Wtorek, 20 października 2020 r.   Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-08-15, 07:00 Michał Słobodzian/Redakcja

Setna rocznica Cudu nad Wisłą. Byliśmy we Włocławku, centrum obchodów w regionie [foto, film z drona]

Włocławek: 100 - lecie Bitwy Warszawskiej./fot. Michał Słobodzian
Włocławek: 100 - lecie Bitwy Warszawskiej./fot. Michał Słobodzian
Włocławek: 100 - lecie Bitwy Warszawskiej./fot. Michał Słobodzian
Włocławek: 100 - lecie Bitwy Warszawskiej./fot. Michał Słobodzian
Włocławek: 100 - lecie Bitwy Warszawskiej./fot. Michał Słobodzian
Włocławek: 100 - lecie Bitwy Warszawskiej./fot. Michał Słobodzian
We Włocławku odbywały się wojewódzkie obchody 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej./fot. plakat wydarzenia
We Włocławku odbywały się wojewódzkie obchody 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej./fot. plakat wydarzenia
"Śpij kolego w ciemnym grobie, Niech się Polska przyśni tobie" - odśpiewanie pieśni legionowej pod pomnikiem obrońców Wisły rozpoczęło wojewódzkie obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej i obrony Włocławka z 1920 roku. Uroczystości trwały przez cały dzień.
Bitwa warszawska, zwana także Cudem nad Wisłą, uznawana jest za jedno z najważniejszych zwycięstw polskiej armii. W sierpniu 1920 roku walki toczyły się również na przedpolach Włocławka. W sobotę (15 sierpnia) odbywały się w tym mieście wojewódzkie obchody upamiętniające setną rocznicę tych wydarzeń.

- W 1920 roku, Polacy pokonali barbarzyńską armię, monstrum siejące spustoszenie - powiedział marszałek Piotr Całbecki w czasie trwających we Włocławku głównych uroczystości setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej i obrony Włocławka. Mamy wobec naszych obrońców dług wdzięczności - podkreślił marszałek Całbecki.

Od 14 do 19 sierpnia 1920 roku, wojska bolszewickie próbowały zdobyć miasto. Obrońcy musieli się zmierzyć z elitą Armii Czerwonej.

- Oddziały elitarne wcale nie poszły na Warszawę, one poszły na północ - jedną z elit tych oddziałów był III Korpus Gaja - Byżyszkiana - ale nie dlatego, że Włocławek miał takie wielkie znaczenie, ale dlatego, że według wywiadu rosyjskiego, Piłsudski własnie w te miejsca wycofał najlepsze swoje oddziały. Nie pod Warszawę, ale właśnie tutaj. To był błąd Tuchaczewskiego, za który później przyszło mu zapłacić - mówi Tomasz Wąsik, kierownik Muzeum Historii Włocławka.

Mieszkańcy Włocławka i okolic doceniają rangę tej rocznicy.

- Bez ofiary tych ludzi być może bylibyśmy bolszewicką republiką, musimy o nich pamiętać - podkreślają mieszkańcy, którzy uczestniczą w wojewódzkich obchodach setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej i obrony Włocławka 1920 roku - mówili.

Wojewódzkie obchody rozpoczęło złożenie kwiatów pod pomnikiem Obrońców Wisły na placu Wolności we Włocławku. Po nim, przed katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się uroczystość z ceremoniałem wojskowym. W południe odprawiona została msza święta, której przewodniczy ordynariusz diecezji włocławskiej biskup Wiesław Mering.

Później z katedry ulicami miasta ruszył przemarsz, który zakończył się na Bulwarach im. Marszałka Piłsudskiego. Na mieszkańców czekało tam historyczne miasteczko z epoki z licznymi atrakcjami: musztrą oddziału konnego, pokazem władania białą bronią i sprzętu wojskowego oraz przejażdżkami konnymi. Na scenie z repertuarem pieśni patriotycznych i Orkiestra Wojskowa z Torunia i Kapela z Szaconkiem. Na zakończenie uroczystości grupa rekonstrukcyjna bydgoskiego Związku Harcerstwa Polskiego przedstawiła inscenizację historyczną „Młodzi w obronie Włocławka”.

Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się m.in. okolicznościowe wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej i Muzeum Historii Włocławka oraz wystawa plenerowa na placu Wolności. Od 13 do 15 sierpnia po zmroku na fasadzie budynku Muzeum Etnograficznego przy ulicy Bulwary im. Marszałka Piłsudskiego 6 wyświetlany był multimedialny pokaz świateł „Włocławscy bohaterowie 1920 roku”.

Setna rocznica Cudu nad Wisłą upamiętniona zostanie również podczas tegorocznego Festiwalu Wisły (PROGRAM). Jego czwarta edycja rozpoczęła się w Bobrownikach w powiecie lipnowskim, gdzie w 1920 roku bolszewicy przekroczyli rzekę.

W piątek (14 sierpnia) otwarty został szlak im. porucznika Jerzego Pieszkańskiego, bohaterskiego dowódcy zatopionego przez Rosjan statku „Moniuszko”.
Dlaczego właśnie we Włocławku odbywają się obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej?
Relacja Michała Słobodziana - mówi Tomasz Wąsik, kierownik Muzeum Historii Włocławka
Relacja Michała Słobodziana - mówi marszałek Piotr Całbecki
Relacja Michała Słobodziana - mówi prezydent Włocławka, Marek Wojtkowski
Obrona Włocławka w 1920 roku
Tłumy przyszły na włocławskie obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej. Były grupy rekonstrukcyjne
Bitwa warszawska, zwana także Cudem nad Wisłą, uznawana jest za jedno z najważniejszych zwycięstw polskiej armii. Wideo: Krzysztof Forgiel/Dronfor

Dla rodziny

2020-10-19, godz. 13:09 Uroczystości w rocznicę śmierci ks. Popiełuszki. Jego ostatnia Msza była w Bydgoszczy 36 lat temu, 19 października 1984 roku, zginął męczeńską śmiercią błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. » więcej 2020-10-17, godz. 19:31 Dzień Dziecka Utraconego to czas otoczenia troską rodziny. Można bez słów... - Dzień Dziecka Utraconego jest dla rodziców, ale przede wszystkim - dla otoczenia - mówił ks. Leszek Chudziński. Eucharystia w bydgoskim kościele św. Jadwigi ... » więcej 2020-10-17, godz. 18:08 Hospicjum im. ks. Popiełuszki od 30 lat pomaga chorym i ich rodzinom Bydgoskie Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki świętuje 17 października jubileusz 30 - lecia działalności. Świętuje skromnie, z powodu pandemii, ale nie mogł ... » więcej 2020-10-15, godz. 19:14 Kobiety z szeregów Terytorialsów osłodziły życie mamom chorych dzieci Pandemia pokrzyżowała plany, ale ich nie zniweczyła. Zamiast salonu piękności dla mam, w tym roku będą słodycze i krótkie spotkanie poza szpitalem. Tak cztery ... » więcej 2020-10-14, godz. 17:50 Smaki kuchni wojskowej na Festiwalu Smaków w Toruniu Degustacje potraw, opowieści kulinarne, targi ekologicznych produktów - w Toruniu już w tym tygodniu (17 i 18 października) odbywać się będzie dwudniowy Festi ... » więcej 2020-10-11, godz. 20:50 Z kulturą im do twarzy. Projekt z przedszkola Piastuś popularny w Polsce Promowanie kultury wśród dzieci i młodzieży - to główny cel Ogólnopolskiego Projektu „Z kulturą mi do twarzy”. Opracowały go nauczycielki z Przedszkola Niepub ... » więcej 2020-10-11, godz. 16:15 Młodzi: Jan Paweł II jest dla nas wzorem. XX Dzień Papieski w Bydgoszczy [zdjęcia] „Totus Tuus” to hasło jubileuszowej edycji XX Dnia Papieskiego. W niedzielę główne bydgoskie obchody pod hasłem „Młodzi młodym' odbywały się w kościele na pl. ... » więcej 2020-10-10, godz. 10:12 Kto pierwszy złapie sprytnego lisa? Hubertus w bydgoskim Myślęcinku Tradycyjna pogoń za „lisem” odbędzie się w sobotę (10 października) w Ośrodku Rekreacji Konnej w bydgoskim Myślęcinku. » więcej 2020-10-08, godz. 17:20 Na wspólne bieganie po lasach zapraszają trenerzy lekkiej atletyki Od 10 października, w lasach na terenie całego kraju będzie można trenować wspólnie z wykwalifikowanymi trenerami lekkiej atletyki. W kujawsko-pomorskim zapra ... » więcej 2020-10-08, godz. 12:09 Czy koronawirus ukradnie święta? Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy! Święta są bliżej, niż nam się wydaje, tymczasem Stowarzyszenie Szlachetna Paczka ma poważny problem - brakuje wolontariuszy, którzy zajmą się przygotowaniem d ... » więcej
1234567