 a 15.00 złożyliśmy wizytę w Klubie Podnoszenia Ciężarów "Horyzont". Stowarzyszenie ze wsi Słup zdradziło, jak przygotować wyjątkowy "rosół de lux ze szpinakiem". Poznaliśmy Dolinę Osy i legendę z królem Bolesławem Chrobrym. Sprawdziliśmy, na jakie etapie są przygotowania do inscenizacji wojennej w Annowie, którą będzie można zobaczyć w pierwszy weekend września. Relacje z gminy Gruta przekazywał: Michał Zaręba i Krystian Makowski.
Wakacyjny PiKnik w Grucie - Kim był Florian Laskowski, jaka jest historia Gruta oraz jakie są okoliczne atrakcje? O tym rozmawialiśmy z okolicznym regionalistą, Tomaszem Piwowarskim.
Wakacyjny PiKnik w Grucie - Rozmowa z trenerem Uczniowskiego Klubu Sportowego Omega Gruta, Aleksandrem Zadykowiczem. Usłyszeliśmy o największych sukcesach klubu, a młodzi zawodnicy: Maja Tracka, Kaja Bonas oraz Marcin Waszewski opowiedzieli o tym skąd u nich pasja do kolarstwa.
Wakacyjny PiKnik w Grucie - Rozmowa z Celestyną Cichocką oraz Hieronimem Szlasem. Usłyszeliśmy o tym co można złowić w jeziorze Dużym oraz zostaliśmy zaproszeni na najbliższe Dni Dziedzictwa w Grucie.
Wakacyjny PiKnik w Grucie - Rozmowa z przedstawicielką urzędu gminy, Renatą Kurkus i pomysłodawcą biegu, Andrzejem Mathiakiem. Dowiedzieliśmy się wygląda trasa biegu oraz usłyszeliśmy o tym co jest zapewnione dla zawodników jak i kibiców.
Wakacyjny PiKnik w Grucie - W Dąbrówce Królewskiej w kościele pw. św. Jakuba rozmawialiśmy z Tomaszem Piwowarskim. Usłyszeliśmy o wyjątkowości wieży kościelnej, o freskach znajdujących się w Okoninie oraz o tym, gdzie pojawił się Pan Samochodzik.
Wakacyjny PiKnik w Grucie - Pojawiliśmy się w szkole podstawowej w Plemiętach. Rozmowa z dyrektor szkoły, Iwoną Węcławską oraz ks. Markiem Wysieckim. Usłyszeliśmy o tym jak działa placówka oraz kilka słów od jej absolwenta oraz występujących dzieci. Na koniec inscenizacja sceny z Kopciuszka oraz wyśpiewane zakończenie.
Wakacyjny PiKnik w Grucie - Rozmowa z Zenonem Osuchem, który opowiedział nam o swoich podopiecznych. Zawodnicy powiedzieli kilka słów o sobie, poznaliśmy ich motywacje oraz usłyszeliśmy skąd się wzięła ich pasja.
Wakacyjny PiKnik w Grucie - Rozmowa z prezes stowarzyszenia Aktywna Wieś Słup, Katarzyną Kurzyńską oraz przedstawicielkami stowarzyszenia: Aleksandrą Pęksą oraz Katarzyną Koprowską. Usłyszeliśmy o smakowitych potrawach, poznaliśmy zwycięski "rosół de lux ze szpinakiem" oraz skąd czerpać inspiracje na dobre potrawy.
Wakacyjny PiKnik w Grucie - W rezerwacie przyrody Dolina Osy rozmawialiśmy z sołtys, Agnieszką Wesołowską i prezes Aktywnej Wsi, Katarzyną Kurzyńską. Poznaliśmy legendę powstania nazwy miejscowości, usłyszeliśmy o miejscach związanych z historią oraz dowiedzieliśmy się o okolicznej faunie i florze.
Wakacyjny PiKnik w Grucie - Rozmowa z dyrektor GCK, Hanną Szumotalską oraz Januszem Miąskiem i Piotrem Czepkowskim. Usłyszeliśmy o nadchodzącej inscenizacji wojennej w Annowie, dodatkowo zaproszono nas na uroczystą mszę do Mełna. Dowiedzieliśmy się również czy młodzież interesuje się historią.

Zobacz także

2018-09-01, godz. 21:44 2 września 2018 - Piknik w Strzelcach Dolnych To już ostatnia z wypraw radiowej ekipy "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem byliśmy w Strzelcach Dolnych, gdzie tradycyjnie w pierwszy weekend września, już 18. ... » więcej 2018-08-31, godz. 22:21 1 września 2018 - PiKnik w Lipnie W ostatni weekend wakacji nasz "Wakacyjny PiKnik" przedostatni raz wyjechał w teren, tym razem odwiedzając Lipno. Relacjonowaliśmy "Dni Lipna" - mówiliśmy o a ... » więcej 2018-08-31, godz. 01:15 31 sierpnia 2018 - PiKnik w Inowrocławiu Co Rzymianie robili dwa tysiące lat temu w Kruszy Zamkowej? Jakim utworem Stanisław Przybyszewski kończył nocne biesiady w kawiarni "Pod Białym Pawiem"? Kogo ... » więcej 2018-08-28, godz. 16:22 30 sierpnia 2018 - PiKnik w Dragaczu Gmina Dragacz to kolejny przystanek na mapie naszego "Wakacyjnego PiKniku". W ostatni czwartek sierpnia między godz. 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o historii tyc ... » więcej 2018-08-27, godz. 19:55 28 sierpnia 2018 - PiKnik w Lubrańcu Kto leży w "Grobowcach Kujawskich" w Sarnowie, czyli jednych z największych i najstarszych kurhanów w Polsce - tego dowiedzieliśmy się podczas wizyty "Wakacyj ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:49 27 sierpnia 2018 - PiKnik w Więcborku W ostatni poniedziałek sierpnia ekipa radiowa "Wakacyjnego PiKniku" odwiedziła gminę Więcbork. To niezwykle bogata historycznie kraina, położona w powiecie sę ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:41 26 sierpnia 2018 - PiKnik w Lnianie Niedzielna wyprawa "Wakacyjnego PiKniku" zawiodła nas do miejscowości Lniano. Gościliśmy na dorocznym festynie dożynkowym, który zwieńcza najważniejsze wydarz ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:14 25 sierpnia 2018 - PiKnik w Wierzchucinie Tym razem "Wakacyjny PiKnik" znalazł się na tropie jednej z największych tajemnic II wojny światowej! W niepozornym Wierzchucinie na przełomie lat 1944/45, Ni ... » więcej 2018-08-23, godz. 20:12 24 sierpnia 2018 - PiKnik w Grudziądzu W przedostatni piątek sierpnia "Wakacyjny PiKnik" zatrzymał się w Grudziądzu. W godz. od 9:00 do 12:00 byliśmy w Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi i zachęcali ... » więcej 2018-08-22, godz. 14:31 23 sierpnia 2018 - PiKnik w Inowrocławiu Kto to jest WiewiórInka i jakich ma kolegów w różnych miastach, na co działa woda "Jadwiga", czym będzie Solankowy Koszmar? Tego m.in. można dowiedzieć się z ... » więcej
12345