Niedziela, 18 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Ilony, Bronisława, Heleny
Wakacyjny PiKnik
Polskie Radio PiK » Wakacyjny PiKnik » Tu będziemy! Tu byliśmy!
2018-08-01, 13:20 Wojciech Sobociński/Redakcja

2 sierpnia 2018 - PiKnik w Kruszwicy

Widok na Gopło z Mysiej Wieży. Fot. Archiwum
Widok na Gopło z Mysiej Wieży. Fot. Archiwum
Naszą wizytę w Kruszwicy rozpoczęliśmy od spotkania z burmistrzem. Potem udaliśmy się na przystań nad Gopło, by porozmawiać z kapitanem stateczku "Rusałka", z którego pokładu turyści podziwiają Mare Polonorum, bo taką też nazwę nosi jezioro. Następnie wizyta u Janusza Owczarka, który opowiedział o najstarszej historii tego grodu i ostatecznie wyjaśni czy to naprawdę myszy zjadły króla Popiela. Później napiliśmy się wina i to nie byle jakiego, bo wina Makowskiego, które produkowano w Kruszwicy. Opowiedział nam o tym prezes Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego Przemysław Bohonos. A jak wiadomo wino pasuje do wielu potraw, także do gęsiny, na którą udaliśmy się do hodowcy we wsi Wróble. Stamtąd wróciliśmy szybko do Kruszwicy, by wykazać, że nie tylko piastowska historia jest dumą miasta, ale zabytki epoki romańskiej. Poszukaliśmy ich w kruszwickiej Kolegiacie.

Po południu odwiedziliśmy Nadgoplański Park Tysiąclecia. Gopło to unikat przyrodniczy, którego winniśmy strzec, bowiem wielu próbuje go w nielegalny sposób wykorzystać. Na obiad udaliśmy się do pani sołtys Rzepowa, która podała przepis na sandacza. Niech panie przygotują notatniki! A na koniec wizyty w Kruszwicy zaprosiliśmy na zawody Aquathlon, które zostaną rozegrane na Gople w najbliższą niedzielę, 5 sierpnia. Do wycieczki po gminie Kruszwica zapraszali Wojciech Sobociński i Sławomir Nowak.
Wakacyjny PiKnik w Kruszwicy - Wprowadzenie do programu Wojciecha Sobocińskiego.
Wakacyjny PiKnik w Kruszwicy - Rozmowa z wiceburmistrzem Kruszwicy, Bartoszem Krajniakiem. Dowiedzieliśmy się o wakacyjnych imprezach organizowanych w mieście oraz usłyszeliśmy jak rekreacyjnie spędzać czas nad Gopłem.
Wakacyjny PiKnik w Kruszwicy - Rozmowa z kapitanem statku MS Rusałka, Henrykiem Zajączkowskim. Dowiedzieliśmy się kim była rusałka, jakie ptactwo żyje w okolicy oraz co można zobaczyć podczas rejsu.
Wakacyjny PiKnik w Kruszwicy - Rozmowa z historykiem, Januszem Owczarkiem o tym co się stało z Mysią Wieżą, jaka jest różnicą między aktualną wieżą, a tą z opowieści, jakie bitwy toczyły się na terenie Kruszwicy oraz co działo się z miastem na przełomie lat.
Wakacyjny PiKnik w Kruszwicy - Rozmowa z prezesem Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego, Przemysławem Bohonosem . Poznaliśmy historię Powstańców Wielkopolskich oraz przybliżono nam postać Henryka Makowskiego.
Wakacyjny PiKnik w Kruszwicy - Rozmowa z prezesem Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi, Andrzejem Kloneckim. We wsi Wróble usłyszeliśmy, jaka gęsina jest najlepsza, jak hodować gęsi oraz jak się nimi zajmować.
Wakacyjny PiKnik w Kruszwicy - Pojawiliśmy się w Kolegiacie św. Piotra i Pawła w Kruszwicy. Rozmowa z historykiem, Januszem Owczarkiem. Poznaliśmy historie Kolegiaty oraz dowiedzieliśmy się o zagranicznych gościach.
Wakacyjny PiKnik w Kruszwicy - Rozmowa z dyrektorem Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, Andrzejem Sieradzkim. Usłyszeliśmy o gatunkach ptaków występujących na terenie parku, roślinności otaczającej jezioro Gopło oraz dowiedzieliśmy się czegoś o gęgawie.
Wakacyjny PiKnik w Kruszwicy - Nad Gopłem rozmawialiśmy z Tomaszem Sołtysikiem o tym co dzieje się nad wodą w lipcu i sierpniu oraz dowiedzieliśmy się czy wcześnie zaczęte lato wpłynęło na okoliczną faunę i florę. O tym jak zmienia się środowisko wodne mówił również Dariusz Wiśniewski.
Wakacyjny PiKnik w Kruszwicy - Rozmowa z sołtys Rzepowa, Magdaleną Wrzesień-Cibą o kuchni tradycyjnej. Poznaliśmy również przepis na wyśmienitego sandacza.
Wakacyjny PiKnik w Kruszwicy - PiKnik zawitał do Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Kruszwicy. Rozmowa z przedstawicielem WOPR-u Maciejem Banachowskim o Aquathlonie. Poznaliśmy szczegóły dotyczące tegorocznej edycji Aquathlonu.

Zobacz także

2018-09-01, godz. 21:44 2 września 2018 - Piknik w Strzelcach Dolnych To już ostatnia z wypraw radiowej ekipy "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem byliśmy w Strzelcach Dolnych, gdzie tradycyjnie w pierwszy weekend września, już 18. ... » więcej 2018-08-31, godz. 22:21 1 września 2018 - PiKnik w Lipnie W ostatni weekend wakacji nasz "Wakacyjny PiKnik" przedostatni raz wyjechał w teren, tym razem odwiedzając Lipno. Relacjonowaliśmy "Dni Lipna" - mówiliśmy o a ... » więcej 2018-08-31, godz. 01:15 31 sierpnia 2018 - PiKnik w Inowrocławiu Co Rzymianie robili dwa tysiące lat temu w Kruszy Zamkowej? Jakim utworem Stanisław Przybyszewski kończył nocne biesiady w kawiarni "Pod Białym Pawiem"? Kogo ... » więcej 2018-08-28, godz. 16:22 30 sierpnia 2018 - PiKnik w Dragaczu Gmina Dragacz to kolejny przystanek na mapie naszego "Wakacyjnego PiKniku". W ostatni czwartek sierpnia między godz. 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o historii tyc ... » więcej 2018-08-28, godz. 18:50 29 sierpnia 2018 - PiKnik w Grucie Ostatnia środa sierpnia i kolejny przystanek na trasie "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem odwiedziliśmy gminę Gruta. Między 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o atrakcj ... » więcej 2018-08-27, godz. 19:55 28 sierpnia 2018 - PiKnik w Lubrańcu Kto leży w "Grobowcach Kujawskich" w Sarnowie, czyli jednych z największych i najstarszych kurhanów w Polsce - tego dowiedzieliśmy się podczas wizyty "Wakacyj ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:49 27 sierpnia 2018 - PiKnik w Więcborku W ostatni poniedziałek sierpnia ekipa radiowa "Wakacyjnego PiKniku" odwiedziła gminę Więcbork. To niezwykle bogata historycznie kraina, położona w powiecie sę ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:41 26 sierpnia 2018 - PiKnik w Lnianie Niedzielna wyprawa "Wakacyjnego PiKniku" zawiodła nas do miejscowości Lniano. Gościliśmy na dorocznym festynie dożynkowym, który zwieńcza najważniejsze wydarz ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:14 25 sierpnia 2018 - PiKnik w Wierzchucinie Tym razem "Wakacyjny PiKnik" znalazł się na tropie jednej z największych tajemnic II wojny światowej! W niepozornym Wierzchucinie na przełomie lat 1944/45, Ni ... » więcej 2018-08-23, godz. 20:12 24 sierpnia 2018 - PiKnik w Grudziądzu W przedostatni piątek sierpnia "Wakacyjny PiKnik" zatrzymał się w Grudziądzu. W godz. od 9:00 do 12:00 byliśmy w Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi i zachęcali ... » więcej
12345