Poniedziałek, 17 grudnia 2018 r.   Imieniny: Olimpii, Lazarza, Floriana
Ruch wahadłowy na obwodnicy Świecia nad Wisłą (14 km)
Ruch wahadłowy na obwodnicy Świecia nad Wisłą (14 km)
Ruch wahadłowy na obwodnicy Świecia nad Wisłą (14 km)
Wakacyjny PiKnik
Polskie Radio PiK » Wakacyjny PiKnik » Tu będziemy! Tu byliśmy!
2018-08-24, 20:49 Damian Klich

27 sierpnia 2018 - PiKnik w Więcborku

Damian Klich z pszczelarzem, Zbigniewem Chmielewskim. Fot. Jan Duks.
Damian Klich z pszczelarzem, Zbigniewem Chmielewskim. Fot. Jan Duks.
W ostatni poniedziałek sierpnia ekipa radiowa "Wakacyjnego PiKniku" odwiedziła gminę Więcbork. To niezwykle bogata historycznie kraina, położona w powiecie sępoleńskim, licząca obecnie 13,5 tysiąca mieszkańców.

Do południa rozmawialiśmy o walorach turystycznych miasta i gminy Więcbork. Zajrzeliśmy do zabytkowej siedziby Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, opowiedzieliśmy o malowniczym Jeziorze Więcborskim, stanowiącym właściwie część miasta. Na stadionie w Więcborku porozmawialiśmy o lokalnym klubie sportowym "Grom", który oprócz piłkarzy ma pod swoimi skrzydłami m.in. sekcje sztangistów. Weszliśmy na najwyższy punkt widokowy w gminie, czyli Górę Świętej Katarzyny, gdzie stąpaliśmy po dawnym grodzisku. Odkryliśmy również tajemnicę Loży Masońskiej w pałacu w Sypniewie.

Po godz. 13.00 odwiedziliśmy Runowo Krajeńskie, by zobaczyć ruiny XIX-wiecznego pałacu , a także kościół pw. świętej Trójcy z początków XVII wieku. Wstąpiliśmy do skansenu pszczelarskiego, by przekonać się, że człowiek nie może żyć bez pszczół. Odpowiedzieliśmy na pytanie - dlaczego warto pokochać tereny Więcborka, które darzył wielką miłością również prezydent Ignacy Mościcki?! Na koniec udowodniliśmy, że mieszkańcy Karolewa umieją dbać o swoją historię, organizując bieg, wystawę, a nawet kręcąc film, który będzie miał swoją premierę we wrześniu.

Do wysłuchania relacji z Więcborka zapraszają: Damian Klich i Jan Duks.
Wakacyjny PiKnik w Więcborku - Rozmowa z burmistrzem, Waldemarem Kuszewskim. O obchodach siedemdziesięciolecia biblioteki oraz Dni Więcborka i o walorach turystycznych gminy.
Wakacyjny PiKnik w Więcborku - Rozmowa z historykiem, Leszkiem Skazą. Historia Góry św. Katarzyny, o wykopaliskach archeologicznych mających miejsce w grodzisku, świętym gaju znajdującym się na Górze oraz zasobach archeologicznych wykopanych w tym miejscu
Wakacyjny PiKnik w Więcborku - Rozmowa z prezesem Strzeleckiego Bractwa Kurkowego, Kazimierzem Wilczyńskim. O historii, tradycjach i modyfikacjach w bractwie oraz o strzelaniu do kura i wydarzeniach organizowanych przez bractwo.
Wakacyjny PiKnik w Więcborku - Rozmowa z prezesem Klubu Sportowego "Grom Więcbork", Sylwestrem Trzustakiem. O szerokiej działalności Klubu, sukcesach na przestrzeni lat oraz rekrutacji młodych zawodników.
Wakacyjny PiKnik w Więcborku - Rozmowa z Krzysztofem Wojtkowiakiem i Tomaszem Birholzem z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. O walorach przyrodniczych i turystycznych Parku oraz jego historii.
Wakacyjny PiKnik w Więcborku - Rozmowa z właścicielem Pałacu w Sypniewie, Romualdem Adamskim. O historii i twórcy Pałacu oraz przypałacowego parku. O rodzinie Wilkensów i tajemniczej komnacie odnalezionej w podziemiach.
Wakacyjny PiKnik w Więcborku - Rozmowa z pszczelarzem, Zbigniewem Chmielewskim. O codziennej pracy pszczelarza, przygotowywaniu pasieki na zimę. Ile miodu można wydobyć z pasieki w ciągu sezonu? O pszczelarskich warsztatach dla dzieci i rodzajach miodu.
Wakacyjny PiKnik w Więcborku - Rozmowa z właścicielką Pałacu w Runowie Krajeńskim, Hanną Lewandowską. Historia rodziny Orzelskich oraz zespołu pałacowo-parkowego oraz o aktualnie znajdującym się w tym miejscu hotelu.
Wakacyjny PiKnik w Więcborku - Rozmowa z nauczycielem, pasjonatem historii, Sławomirem Sobeckim. O miejscach ukochanych przez Ignacego Mościckiego i co powodowało częste podróże w niektóre z tych miejsc oraz turystycznej fascynacji Niemców okolicami Więcborka i o znajdującym się nieopodal prewentorium.
Wakacyjny PiKnik w Więcborku - Rozmowa z dyrektorem Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, Ludmiłą Piekałkiewicz-Geruzel i prezesem TKKM Wodnik Więcbork, Piotrem Kriese. O wystawie poświęconej osobom zamordowanych w Karolewie i o biegu ku ich czci.

Zobacz także

2018-09-01, godz. 21:44 2 września 2018 - Piknik w Strzelcach Dolnych To już ostatnia z wypraw radiowej ekipy "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem byliśmy w Strzelcach Dolnych, gdzie tradycyjnie w pierwszy weekend września, już 18. ... » więcej 2018-08-31, godz. 22:21 1 września 2018 - PiKnik w Lipnie W ostatni weekend wakacji nasz "Wakacyjny PiKnik" przedostatni raz wyjechał w teren, tym razem odwiedzając Lipno. Relacjonowaliśmy "Dni Lipna" - mówiliśmy o a ... » więcej 2018-08-31, godz. 01:15 31 sierpnia 2018 - PiKnik w Inowrocławiu Co Rzymianie robili dwa tysiące lat temu w Kruszy Zamkowej? Jakim utworem Stanisław Przybyszewski kończył nocne biesiady w kawiarni "Pod Białym Pawiem"? Kogo ... » więcej 2018-08-28, godz. 16:22 30 sierpnia 2018 - PiKnik w Dragaczu Gmina Dragacz to kolejny przystanek na mapie naszego "Wakacyjnego PiKniku". W ostatni czwartek sierpnia między godz. 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o historii tyc ... » więcej 2018-08-28, godz. 18:50 29 sierpnia 2018 - PiKnik w Grucie Ostatnia środa sierpnia i kolejny przystanek na trasie "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem odwiedziliśmy gminę Gruta. Między 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o atrakcj ... » więcej 2018-08-27, godz. 19:55 28 sierpnia 2018 - PiKnik w Lubrańcu Kto leży w "Grobowcach Kujawskich" w Sarnowie, czyli jednych z największych i najstarszych kurhanów w Polsce - tego dowiedzieliśmy się podczas wizyty "Wakacyj ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:41 26 sierpnia 2018 - PiKnik w Lnianie Niedzielna wyprawa "Wakacyjnego PiKniku" zawiodła nas do miejscowości Lniano. Gościliśmy na dorocznym festynie dożynkowym, który zwieńcza najważniejsze wydarz ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:14 25 sierpnia 2018 - PiKnik w Wierzchucinie Tym razem "Wakacyjny PiKnik" znalazł się na tropie jednej z największych tajemnic II wojny światowej! W niepozornym Wierzchucinie na przełomie lat 1944/45, Ni ... » więcej 2018-08-23, godz. 20:12 24 sierpnia 2018 - PiKnik w Grudziądzu W przedostatni piątek sierpnia "Wakacyjny PiKnik" zatrzymał się w Grudziądzu. W godz. od 9:00 do 12:00 byliśmy w Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi i zachęcali ... » więcej 2018-08-22, godz. 14:31 23 sierpnia 2018 - PiKnik w Inowrocławiu Kto to jest WiewiórInka i jakich ma kolegów w różnych miastach, na co działa woda "Jadwiga", czym będzie Solankowy Koszmar? Tego m.in. można dowiedzieć się z ... » więcej
12345