Środa, 29 stycznia 2020 r.   Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Wakacyjny PiKnik
Polskie Radio PiK » Wakacyjny PiKnik » Tu będziemy! Tu byliśmy!
2018-08-24, 20:49 Damian Klich

27 sierpnia 2018 - PiKnik w Więcborku

Damian Klich z pszczelarzem, Zbigniewem Chmielewskim. Fot. Jan Duks.
Damian Klich z pszczelarzem, Zbigniewem Chmielewskim. Fot. Jan Duks.
W ostatni poniedziałek sierpnia ekipa radiowa "Wakacyjnego PiKniku" odwiedziła gminę Więcbork. To niezwykle bogata historycznie kraina, położona w powiecie sępoleńskim, licząca obecnie 13,5 tysiąca mieszkańców.

Do południa rozmawialiśmy o walorach turystycznych miasta i gminy Więcbork. Zajrzeliśmy do zabytkowej siedziby Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, opowiedzieliśmy o malowniczym Jeziorze Więcborskim, stanowiącym właściwie część miasta. Na stadionie w Więcborku porozmawialiśmy o lokalnym klubie sportowym "Grom", który oprócz piłkarzy ma pod swoimi skrzydłami m.in. sekcje sztangistów. Weszliśmy na najwyższy punkt widokowy w gminie, czyli Górę Świętej Katarzyny, gdzie stąpaliśmy po dawnym grodzisku. Odkryliśmy również tajemnicę Loży Masońskiej w pałacu w Sypniewie.

Po godz. 13.00 odwiedziliśmy Runowo Krajeńskie, by zobaczyć ruiny XIX-wiecznego pałacu , a także kościół pw. świętej Trójcy z początków XVII wieku. Wstąpiliśmy do skansenu pszczelarskiego, by przekonać się, że człowiek nie może żyć bez pszczół. Odpowiedzieliśmy na pytanie - dlaczego warto pokochać tereny Więcborka, które darzył wielką miłością również prezydent Ignacy Mościcki?! Na koniec udowodniliśmy, że mieszkańcy Karolewa umieją dbać o swoją historię, organizując bieg, wystawę, a nawet kręcąc film, który będzie miał swoją premierę we wrześniu.

Do wysłuchania relacji z Więcborka zapraszają: Damian Klich i Jan Duks.
Wakacyjny PiKnik w Więcborku - Rozmowa z burmistrzem, Waldemarem Kuszewskim. O obchodach siedemdziesięciolecia biblioteki oraz Dni Więcborka i o walorach turystycznych gminy.
Wakacyjny PiKnik w Więcborku - Rozmowa z historykiem, Leszkiem Skazą. Historia Góry św. Katarzyny, o wykopaliskach archeologicznych mających miejsce w grodzisku, świętym gaju znajdującym się na Górze oraz zasobach archeologicznych wykopanych w tym miejscu
Wakacyjny PiKnik w Więcborku - Rozmowa z prezesem Strzeleckiego Bractwa Kurkowego, Kazimierzem Wilczyńskim. O historii, tradycjach i modyfikacjach w bractwie oraz o strzelaniu do kura i wydarzeniach organizowanych przez bractwo.
Wakacyjny PiKnik w Więcborku - Rozmowa z prezesem Klubu Sportowego "Grom Więcbork", Sylwestrem Trzustakiem. O szerokiej działalności Klubu, sukcesach na przestrzeni lat oraz rekrutacji młodych zawodników.
Wakacyjny PiKnik w Więcborku - Rozmowa z Krzysztofem Wojtkowiakiem i Tomaszem Birholzem z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. O walorach przyrodniczych i turystycznych Parku oraz jego historii.
Wakacyjny PiKnik w Więcborku - Rozmowa z właścicielem Pałacu w Sypniewie, Romualdem Adamskim. O historii i twórcy Pałacu oraz przypałacowego parku. O rodzinie Wilkensów i tajemniczej komnacie odnalezionej w podziemiach.
Wakacyjny PiKnik w Więcborku - Rozmowa z pszczelarzem, Zbigniewem Chmielewskim. O codziennej pracy pszczelarza, przygotowywaniu pasieki na zimę. Ile miodu można wydobyć z pasieki w ciągu sezonu? O pszczelarskich warsztatach dla dzieci i rodzajach miodu.
Wakacyjny PiKnik w Więcborku - Rozmowa z właścicielką Pałacu w Runowie Krajeńskim, Hanną Lewandowską. Historia rodziny Orzelskich oraz zespołu pałacowo-parkowego oraz o aktualnie znajdującym się w tym miejscu hotelu.
Wakacyjny PiKnik w Więcborku - Rozmowa z nauczycielem, pasjonatem historii, Sławomirem Sobeckim. O miejscach ukochanych przez Ignacego Mościckiego i co powodowało częste podróże w niektóre z tych miejsc oraz turystycznej fascynacji Niemców okolicami Więcborka i o znajdującym się nieopodal prewentorium.
Wakacyjny PiKnik w Więcborku - Rozmowa z dyrektorem Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, Ludmiłą Piekałkiewicz-Geruzel i prezesem TKKM Wodnik Więcbork, Piotrem Kriese. O wystawie poświęconej osobom zamordowanych w Karolewie i o biegu ku ich czci.

Zobacz także

2018-09-01, godz. 21:44 2 września 2018 - Piknik w Strzelcach Dolnych To już ostatnia z wypraw radiowej ekipy "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem byliśmy w Strzelcach Dolnych, gdzie tradycyjnie w pierwszy weekend września, już 18. ... » więcej 2018-08-31, godz. 22:21 1 września 2018 - PiKnik w Lipnie W ostatni weekend wakacji nasz "Wakacyjny PiKnik" przedostatni raz wyjechał w teren, tym razem odwiedzając Lipno. Relacjonowaliśmy "Dni Lipna" - mówiliśmy o a ... » więcej 2018-08-31, godz. 01:15 31 sierpnia 2018 - PiKnik w Inowrocławiu Co Rzymianie robili dwa tysiące lat temu w Kruszy Zamkowej? Jakim utworem Stanisław Przybyszewski kończył nocne biesiady w kawiarni "Pod Białym Pawiem"? Kogo ... » więcej 2018-08-28, godz. 16:22 30 sierpnia 2018 - PiKnik w Dragaczu Gmina Dragacz to kolejny przystanek na mapie naszego "Wakacyjnego PiKniku". W ostatni czwartek sierpnia między godz. 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o historii tyc ... » więcej 2018-08-28, godz. 18:50 29 sierpnia 2018 - PiKnik w Grucie Ostatnia środa sierpnia i kolejny przystanek na trasie "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem odwiedziliśmy gminę Gruta. Między 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o atrakcj ... » więcej 2018-08-27, godz. 19:55 28 sierpnia 2018 - PiKnik w Lubrańcu Kto leży w "Grobowcach Kujawskich" w Sarnowie, czyli jednych z największych i najstarszych kurhanów w Polsce - tego dowiedzieliśmy się podczas wizyty "Wakacyj ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:41 26 sierpnia 2018 - PiKnik w Lnianie Niedzielna wyprawa "Wakacyjnego PiKniku" zawiodła nas do miejscowości Lniano. Gościliśmy na dorocznym festynie dożynkowym, który zwieńcza najważniejsze wydarz ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:14 25 sierpnia 2018 - PiKnik w Wierzchucinie Tym razem "Wakacyjny PiKnik" znalazł się na tropie jednej z największych tajemnic II wojny światowej! W niepozornym Wierzchucinie na przełomie lat 1944/45, Ni ... » więcej 2018-08-23, godz. 20:12 24 sierpnia 2018 - PiKnik w Grudziądzu W przedostatni piątek sierpnia "Wakacyjny PiKnik" zatrzymał się w Grudziądzu. W godz. od 9:00 do 12:00 byliśmy w Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi i zachęcali ... » więcej 2018-08-22, godz. 14:31 23 sierpnia 2018 - PiKnik w Inowrocławiu Kto to jest WiewiórInka i jakich ma kolegów w różnych miastach, na co działa woda "Jadwiga", czym będzie Solankowy Koszmar? Tego m.in. można dowiedzieć się z ... » więcej
12345