Środa, 25 listopada 2020 r.   Imieniny: Erazma, Katarzyny
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-11-16, 12:28 Reklama

Dla zdrowszych zębów: porównanie szczoteczki sonicznej i elektrycznej

Materiały promocyjne
Materiały promocyjne
Manualne mycie zębów staje się już powoli czynnością archaiczną. Odkąd na rynku pojawiły się szczoteczki elektryczne, coraz więcej użytkowników wybiera czyszczenie jamy ustnej właśnie nimi. Wpływ na ten fakt ma przede wszystkim skuteczność szczoteczek elektrycznych – podczas jednego mycia usuwają one z jamy ustnej nawet kilka razy więcej bakterii niż szczoteczki manualne.
Każdy, kto jednak decyduje się w końcu na zainwestowanie w bardziej zaawansowany sprzęt do pielęgnacji jamy ustnej, staje przed tym samym dylematem: którą szczoteczkę wybrać? Elektryczną z okrągłą głowicą czyszczącą czy soniczną? Porównajmy ze sobą oba modele szczoteczek i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, która z nich jest lepsza.

Kiedy wynaleziono pierwszą szczoteczkę elektryczną?

Na początek trochę historii. Szczoteczkami manualnymi – oczywiście jeszcze wyglądającymi nieco inaczej niż dziś – ludzkość myje zęby już od końca XVIII wieku. Szczoteczki elektryczne są więc na ich tle urządzeniami relatywnie nowymi. Po raz pierwszy pojawiły się one na rynku dopiero tuż przed drugą wojną światową, konkretnie w 1939 roku w Szwajcarii za sprawą doktora Philippe Wooga. Dwadzieścia lat później urządzenia te trafiły na rynek amerykański, gdzie rok później zaczęły być produkowane masowo.
Od tamtej pory szczoteczki elektryczne przechodziły mnóstwo ewolucji, udoskonalano ich głowice czyszczące, rękojeści, wyposażano je w kolejne tryby pracy oraz funkcje usprawniające codzienne mycie zębów. W wyniku jednej z takich ewolucji, dzięki amerykańskiemu naukowcowi Robertowi Bockowi, w 1992 roku na rynku pojawiły się także szczoteczki soniczne.

Czym charakteryzują się szczoteczki elektryczne?

Szczoteczki elektryczne i soniczne nie są tym samym. Różnice pomiędzy oboma typami urządzeń są naprawdę znaczące, dlatego zanim zdecydujemy się na zakup zaawansowanego sprzętu do codziennej pielęgnacji jamy ustnej, warto byśmy porównali ze sobą cechy obu rodzajów szczoteczek.
Zacznijmy od szczoteczki elektrycznej. Pierwszym, co rzuca się w oczy, gdy weźmiemy ją w dłoń, jest charakterystyczna, okrągła głowica czyszcząca. Została ona stworzona na wzór profesjonalnego sprzętu do czyszczenia jamy ustnej, z którym możemy spotkać się w gabinetach stomatologicznych, stąd jej wyprofilowanie. Szczoteczki z okrągłymi głowicami wykonują podczas mycia ruchy rotacyjno-oscylacyjne (2D) bądź rotacyjno-oscylacyjne połączone z pulsacjami (3D). Ruchy te są niezwykle szybkie (nawet do 8800 na minutę w przypadku ruchów rotacyjno-pulsacyjnych oraz 40 000 w przypadku pulsacji), co prowadzi do tego, że szczoteczki bardzo efektywnie wymiatają ze szkliwa szkodliwe bakterie. Wiodącym producentem szczoteczek elektrycznych jest marka Oral-B.

Jak działają szczoteczki soniczne?

Szczoteczki soniczne już na pierwszy rzut oka różnią się od elektrycznych. Na ich trzonku umocowana jest podłużna, a nie okrągła głowica czyszcząca – taki kształt ułatwia końcówce wykonywanie podczas mycia tak zwanych ruchów wymiatających, które uważa się za najefektywniejsze i najbezpieczniejsze w codziennym myciu zębów. Co godne podkreślenia, szczoteczki soniczne pracują jeszcze szybciej niż elektryczne – w ciągu minuty wykonują nawet do 96 000 ruchów, co bezpośrednio przekłada się na oferowaną przez nie jakość mycia zębów.
Urządzenia te inaczej też zbierają z zębów osady – nie robię tego mechanicznie, jak szczoteczki elektryczne, tylko przy wykorzystaniu fal dźwiękowych. Mechanizm szczoteczek sonicznych generuje drgania dźwiękowe, które podczas mycia zębów pobudzają do zmieszania się ze sobą wszystkie zgromadzone w jamie ustnej płyny, a więc ślinę, wodę i pastę do zębów. Z ich mieszanki wytwarzają się malutkie bąbelki, które penetrują wszystkie newralgiczne obszary w naszej buzi, skutecznie oczyszczając je z bakterii i resztek jedzenia. Najpopularniejsi producenci szczoteczek sonicznych to marki Philips Sonicare, Panasonic, Smilesonic oraz Seysso. Zestawienie najlepszych szczoteczek sonicznych oraz porady dotyczące ich użytkowania znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-sonicznych

Która szczoteczka jest lepsza?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która ze szczoteczek jest lepsza: soniczna czy elektryczna. Wszystko w tej kwestii zależy od indywidualnych predyspozycji i oczekiwań konsumenta. Dla niektórych bardziej odpowiedni może okazać się sposób pracy proponowany przez szczoteczki soniczne, inni będą woleli myć zęby szczoteczką elektryczną. Niezależnie, na którą ze szczoteczek zasilanych akumulatorowo się zdecydujesz, na pewno zagwarantuje Ci ona dużo lepsze i bardziej komfortowe mycie zębów niż każda szczoteczka manualna.

Dla rodziny

2020-11-24, godz. 16:18 Andrzejkowe know-how z Muzeum Etnograficznego w Toruniu [wideo] Muzeum Etnograficzne w Toruniu w swoich filmowych opowieściach sięgnęło do tradycji wróżb andrzejkowych. » więcej 2020-11-23, godz. 14:43 Święta w gronie domowników lub w gronie do 5 osób? Jest taki projekt - W konsultacjach jest projekt rozporządzenia ograniczającego liczbę osób m.in. w czasie świąt, który ma zachęcić do tego, aby przy wigilijnym stole była tylk ... » więcej 2020-11-23, godz. 07:03 Wielka wyprawa na drugi koniec miasta. Słuchowisko dla dzieci w PR PiK Bydgoski Teatr Kameralny, w ramach akcji „Poczytaj mi”, przygotował słuchowisko dla dzieci - „Wielką wyprawę na drugi koniec miasta” Szymona Jachimka. Można j ... » więcej 2020-11-22, godz. 20:05 „Ferie to będzie kumulacja ludzi w jednym terminie". Apel z Zakopanego do rządu Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula chce w poniedziałek spotkać się z radą miasta i włodarzami ościennych gmin, aby wypracować wspólne stanowisko i apel do rzą ... » więcej 2020-11-22, godz. 14:00 „Operowy zawrót głowy" popularny w Internecie. Maciej Figas o spektaklu „Operowy zawrót głowy' zawrócił w głowie już wielu tysiącom odbiorców. Licznik wyświetleń na YouTube przekroczył ponad 6 tysięcy wyświetleń, a trzeba przyjąć, ... » więcej 2020-11-20, godz. 09:14 Dzieci mają swoje prawa. Czy dorośli ich przestrzegają? Różnie z tym bywa... 20 listopada przypada międzynarodowy i ogólnopolski Dzień Praw Dziecka Zapytaliśmy, przede wszystkim tych najmłodszych, jak to jest z ich prawami, czy dorośli ... » więcej 2020-11-19, godz. 12:15 Festiwal „Piąty Ocean” przeniósł się do sieci. Święto Podróżników w Świeciu Trzy dni, dziesięciu prelegentów, wszystkie wykłady online. W Świeciu rozpoczyna się w czwartek (19 listopada) IV Festiwal Podróżników „Piąty Ocean'. Miłośnic ... » więcej 2020-11-18, godz. 14:44 Będą wręczać certyfikaty „Szkoła Przyjazna Wodzie”. Nabór do programu już trwa Do uczniów szkół podstawowych skierowany jest program „Szkoła Przyjazna Wodzie - Aktywni Błękitni!”. Nabór właśnie się rozpoczął. » więcej 2020-11-18, godz. 14:00 Góra prezentów dla chorych dzieci. „Żeby listopad nie był smutny" [wideo] Kolorowe prezenty trafiły dziś do małych pacjentów Szpitala im. Jurasza i Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy. Dary to efekt akcji zorganizowanej przez Stowarzy ... » więcej 2020-11-17, godz. 15:20 W rodzinie jest potencjał, którego nie ma nigdzie indziej Rozmowy z rodzicami, psychologami i innymi ekspertami mają być częścią programu „Rodzina na antenie” finansowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społe ... » więcej
1234567