Wtorek, 14 lipca 2020 r.   Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila
Wakacyjny PiKnik
Polskie Radio PiK » Wakacyjny PiKnik » Tu będziemy! Tu byliśmy!
Na własne cztery kąty
2018-08-28, 16:22 Marcin Doliński

30 sierpnia 2018 - PiKnik w Dragaczu

W ostatni czwartek sierpnia zatrzymamy się w gminie Dragacz. Fot. dragacz.pl
W ostatni czwartek sierpnia zatrzymamy się w gminie Dragacz. Fot. dragacz.pl
Gmina Dragacz to kolejny przystanek na mapie naszego "Wakacyjnego PiKniku". W ostatni czwartek sierpnia między godz. 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o historii tych terenów, które od wieków związane są z osadnictwem holenderskim. Było też coś dla smakoszy, zaglądaliśmy do zabytkowej "Białej Karczmy" i odwiedziliśmy Wielkie Stwolno, gdzie poznaliśmy kolejne lokalne przysmaki. Udowodniliśmy również, że gmina Dragacz jest polską stolicą pomidorów i kapusty. Opowiadaliśmy o przyrodzie i działalności rolniczej człowieka, która jest zależna od królowej polskich rzek - Wisły, a potężne wały przeciwpowodziowe są gwarantem bezpieczeństwa dla tysięcy mieszkańców gminy. Po godz. 13.00 odwiedziliśmy Mniszek - miejsce pamięci, miejsce, gdzie podczas wojny rozstrzelano kilka tysięcy osób. Opowiadaliśmy również o ciekawych inicjatywach w szkołach i nowym przedszkolu oraz o tym, że gmina Dragacz to dobre miejsce do założenia własnego biznesu. Do wysłuchania relacji z gminy, zapraszali: Marcin Doliński i Jan Duks.
Wakacyjny PiKnik w Dragaczu - Wprowadzenie do programu Marcina Dolińskiego.
Wakacyjny PiKnik w Dragaczu - Rozmowa z kierownikiem filii Gminnej Biblioteki Publicznej, Wandą Daleszyńską i wójtem gminy, Dorotą Krezymon. Poznaliśmy historię miasta oraz usłyszeliśmy o mennonitach, którzy zamieszkiwali daną okolicę.
Wakacyjny PiKnik w Dragaczu - O tym co działo się z budynkiem karczmy i jak on się zmieniał. Rozmowa z współwłaścicielem Białej Karczmy, Tomaszem Sarnowskim. Usłyszeliśmy również o innowacjach wprowadzonych przez Magdę Gessler i o daniach regionalnych.
Wakacyjny PiKnik w Dragaczu - Na słonecznej plaży rozmawialiśmy z Katarzyną Kilian i Dawidem Borowiakiem. Usłyszeliśmy na temat okolicznej przyrody, o miejscach związanych z historią oraz dowiedzieliśmy się od kiedy powstawały tu wały przeciwpowodziowe.
Wakacyjny PiKnik w Dragaczu - Rozmowa z prezesem klubu LZS gminy Dragacz, Tadeuszem Ponikowskim oraz Ryszardem Arentewiczem z LZS Zryw Wielki Lubień. Usłyszeliśmy o osiągnięciach drużyn oraz o tym jakim zainteresowaniem cieszy się sport. Dowiedzieliśmy się również na jakie dyscypliny sportowe kluby są nastawione.
Wakacyjny PiKnik w Dragaczu - Rozmowa z sołtys Wielkiego Stwolna Ewą Sendyk, przedstawicielami Wielkiego Stwolna Marzeną i Piotrem Piekarskimi i sołtys Bratwina Krystyną Chełmowska . Usłyszeliśmy o tym wpisało się w tradycje gminne, o okolicznych świętach oraz o programach, które zostały zrealizowane przez sołectwa.
Wakacyjny PiKnik w Dragaczu - O warzywach i historii ogrodnictwa w regionie rozmawialiśmy z prezesem Grona. Nadwiślańskiej Spółdzielni Producentów Warzyw, Jerzym Kaliszewskim i ogrodnikiem Czesławem Soją, którzy opowiedzieli nam m.in. o odmianach pomidorów. Dowiedzieliśmy się także jak powstała grupa producencka warzyw i ilu było jej założycieli. Sołtys Wielkiego Lubienia, Joanna Ułasiuk zaprosiła nas na Święto Pomidora.
Wakacyjny PiKnik w Dragaczu - W Grupie zwiedziliśmy nowe przedszkole. Rozmowa na temat edukacji z dyrektor placówki, Mariolą Michalską. Dowiedzieliśmy się co ma do zaoferowania przedszkole oraz usłyszeliśmy o nowych oddziałach i dużej wybudowanej sali.
Wakacyjny PiKnik w Dragaczu - Pojawiliśmy się w świetlicy w Mniszku, rozmowa z sołtys Dorota Dembińską. Usłyszeliśmy o dzisiejszych zajęciach, wypytaliśmy dzieci o to co szykują oraz Mariola Gołota opowiedziała nam o zajęciach, które już za nami.
Wakacyjny PiKnik w Dragaczu - Rozmowa z wójtem Dragacza Dorotą Krezymon, dyrektor SP Michale Aleksandrą Życzyńską, Piotrem Kowalskim oraz dyrektor SP Dragacz Mariolą Konopińską. Usłyszeliśmy o zabytkach architektonicznych, szkolnictwie i nie tylko.
Wakacyjny PiKnik w Dragaczu - W Mniszku w miejscu kaźni, rozmawialiśmy z historyk, Dorotą Krezymon, która opowiedziała nam o historii tego miejsca. Usłyszeliśmy o zamordowanych oraz dowiedzieliśmy się o nadchodzącej mszy upamiętniającej pomordowanych.

Zobacz także

2018-09-01, godz. 21:44 2 września 2018 - Piknik w Strzelcach Dolnych To już ostatnia z wypraw radiowej ekipy "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem byliśmy w Strzelcach Dolnych, gdzie tradycyjnie w pierwszy weekend września, już 18. ... » więcej 2018-08-31, godz. 22:21 1 września 2018 - PiKnik w Lipnie W ostatni weekend wakacji nasz "Wakacyjny PiKnik" przedostatni raz wyjechał w teren, tym razem odwiedzając Lipno. Relacjonowaliśmy "Dni Lipna" - mówiliśmy o a ... » więcej 2018-08-31, godz. 01:15 31 sierpnia 2018 - PiKnik w Inowrocławiu Co Rzymianie robili dwa tysiące lat temu w Kruszy Zamkowej? Jakim utworem Stanisław Przybyszewski kończył nocne biesiady w kawiarni "Pod Białym Pawiem"? Kogo ... » więcej 2018-08-28, godz. 18:50 29 sierpnia 2018 - PiKnik w Grucie Ostatnia środa sierpnia i kolejny przystanek na trasie "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem odwiedziliśmy gminę Gruta. Między 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o atrakcj ... » więcej 2018-08-27, godz. 19:55 28 sierpnia 2018 - PiKnik w Lubrańcu Kto leży w "Grobowcach Kujawskich" w Sarnowie, czyli jednych z największych i najstarszych kurhanów w Polsce - tego dowiedzieliśmy się podczas wizyty "Wakacyj ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:49 27 sierpnia 2018 - PiKnik w Więcborku W ostatni poniedziałek sierpnia ekipa radiowa "Wakacyjnego PiKniku" odwiedziła gminę Więcbork. To niezwykle bogata historycznie kraina, położona w powiecie sę ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:41 26 sierpnia 2018 - PiKnik w Lnianie Niedzielna wyprawa "Wakacyjnego PiKniku" zawiodła nas do miejscowości Lniano. Gościliśmy na dorocznym festynie dożynkowym, który zwieńcza najważniejsze wydarz ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:14 25 sierpnia 2018 - PiKnik w Wierzchucinie Tym razem "Wakacyjny PiKnik" znalazł się na tropie jednej z największych tajemnic II wojny światowej! W niepozornym Wierzchucinie na przełomie lat 1944/45, Ni ... » więcej 2018-08-23, godz. 20:12 24 sierpnia 2018 - PiKnik w Grudziądzu W przedostatni piątek sierpnia "Wakacyjny PiKnik" zatrzymał się w Grudziądzu. W godz. od 9:00 do 12:00 byliśmy w Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi i zachęcali ... » więcej 2018-08-22, godz. 14:31 23 sierpnia 2018 - PiKnik w Inowrocławiu Kto to jest WiewiórInka i jakich ma kolegów w różnych miastach, na co działa woda "Jadwiga", czym będzie Solankowy Koszmar? Tego m.in. można dowiedzieć się z ... » więcej
12345