Środa, 29 stycznia 2020 r.   Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Wakacyjny PiKnik
Polskie Radio PiK » Wakacyjny PiKnik » Tu będziemy! Tu byliśmy!
2018-08-27, 19:55 Monika Siwak-Waloszewska

28 sierpnia 2018 - PiKnik w Lubrańcu

Ostatni wtorek sierpnia spędzimy z "Wakacyjnym PiKnikiem" w Lubrańcu. Fot. lubraniec.pl
Ostatni wtorek sierpnia spędzimy z "Wakacyjnym PiKnikiem" w Lubrańcu. Fot. lubraniec.pl
Kto leży w "Grobowcach Kujawskich" w Sarnowie, czyli jednych z największych i najstarszych kurhanów w Polsce - tego dowiedzieliśmy się podczas wizyty "Wakacyjnego PiKniku" w gminie Lubraniec.

Po godz. 9.00 z rynku w Lubrańcu obudziliśmy Państwa dźwiękami stuletniej orkiestry dętej, podnosiliśmy ciężary z "Husarią", poznaliśmy też związki kardynała Wyszyńskiego z Lubrańcem. Spotkaliśmy się również z członkami Stowarzyszenia "Promyk nadziei" pomagającego niepełnosprawnym intelektualnie.

Między godz. 13.00 a 15.00 sprawdzaliśmy, kim byli ludzie "kultury pucharów lejkowatych" sprzed 3 i pół tysiąca lat. Poznaliśmy też nieco młodszy ród Dąbskich w Dąbiu Kujawskim. Dowiedzieliśmy się, co się jada najczęściej na Kujawach, co to są słone łąki i jak się pływa kajakiem po Zgłowiączce. Spotkaliśmy się też z Mistrzem Polski w łucznictwie.

Do wysłuchania relacji z "Wakacyjnego PiKniku w Lubrańcu zapraszali: Monika Siwak-Waloszewska i Krystian Makowski.
Wakacyjny PiKnik w Lubrańcu - Rozmowa z kapelmistrzem oraz członkiem zarządu OSP Lubraniec, Romanem Jędrzejewskim oraz kierownikiem organizacyjnym Echa Lubrańca, Marią Podolską. Dowiedzieliśmy się o historii i rozwoju orkiestry oraz usłyszeliśmy o współpracy Echa i orkiestry.
Wakacyjny PiKnik w Lubrańcu - W Lubranieckim Centrum Dziedzictwa Kulturowego spotkaliśmy się z Anną Stawicką, która opowiedziała nam o organizowanych imprezach oraz uroczystościach. Usłyszeliśmy również o fragmencie macewy. Zafascynowany historią młody Franek opowiedział nam o tym jak postrzega historię, a dyrektor Biblioteki, Elżbieta Małkowska opowiedziała o tym jak dzieci mogły spędzić czas wakacyjny.
Wakacyjny PiKnik w Lubrańcu - Rozmowa z Tomaszem Michalakiem, który opowiedział o młodzieży, która trenuje. Dyrektor ZS Lubraniec, Przemysław Sadziński opowiedział o klubie Sokół Lubraniec, a Jan Marciniak opowiedział o sukcesach MGKS Lubraniec.
Wakacyjny PiKnik w Lubrańcu - Rozmowa z historykiem, Wojciechem Przybyszem, który opowiedział nam o historii oraz usłyszeliśmy o słynnych malowidłach. Poznaliśmy również znaczenie poszczególnych osób dla miasta.
Wakacyjny PiKnik w Lubrańcu - Rozmowa z przedstawicielką stowarzyszenie "Promyk Nadziei", Dorotą Przybysz. Usłyszeliśmy o działaniu stowarzyszenia dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie.
Wakacyjny PiKnik w Lubrańcu - Rozmowa z burmistrzem Lubrańca, Stanisławem Budzyńskim. Usłyszeliśmy o Zgłowiączce, o pierwszym honorowym mieszkańcu Lubrańca i o ostatnim okolicznym odkryciu.
Wakacyjny PiKnik w Lubrańcu - Czym są kurhany, do czego służyły oraz z jakiego okresu pochodzą. O tym rozmawialiśmy w Sarnowie z prezesem zarządu Megality Polska, Łukaszem Jasińskim. Dodatkowo Sylwester Roszak przybliżył nam "Megalityczne Przesilenie".
Wakacyjny PiKnik w Lubrańcu - O Zgłowiączce rozmawialiśmy z Jakubem Kuligowskim. Opowiedział nam o tym jak wygląda trasa rzeki oraz jak daleko można nią przepłynąć. Zapytaliśmy również czym są słone łąki i gdzie się znajdują.
Wakacyjny PiKnik w Lubrańcu - Andrzej Lewandowski przybliżył nam tematykę łucznictwa. Opowiedział nam o budowie swojego łuku oraz o tym kiedy narodziła się jego pasja do łucznictwa.
Wakacyjny PiKnik w Lubrańcu - Pojawiliśmy się w Dąbiu Kujawskim, gdzie rozmawialiśmy z Sylwestrem Roszakiem. Usłyszeliśmy o okolicznym starym, drewnianym kościele oraz dowiedzieliśmy się o największej rodzinie magnackiej z tego regionu. Anna Pawłowska z Gminnej Rady Kobiet przybliżyła nam swoją pracę oraz opowiedziała o najpopularniejszych regionalnych daniach.

Zobacz także

2018-09-01, godz. 21:44 2 września 2018 - Piknik w Strzelcach Dolnych To już ostatnia z wypraw radiowej ekipy "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem byliśmy w Strzelcach Dolnych, gdzie tradycyjnie w pierwszy weekend września, już 18. ... » więcej 2018-08-31, godz. 22:21 1 września 2018 - PiKnik w Lipnie W ostatni weekend wakacji nasz "Wakacyjny PiKnik" przedostatni raz wyjechał w teren, tym razem odwiedzając Lipno. Relacjonowaliśmy "Dni Lipna" - mówiliśmy o a ... » więcej 2018-08-31, godz. 01:15 31 sierpnia 2018 - PiKnik w Inowrocławiu Co Rzymianie robili dwa tysiące lat temu w Kruszy Zamkowej? Jakim utworem Stanisław Przybyszewski kończył nocne biesiady w kawiarni "Pod Białym Pawiem"? Kogo ... » więcej 2018-08-28, godz. 16:22 30 sierpnia 2018 - PiKnik w Dragaczu Gmina Dragacz to kolejny przystanek na mapie naszego "Wakacyjnego PiKniku". W ostatni czwartek sierpnia między godz. 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o historii tyc ... » więcej 2018-08-28, godz. 18:50 29 sierpnia 2018 - PiKnik w Grucie Ostatnia środa sierpnia i kolejny przystanek na trasie "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem odwiedziliśmy gminę Gruta. Między 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o atrakcj ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:49 27 sierpnia 2018 - PiKnik w Więcborku W ostatni poniedziałek sierpnia ekipa radiowa "Wakacyjnego PiKniku" odwiedziła gminę Więcbork. To niezwykle bogata historycznie kraina, położona w powiecie sę ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:41 26 sierpnia 2018 - PiKnik w Lnianie Niedzielna wyprawa "Wakacyjnego PiKniku" zawiodła nas do miejscowości Lniano. Gościliśmy na dorocznym festynie dożynkowym, który zwieńcza najważniejsze wydarz ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:14 25 sierpnia 2018 - PiKnik w Wierzchucinie Tym razem "Wakacyjny PiKnik" znalazł się na tropie jednej z największych tajemnic II wojny światowej! W niepozornym Wierzchucinie na przełomie lat 1944/45, Ni ... » więcej 2018-08-23, godz. 20:12 24 sierpnia 2018 - PiKnik w Grudziądzu W przedostatni piątek sierpnia "Wakacyjny PiKnik" zatrzymał się w Grudziądzu. W godz. od 9:00 do 12:00 byliśmy w Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi i zachęcali ... » więcej 2018-08-22, godz. 14:31 23 sierpnia 2018 - PiKnik w Inowrocławiu Kto to jest WiewiórInka i jakich ma kolegów w różnych miastach, na co działa woda "Jadwiga", czym będzie Solankowy Koszmar? Tego m.in. można dowiedzieć się z ... » więcej
12345