Poniedziałek, 17 grudnia 2018 r.   Imieniny: Olimpii, Lazarza, Floriana
Ruch wahadłowy na obwodnicy Świecia nad Wisłą (14 km)
Ruch wahadłowy na obwodnicy Świecia nad Wisłą (14 km)
Ruch wahadłowy na obwodnicy Świecia nad Wisłą (14 km)
Wakacyjny PiKnik
Polskie Radio PiK » Wakacyjny PiKnik » Tu będziemy! Tu byliśmy!
2018-08-28, 16:22 Marcin Doliński

30 sierpnia 2018 - PiKnik w Dragaczu

W ostatni czwartek sierpnia zatrzymamy się w gminie Dragacz. Fot. dragacz.pl
W ostatni czwartek sierpnia zatrzymamy się w gminie Dragacz. Fot. dragacz.pl
Gmina Dragacz to kolejny przystanek na mapie naszego "Wakacyjnego PiKniku". W ostatni czwartek sierpnia między godz. 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o historii tych terenów, które od wieków związane są z osadnictwem holenderskim. Było też coś dla smakoszy, zaglądaliśmy do zabytkowej "Białej Karczmy" i odwiedziliśmy Wielkie Stwolno, gdzie poznaliśmy kolejne lokalne przysmaki. Udowodniliśmy również, że gmina Dragacz jest polską stolicą pomidorów i kapusty. Opowiadaliśmy o przyrodzie i działalności rolniczej człowieka, która jest zależna od królowej polskich rzek - Wisły, a potężne wały przeciwpowodziowe są gwarantem bezpieczeństwa dla tysięcy mieszkańców gminy. Po godz. 13.00 odwiedziliśmy Mniszek - miejsce pamięci, miejsce, gdzie podczas wojny rozstrzelano kilka tysięcy osób. Opowiadaliśmy również o ciekawych inicjatywach w szkołach i nowym przedszkolu oraz o tym, że gmina Dragacz to dobre miejsce do założenia własnego biznesu. Do wysłuchania relacji z gminy, zapraszali: Marcin Doliński i Jan Duks.
Wakacyjny PiKnik w Dragaczu - Wprowadzenie do programu Marcina Dolińskiego.
Wakacyjny PiKnik w Dragaczu - Rozmowa z kierownikiem filii Gminnej Biblioteki Publicznej, Wandą Daleszyńską i wójtem gminy, Dorotą Krezymon. Poznaliśmy historię miasta oraz usłyszeliśmy o mennonitach, którzy zamieszkiwali daną okolicę.
Wakacyjny PiKnik w Dragaczu - O tym co działo się z budynkiem karczmy i jak on się zmieniał. Rozmowa z współwłaścicielem Białej Karczmy, Tomaszem Sarnowskim. Usłyszeliśmy również o innowacjach wprowadzonych przez Magdę Gessler i o daniach regionalnych.
Wakacyjny PiKnik w Dragaczu - Na słonecznej plaży rozmawialiśmy z Katarzyną Kilian i Dawidem Borowiakiem. Usłyszeliśmy na temat okolicznej przyrody, o miejscach związanych z historią oraz dowiedzieliśmy się od kiedy powstawały tu wały przeciwpowodziowe.
Wakacyjny PiKnik w Dragaczu - Rozmowa z prezesem klubu LZS gminy Dragacz, Tadeuszem Ponikowskim oraz Ryszardem Arentewiczem z LZS Zryw Wielki Lubień. Usłyszeliśmy o osiągnięciach drużyn oraz o tym jakim zainteresowaniem cieszy się sport. Dowiedzieliśmy się również na jakie dyscypliny sportowe kluby są nastawione.
Wakacyjny PiKnik w Dragaczu - Rozmowa z sołtys Wielkiego Stwolna Ewą Sendyk, przedstawicielami Wielkiego Stwolna Marzeną i Piotrem Piekarskimi i sołtys Bratwina Krystyną Chełmowska . Usłyszeliśmy o tym wpisało się w tradycje gminne, o okolicznych świętach oraz o programach, które zostały zrealizowane przez sołectwa.
Wakacyjny PiKnik w Dragaczu - O warzywach i historii ogrodnictwa w regionie rozmawialiśmy z prezesem Grona. Nadwiślańskiej Spółdzielni Producentów Warzyw, Jerzym Kaliszewskim i ogrodnikiem Czesławem Soją, którzy opowiedzieli nam m.in. o odmianach pomidorów. Dowiedzieliśmy się także jak powstała grupa producencka warzyw i ilu było jej założycieli. Sołtys Wielkiego Lubienia, Joanna Ułasiuk zaprosiła nas na Święto Pomidora.
Wakacyjny PiKnik w Dragaczu - W Grupie zwiedziliśmy nowe przedszkole. Rozmowa na temat edukacji z dyrektor placówki, Mariolą Michalską. Dowiedzieliśmy się co ma do zaoferowania przedszkole oraz usłyszeliśmy o nowych oddziałach i dużej wybudowanej sali.
Wakacyjny PiKnik w Dragaczu - Pojawiliśmy się w świetlicy w Mniszku, rozmowa z sołtys Dorota Dembińską. Usłyszeliśmy o dzisiejszych zajęciach, wypytaliśmy dzieci o to co szykują oraz Mariola Gołota opowiedziała nam o zajęciach, które już za nami.
Wakacyjny PiKnik w Dragaczu - Rozmowa z wójtem Dragacza Dorotą Krezymon, dyrektor SP Michale Aleksandrą Życzyńską, Piotrem Kowalskim oraz dyrektor SP Dragacz Mariolą Konopińską. Usłyszeliśmy o zabytkach architektonicznych, szkolnictwie i nie tylko.
Wakacyjny PiKnik w Dragaczu - W Mniszku w miejscu kaźni, rozmawialiśmy z historyk, Dorotą Krezymon, która opowiedziała nam o historii tego miejsca. Usłyszeliśmy o zamordowanych oraz dowiedzieliśmy się o nadchodzącej mszy upamiętniającej pomordowanych.

Zobacz także

2018-09-01, godz. 21:44 2 września 2018 - Piknik w Strzelcach Dolnych To już ostatnia z wypraw radiowej ekipy "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem byliśmy w Strzelcach Dolnych, gdzie tradycyjnie w pierwszy weekend września, już 18. ... » więcej 2018-08-31, godz. 22:21 1 września 2018 - PiKnik w Lipnie W ostatni weekend wakacji nasz "Wakacyjny PiKnik" przedostatni raz wyjechał w teren, tym razem odwiedzając Lipno. Relacjonowaliśmy "Dni Lipna" - mówiliśmy o a ... » więcej 2018-08-31, godz. 01:15 31 sierpnia 2018 - PiKnik w Inowrocławiu Co Rzymianie robili dwa tysiące lat temu w Kruszy Zamkowej? Jakim utworem Stanisław Przybyszewski kończył nocne biesiady w kawiarni "Pod Białym Pawiem"? Kogo ... » więcej 2018-08-28, godz. 18:50 29 sierpnia 2018 - PiKnik w Grucie Ostatnia środa sierpnia i kolejny przystanek na trasie "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem odwiedziliśmy gminę Gruta. Między 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o atrakcj ... » więcej 2018-08-27, godz. 19:55 28 sierpnia 2018 - PiKnik w Lubrańcu Kto leży w "Grobowcach Kujawskich" w Sarnowie, czyli jednych z największych i najstarszych kurhanów w Polsce - tego dowiedzieliśmy się podczas wizyty "Wakacyj ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:49 27 sierpnia 2018 - PiKnik w Więcborku W ostatni poniedziałek sierpnia ekipa radiowa "Wakacyjnego PiKniku" odwiedziła gminę Więcbork. To niezwykle bogata historycznie kraina, położona w powiecie sę ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:41 26 sierpnia 2018 - PiKnik w Lnianie Niedzielna wyprawa "Wakacyjnego PiKniku" zawiodła nas do miejscowości Lniano. Gościliśmy na dorocznym festynie dożynkowym, który zwieńcza najważniejsze wydarz ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:14 25 sierpnia 2018 - PiKnik w Wierzchucinie Tym razem "Wakacyjny PiKnik" znalazł się na tropie jednej z największych tajemnic II wojny światowej! W niepozornym Wierzchucinie na przełomie lat 1944/45, Ni ... » więcej 2018-08-23, godz. 20:12 24 sierpnia 2018 - PiKnik w Grudziądzu W przedostatni piątek sierpnia "Wakacyjny PiKnik" zatrzymał się w Grudziądzu. W godz. od 9:00 do 12:00 byliśmy w Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi i zachęcali ... » więcej 2018-08-22, godz. 14:31 23 sierpnia 2018 - PiKnik w Inowrocławiu Kto to jest WiewiórInka i jakich ma kolegów w różnych miastach, na co działa woda "Jadwiga", czym będzie Solankowy Koszmar? Tego m.in. można dowiedzieć się z ... » więcej
12345