Poniedziałek, 26 października 2020 r.   Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana / Uruchomiono odbudowany po wojnie nadajnik w Toruniu (1947)
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-10-17, 19:31 Redakcja/Diecezja Bydgoska

Dzień Dziecka Utraconego to czas otoczenia troską rodziny. Można bez słów...

Grobowiec Dzieci Utraconych na cmentarzu przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy./fot. Diecezja Bydgoska/archiwum
Grobowiec Dzieci Utraconych na cmentarzu przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy./fot. Diecezja Bydgoska/archiwum
- Dzień Dziecka Utraconego jest dla rodziców, ale przede wszystkim – dla otoczenia – mówił ks. Leszek Chudziński. Eucharystia w bydgoskim kościele św. Jadwigi Królowej oraz modlitwa na cmentarzu przy ulicy Wiślanej to główne punkty diecezjalnych obchodów Dnia Dziecka Utraconego.
Ksiądz Leszek Chudziński, wieloletni kapelan Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy, podkreślił podczas kazania, że cieszy go coroczne spotkanie w gronie rodzin złączonych wspólnym bólem bo, pomimo cierpienia będącego ich udziałem, Dzień Dziecka Utraconego uczula na problem, który dotyka wiele tysięcy rodzin każdego roku.

Śmierć dzieci – na różnym etapie ciąży przestała być tematem tabu i znajduje właściwe sobie miejsce w przestrzeni publicznej.

– Nie chodzi o to, by tym, których dotknął dramat utraty dziecka, przypominać o bólu. Oni go przeżyli. Nie ma chyba słów opisujących takie doświadczenie. Jakimi słowami można opisać ból Maryi, która pod krzyżem musiała patrzeć na cierpienie i śmierć swojego dziecka ze świadomością, że w żaden sposób nie może Mu ulżyć. Dzień Dziecka Utraconego jest dla rodziców, ale przede wszystkim – dla otoczenia. To ważny sygnał, aby inni zrozumieli tę trudną sytuację. Bo jeśli słowa zawiodą, pozostaje tylko bycie obok osieroconych rodzin – i chyba tego rodzice po utracie dzieci najbardziej potrzebują – powiedział ks. Leszek Chudziński.

Grobowiec Dzieci Utraconych

Dla rodziny

2020-10-23, godz. 21:22 Ekspert: restrykcje wprowadzone przez rząd były spodziewane i oczekiwane Restrykcje wprowadzone przez rząd w związku z rozwojem epidemii były spodziewane i oczekiwane. Powinny być wprowadzone nawet nieco szybciej - ocenił mikrobiol ... » więcej 2020-10-23, godz. 18:08 Całe rodziny wokół gęsiny! Tuszki już poleciały, ale jest konkurs dla dzieci To już tradycja, że w okolicy obchodów Narodowego Święta Niepodległości, odbywają się w regionie wydarzenia związane z kampanią „Kujawsko-pomorska gęsina na ś ... » więcej 2020-10-22, godz. 12:41 Dom Dziennego Pobytu Kapuściska jest w stałym kontakcie z seniorami Zamiast zajęć stacjonarnych kontakt telefoniczny z podopiecznymi lub przez media społecznościowe. Kujawsko-pomorskie placówki dziennego pobytu dla seniorów, d ... » więcej 2020-10-21, godz. 15:49 Brakuje aż 200 wolontariuszy. Szlachetna Paczka czeka na Twoją pomoc Potrzebujące rodziny i dzieci mogą zostać bez pomocy. Brakuje wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. To ostatni dzwonek, by zgłosić się i po ... » więcej 2020-10-19, godz. 13:09 Uroczystości w rocznicę śmierci ks. Popiełuszki. Jego ostatnia Msza była w Bydgoszczy 36 lat temu, 19 października 1984 roku, zginął męczeńską śmiercią błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. » więcej 2020-10-17, godz. 18:08 Hospicjum im. ks. Popiełuszki od 30 lat pomaga chorym i ich rodzinom Bydgoskie Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki świętuje 17 października jubileusz 30 - lecia działalności. Świętuje skromnie, z powodu pandemii, ale nie mogł ... » więcej 2020-10-15, godz. 19:14 Kobiety z szeregów Terytorialsów osłodziły życie mamom chorych dzieci Pandemia pokrzyżowała plany, ale ich nie zniweczyła. Zamiast salonu piękności dla mam, w tym roku będą słodycze i krótkie spotkanie poza szpitalem. Tak cztery ... » więcej 2020-10-14, godz. 17:50 Smaki kuchni wojskowej na Festiwalu Smaków w Toruniu Degustacje potraw, opowieści kulinarne, targi ekologicznych produktów - w Toruniu już w tym tygodniu (17 i 18 października) odbywać się będzie dwudniowy Festi ... » więcej 2020-10-11, godz. 20:50 Z kulturą im do twarzy. Projekt z przedszkola Piastuś popularny w Polsce Promowanie kultury wśród dzieci i młodzieży - to główny cel Ogólnopolskiego Projektu „Z kulturą mi do twarzy”. Opracowały go nauczycielki z Przedszkola Niepub ... » więcej
1234567