Wtorek, 20 października 2020 r.   Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-08-10, 19:41 Redakcja/pwisbydgoszcz.pl

Wakacje pod kontrolą inspekcji sanitarnej. Dzieci były bezpieczne!

Wakacyjny wypoczynek w regionie przebiegał bez większych sensacji./fot. Pixabay
Wakacyjny wypoczynek w regionie przebiegał bez większych sensacji./fot. Pixabay
Inspektorzy Sanepidu zajrzeli na kolonie i obozy organizowane terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Co do warunków, większych zastrzeżeń nie było, ale, jak co roku, pojawiły się wakacyjne urazy i choroby, na szczęście - jak wynika z raportu - niegroźne dla życia i zdrowia.
W trakcie kontroli w jednym obiekcie stwierdzono brak orzeczeń do celów sanitarno-epidemiologicznych u personelu. Nieprawidłowość szybko usunięto. W drugim przypadku nieprawidłowości dotyczyły niesprawnego urządzenia chłodniczego, niewłaściwych warunków przechowywania i stosowania do produkcji przeterminowanych produktów spożywczych (postępowanie administracyjne w toku). Za niewywiązanie się z obowiązku zapewnienia właściwych warunków sanitarno-higienicznych w stosunku do organizatorów wypoczynku nałożono 2 mandaty karne.

Zajęcia dla uczestników wypoczynku realizowane były zgodnie z ustalonym harmonogramem dostosowanym do warunków wynikających z ogłoszenia stanu epidemii.

Podczas trwania wypoczynku odnotowano 19 urazów (rana cięta palca lewej dłoni, skręcenie kostki nogi, zacięcie nożem palca wskazującego dłoni, usunięcie resztki po kleszczu, oparzenie I stopnia ramienia, skaleczenie dłoni, zbicie barku, otarcia naskórka i ukąszenie przez owady) i 4 zachorowania (bóle brzucha, gorączka i biegunka, w tym u 2 uczestników wystąpiła gorączka, co skutkowało odizolowaniem ich od pozostałych dzieci – po 2 dniach utrzymywania się gorączki, pomimo zażycia leków, podjęto decyzję o pobraniu wymazu w kierunku COVID-19 – wyniki badania negatywne).

Rodzice i opiekunowie uczestników w elektronicznej bazie wypoczynku Ministerstwa Edukacji Narodowej mogli na bieżąco sprawdzić, czy organizatorzy wypoczynku uzyskali zgodę właściwego kuratora oświaty na rozpoczęcie działalności.

Liczby

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej skontrolowali 239 letnich turnusów, na których z wypoczynku skorzystało 7 135 dzieci i młodzieży, w tym 5 132 uczestników na 140 turnusach wyjazdowych i 2 003 uczestników na 99 turnusach zorganizowanych w miejscu zamieszkania.

W przypadku wypoczynku organizowanego w formach wyjazdowych najczęstsza lokalizacja turnusów wynikająca z walorów krajobrazowych i posiadanej bazy turystycznej to powiaty: bydgoski, tucholski, żniński i brodnicki. Z wypoczynku w miejscu zamieszkania najwięcej dzieci i młodzieży skorzystało w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Nakle.

Dla rodziny

2020-10-19, godz. 13:09 Uroczystości w rocznicę śmierci ks. Popiełuszki. Jego ostatnia Msza była w Bydgoszczy 36 lat temu, 19 października 1984 roku, zginął męczeńską śmiercią błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. » więcej 2020-10-17, godz. 19:31 Dzień Dziecka Utraconego to czas otoczenia troską rodziny. Można bez słów... - Dzień Dziecka Utraconego jest dla rodziców, ale przede wszystkim - dla otoczenia - mówił ks. Leszek Chudziński. Eucharystia w bydgoskim kościele św. Jadwigi ... » więcej 2020-10-17, godz. 18:08 Hospicjum im. ks. Popiełuszki od 30 lat pomaga chorym i ich rodzinom Bydgoskie Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki świętuje 17 października jubileusz 30 - lecia działalności. Świętuje skromnie, z powodu pandemii, ale nie mogł ... » więcej 2020-10-15, godz. 19:14 Kobiety z szeregów Terytorialsów osłodziły życie mamom chorych dzieci Pandemia pokrzyżowała plany, ale ich nie zniweczyła. Zamiast salonu piękności dla mam, w tym roku będą słodycze i krótkie spotkanie poza szpitalem. Tak cztery ... » więcej 2020-10-14, godz. 17:50 Smaki kuchni wojskowej na Festiwalu Smaków w Toruniu Degustacje potraw, opowieści kulinarne, targi ekologicznych produktów - w Toruniu już w tym tygodniu (17 i 18 października) odbywać się będzie dwudniowy Festi ... » więcej 2020-10-11, godz. 20:50 Z kulturą im do twarzy. Projekt z przedszkola Piastuś popularny w Polsce Promowanie kultury wśród dzieci i młodzieży - to główny cel Ogólnopolskiego Projektu „Z kulturą mi do twarzy”. Opracowały go nauczycielki z Przedszkola Niepub ... » więcej 2020-10-11, godz. 16:15 Młodzi: Jan Paweł II jest dla nas wzorem. XX Dzień Papieski w Bydgoszczy [zdjęcia] „Totus Tuus” to hasło jubileuszowej edycji XX Dnia Papieskiego. W niedzielę główne bydgoskie obchody pod hasłem „Młodzi młodym' odbywały się w kościele na pl. ... » więcej 2020-10-10, godz. 10:12 Kto pierwszy złapie sprytnego lisa? Hubertus w bydgoskim Myślęcinku Tradycyjna pogoń za „lisem” odbędzie się w sobotę (10 października) w Ośrodku Rekreacji Konnej w bydgoskim Myślęcinku. » więcej 2020-10-08, godz. 17:20 Na wspólne bieganie po lasach zapraszają trenerzy lekkiej atletyki Od 10 października, w lasach na terenie całego kraju będzie można trenować wspólnie z wykwalifikowanymi trenerami lekkiej atletyki. W kujawsko-pomorskim zapra ... » więcej 2020-10-08, godz. 12:09 Czy koronawirus ukradnie święta? Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy! Święta są bliżej, niż nam się wydaje, tymczasem Stowarzyszenie Szlachetna Paczka ma poważny problem - brakuje wolontariuszy, którzy zajmą się przygotowaniem d ... » więcej
1234567