Czwartek, 16 lipca 2020 r.   Imieniny: Mariki, Benity, Eustachego
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
Kręgielnia
2020-06-25, 21:43 PAP

Piontkowski: Optymistycznie patrzymy na możliwość powrotu od września dzieci do szkół

Optymistycznie patrzymy na możliwość powrotu od września do tradycyjnej formy nauki. Fot. Archiwum
Optymistycznie patrzymy na możliwość powrotu od września do tradycyjnej formy nauki. Fot. Archiwum
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powołał się na doświadczenie ze stopniowym przywracaniem zajęć w szkołach, w przedszkolach i na przeprowadzenie egzaminów.
– Miałem okazję rozmawiać bezpośrednio i za pośrednictwem łączy elektronicznych zarówno z nauczycielami, jak i z uczniami. Większość z nich tęskni za tradycyjną formułą nauczania. My także chcemy, by od 1 września szkoła ruszyła w tradycyjnej, stacjonarnej formie – powiedział w czwartek PAP minister edukacji. Sądzę – jeszcze raz to powtórzę – że od września będzie możliwy powrót do tradycyjnej szkoły – dodał.

W środę w związku ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego 2019/2020 Piontkowski wystosował specjalny list do nauczycieli, uczniów i rodziców. Podziękował w nim za zaangażowanie i wkład w zdalne nauczanie.

– Chcemy, aby we wrześniu uczniowie i nauczyciele wrócili do szkół w normalnym, stacjonarnym trybie – zapewnił w liście.

W wypowiedzi dla PAP szef MEN odniósł się do doświadczeń ze stopniowym przywracaniem od początku maja edukacji stacjonarnej, gdy część dzieci wróciła do przedszkoli, później część dzieci wróciła do klas I-III szkół podstawowych, następnie organizowane były w szkołach konsultacje.

– Reagowaliśmy na bieżąco, będąc w kontakcie z ministrem zdrowia i głównym inspektorem sanitarnym, na sytuację epidemiczną. Gdy okazało się, że zasięg epidemii jest ograniczony, mogliśmy sobie pozwolić na to, by znieść kolejne ograniczenia. Zdecydowaliśmy się też przeprowadzić egzaminy, choć część opozycji bardzo nas za to krytykowała. Jestem przekonany, że to była dobra decyzja. Dziś przytłaczająca większość nauczycieli, uczniów i rodziców jest zadowolona z tego, że egzaminy się odbyły. Pozwalają one w sposób obiektywny porównać przynajmniej część wiedzy i umiejętności, którymi dysponują uczniowie – mówił Piontkowski.

Wskazał, że te decyzje nie spowodowały też większej fali zachorowań. "Wbrew temu, co wieszczyli politycy opozycji, ani nauczyciele masowo nie chorowali, ani uczniowie. Okazało się, że masowe testowanie nauczycieli nie było potrzebne, tak jak mówiliśmy. To powoduje, że dziś optymistycznie patrzymy na możliwość powrotu od września do tradycyjnej formy nauki w szkołach" – powiedział minister edukacji.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki, pytany o organizację roku szkolnego 2020/2021, odpowiedział, że rząd chce, aby uczniowie od 1 września wrócili do szkół.

– Chcemy, żeby w zależności od tego oczywiście, czy nie będzie jakiś bardzo niespodziewanych wydarzeń, ale takich dzisiaj nie oczekujemy, żeby od 1 września dzieci i młodzież normalnie wróciły do szkół, od 1 października młodzi ludzie, żeby wrócili na uczelnie – powiedział.

Szef rządu wyraził przekonanie, że czas wakacji "dyrekcje, organy prowadzące, organy stanowiące odpowiednie regulacje, wykorzystają do tego, żeby przygotować się we właściwy sposób od strony operacyjnej".

Przekonywał, że sytuacja epidemiczna jest pod kontrolą, ale jego gabinet podchodzi "z pokorą" do samej epidemii. "Na dzisiaj są nasze zdecydowane plany – 1 września wracamy do szkół, 1 października wracamy na uczelnie" – oświadczył Morawiecki.

W związku z epidemią od 12 marca w szkołach i w przedszkolach w całej Polsce zostały zawieszone stacjonarne zajęcia. Od 25 marca wprowadzono obowiązkowe kształcenie na odległość i w takim trybie szkoły mają pracować do końca zajęć dydaktycznych, czyli do 26 czerwca. Od początku maja zaczęto stopniowo wznawiać działalność przedszkoli, umożliwiono udział w zajęciach opiekuńczych uczniom klas I-III szkół podstawowych i wprowadzono konsultacje dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zaczęto też przywracać zajęcia praktyczne w szkolnictwie zawodowym. Odmrażanie oświaty odbywa się w reżimie sanitarnym.

Dla rodziny

2020-07-16, godz. 07:02 Kraina Dobrych Myśli. Licytuj i pomagaj zorganizować terapię dla chorych dzieci Śmiech jest lekarstwem na wszystko. Fundacja Dr Clown rozpoczyna aukcję na rzecz pacjentów Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej przy szpitalu ... » więcej 2020-07-15, godz. 20:50 Mammobus jeździ po regionie. Sprawdź, kiedy w lipcu parkuje u Ciebie [harmonogram] Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Warto regularnie robić badania, by wykryć go jak najwcześniej. Nie trzeba daleko jecha ... » więcej 2020-07-15, godz. 19:12 Emilewicz: bon turystyczny jest skierowany do wszystkich rodzin z dziećmi - Bon turystyczny jest pomocą dla polskich rodzin i polskiej turystyki - podkreśliła cytowana w środowym komunikacie wicepremier i szefowa resortu rozwoju Jad ... » więcej 2020-07-15, godz. 18:00 Na tych studentów można liczyć! Trzeci wiek licytował dla zwierząt [wideo, zdjęcia] Aukcja obrazów i sprzedaż rękodzieła - w ten sposób seniorzy z Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku dołożyli swoją cegiełkę do pomocy bydgoskiemu sc ... » więcej 2020-07-15, godz. 15:42 Kolorowe widowisko przed szpitalem i megapaki dla małych pacjentów [wideo, zdjęcia] Niezwykłą imprezę zorganizowano w środę dla małych pacjentów szpitala im. Jurasza w Bydgoszczy. Kolorowi bohaterowie dziecięcych bajek tańczyli na parkingu pr ... » więcej 2020-07-15, godz. 13:00 Dla tych, których kręcą wodne rozrywki, policja nakręciła ten filmik [wideo, foto] Rozpoczęła się kolejna edycja dorocznej akcji MSWiA pt. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Promuje ją filmik nagrany przez policjantów z Komendy Powiatowej ... » więcej 2020-07-14, godz. 09:10 Forodońskie „Europodwórka" coraz bliżej! Wolontariusze przejdą testy Już po raz dziesiąty odbędzie się organizowany przez Fundację „Wiatrak” projekt „Europodwórka”. W tym roku do Bydgoszczy przyjedzie 12 zagranicznych wolontari ... » więcej 2020-07-14, godz. 07:04 Rusałki, mówiące ptaki i Królowa Nocy. Wakacje w Muzeum Etnograficznym „Wehikuł czasu”, „Bajeczny czwartek”, „Etnoigraszki” oraz piątki z przewodnikiem w Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce - to wakacyjne wydarz ... » więcej 2020-07-13, godz. 18:48 Ma tylko dwa miesiące, a już walczy o życie. Mały Nikodem potrzebuje pomocy! Paweł i Kamila Topolińscy z Bydgoszczy od tygodnia wiedzą, że ich syn zaczął umierać. Nikoś ma szansę na przeżycie, jednak pilnie potrzebuje leczenia, które j ... » więcej 2020-07-13, godz. 07:06 Pamięć potrzebuje obrazów. Bydgoska delegatura IPN zaprasza na kilka wystaw Setna rocznica plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu, setna rocznica Bitwy Warszawskiej i 40. rocznica powstania 'Solidarności'. To trzy wydarzenia, do któ ... » więcej
1234567