Niedziela, 18 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Ilony, Bronisława, Heleny
Wakacyjny PiKnik
Polskie Radio PiK » Wakacyjny PiKnik » Tu będziemy! Tu byliśmy!
2018-08-07, 18:58 Kamila Zroślak

8 sierpnia 2018 - PiKnik w Ostromecku, Gzinie, Unisławiu i Dąbrowie Chełmińskiej

Kamila Zroślak z Beatą Tomaszewską. Fot. Sławomir Nowak.
Kamila Zroślak z Beatą Tomaszewską. Fot. Sławomir Nowak.
W środę byliśmy m.in. w Ostromecku - by bliżej przyjrzeć się pałacom i zagrać na jednym z zabytkowych fortepianów. Pojechaliśmy też do wsi Gzin, której dawni mieszkańcy mogli uprawiać rytualny kanibalizm oraz do Unisławia, w poznaniu którego pomógł nam nietuzinkowy "Spacerownik'. Przedpołudniową wędrówkę zakończył poczęstunek.... przygotowany bez użycia prądu w Chacie Chlebowej w Dąbrowie Chełmińskiej.

Po południu porozmawialiśmy o tym, dlaczego uczniowie szkoły w Wybczu (gmina Łubianka) uczą się... w pałacu, zjawiliśmy się na dziedzińcu Zamku Bierzgłowskiego, a także w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach.

Podróż zakończyliśmy w Turznie - w Pałacu Romantycznym. Do wysłuchania audycji zaprasza, Kamila Zroślak.
Wakacyjny PiKnik w Ostromecku - Rozmowa z kierowniem pracowni pałacowej MCK w Ostromecku, Andrzejem Gawrońskim. Dlaczego Andrzej Szwalbe nazywał Ostromecko "Bydgoskim Wilanowem" i jak Ostromecko stało się podbydgoskim centrum kultury?
Wakacyjny PiKnik w Ostromecku - Rozmowa z kierowniem pracowni pałacowej MCK w Ostromecku, Andrzejem Gawrońskim. O fortepianie Zygmunta Noskowskiego, płycie wydanej przez Mariusza Klimsiaka z utworami Szwalbego i Noskowskiego o największej kolekcji zabytkowych fortepianów należącej do Andrzeja Włodarczyka. O płycie z pieśniami Noskowskiego i rekonstrukcji historycznej " Jak to Szwed pod Bydgoszczą Wojował".
Wakacyjny PiKnik w Ostromecku- Rozmowa z historykiem, lokalnym regionalistą, Jackiem Krawiszem. O walorach krajobrazowych Gzina. O Grodzisku kultury łużyckiej, regionalnym kanibaliźmie i o urodzie dawnych kobiet na terenie grodziska.
Wakacyjny PiKnik w Ostromecku - Rozmowa z szefową eko-gościńca"Pachotówko", Aliną Krawisz. O rodzinnej gościnności, inspirującej gościniec. Historii rodzinnych osiągnięć i silnej więzi wpływającej na wygląd i atmosferę gościńca oraz tradycjach kulinarnych.
Wakacyjny PiKnik w Ostromecku - Rozmowa z dyrektorem Domu Kultury, Pawłem Marwitzem. O popularyzacji Unisławia, "spacerowniku" formach i metodach zdobycia go. O atrakcjach turystycznych i kulturalnych. Na czym polega święto kapusty i czym jest questing?
Wakacyjny PiKnik w Ostromecku - Rozmowa z Beatą i Witoldem Tomaszewskimi z "Chlebowej Chaty". O ocalonym od zapomnienia chlebie, fascynacji dawnym prowadzeniem gospodarstwa bez prądu. O procesie pieczenia chleba żytniego i zajęciach w chacie.
Wakacyjny PiKnik w Ostromecku - Rozmowa z dyrektorem SP w Wybczu, Bogumiłą Osak. O pałacu, pełniącym funkcję szkoły oraz inwestycjach planowanych na konserwację budynku. O pomnikach przyrody na terenie zespołu pałacowo-parkowego.
Wakacyjny Piknik w Ostromecku - Rozmowa z ks. Zbigniewem Wawrzyniakiem, dyrektorem Diecezjalnego Centrum Kultury. O historii Zamku w Bierzgłowie, legendach o tajnych przejściach krzyżackich. O historii Diecezjalnego Centrum Kultury i przebudowach.
Wakacyjny PiKnik w Ostromecku - Rozmowa z przewodnikiem Centrum Astronomii UMK, Katarzyną Drozd. O pracy Centrum Astonomii, skali porównawczej Układu Słonecznego, o wszechświecie i sezonowych pokazach nieba oraz innych wydarzeniach tam organizowanych.
Wakacyjny PiKnik w Ostromecku - Rozmowa z dyrektorem hotelu "Pałac Romantyczny" w Turznie, Karolem Karczewskim. O historii zespołu pałacowo-parkowego, powiązaniach z Fryderykiem Chopinem oraz o łączeniu historii z nowoczesnością i romantyzmem.

Zobacz także

2018-09-01, godz. 21:44 2 września 2018 - Piknik w Strzelcach Dolnych To już ostatnia z wypraw radiowej ekipy "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem byliśmy w Strzelcach Dolnych, gdzie tradycyjnie w pierwszy weekend września, już 18. ... » więcej 2018-08-31, godz. 22:21 1 września 2018 - PiKnik w Lipnie W ostatni weekend wakacji nasz "Wakacyjny PiKnik" przedostatni raz wyjechał w teren, tym razem odwiedzając Lipno. Relacjonowaliśmy "Dni Lipna" - mówiliśmy o a ... » więcej 2018-08-31, godz. 01:15 31 sierpnia 2018 - PiKnik w Inowrocławiu Co Rzymianie robili dwa tysiące lat temu w Kruszy Zamkowej? Jakim utworem Stanisław Przybyszewski kończył nocne biesiady w kawiarni "Pod Białym Pawiem"? Kogo ... » więcej 2018-08-28, godz. 16:22 30 sierpnia 2018 - PiKnik w Dragaczu Gmina Dragacz to kolejny przystanek na mapie naszego "Wakacyjnego PiKniku". W ostatni czwartek sierpnia między godz. 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o historii tyc ... » więcej 2018-08-28, godz. 18:50 29 sierpnia 2018 - PiKnik w Grucie Ostatnia środa sierpnia i kolejny przystanek na trasie "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem odwiedziliśmy gminę Gruta. Między 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o atrakcj ... » więcej 2018-08-27, godz. 19:55 28 sierpnia 2018 - PiKnik w Lubrańcu Kto leży w "Grobowcach Kujawskich" w Sarnowie, czyli jednych z największych i najstarszych kurhanów w Polsce - tego dowiedzieliśmy się podczas wizyty "Wakacyj ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:49 27 sierpnia 2018 - PiKnik w Więcborku W ostatni poniedziałek sierpnia ekipa radiowa "Wakacyjnego PiKniku" odwiedziła gminę Więcbork. To niezwykle bogata historycznie kraina, położona w powiecie sę ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:41 26 sierpnia 2018 - PiKnik w Lnianie Niedzielna wyprawa "Wakacyjnego PiKniku" zawiodła nas do miejscowości Lniano. Gościliśmy na dorocznym festynie dożynkowym, który zwieńcza najważniejsze wydarz ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:14 25 sierpnia 2018 - PiKnik w Wierzchucinie Tym razem "Wakacyjny PiKnik" znalazł się na tropie jednej z największych tajemnic II wojny światowej! W niepozornym Wierzchucinie na przełomie lat 1944/45, Ni ... » więcej 2018-08-23, godz. 20:12 24 sierpnia 2018 - PiKnik w Grudziądzu W przedostatni piątek sierpnia "Wakacyjny PiKnik" zatrzymał się w Grudziądzu. W godz. od 9:00 do 12:00 byliśmy w Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi i zachęcali ... » więcej
12345