Niedziela, 25 października 2020 r.   Imieniny: Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-05-22, 18:29 Tatiana Adonis

Kto ma serce we właściwym miejscu, zawsze zareaguje na cierpienie zwierząt! [wideo]

Psy ze Schroniska dla zwierząt w Bydgoszczy/fot. Janusz Wiertel
Psy ze Schroniska dla zwierząt w Bydgoszczy/fot. Janusz Wiertel
22 maja obchodziliśmy Dzień Praw Zwierząt. Osobom, które o nich zapominają warto przypomnieć, że zwierzę to nie rzecz i należy je traktować z szacunkiem, zapewnić mu ochronę i opiekę. A wobec osób, które zwierzęta krzywdzą polskie prawo przewiduje kary.
- Żeby zapewnić naszym domowym pupilom szczęśliwe życie, albo bardziej szczęśliwe, niż miały do tej pory, warto się trochę zagłębić w ich psychikę, w to czego potrzebują - mówi Izabella Szolginia, dyrektor Schroniska dla zwierząt w Bydgoszczy, prezes kujawsko-pomorskiego oddziału OTOZ Animals.

- Zwierzęta potrzebują pięciu wolności: podstawowej wolności od głodu i pragnienia - to każdy z nas zrozumie. Wolność od dyskomfortu, to znaczy, że muszą mieć odpowiednie pomieszczenia, swobodną możliwość poruszania się, po prostu wygodne warunki życia.

Wolność od bólu, urazów i chorób. Ile razy widzimy zwierzęta ze skołtunioną sierścią, nieodpchlone, nieodrobaczone, zaniedbane. Czasami wielkie nowotwory rozwijają się na tych zwierzętach i nie potrafimy tego zobaczyć, ani tym bardziej szukać pomocy.

Wolność ekspresji i swobodnych zachowań - dotyczy także zwierząt gospodarskich, bo nie możemy się ciągle skupiać tylko na zwierzętach towarzyszących. Zwierzęta hodowlane są najbardziej nieszczęśliwymi zwierzętami. Traktuje się je nadal przedmiotowo: są bite, kopane, szarpane zanim skończą na talerzu u człowieka. Życzę im przynajmniej, żeby zanim zostały zabite, miały wolność od cierpienia.

I jeszcze jedna wolność: wolność od strachu i stresu. Proszę sobie wyobrazić, że żyjecie państwo w ciągłym strachu. Każdy, kto ma serce na właściwym miejscu, powinien reagować na widok cierpienia zwierząt (...)

Więcej w materiale Tatiany Adonis
Materiał Tatiany Adonis (Popołudnie z nami)
Do serca przytul psa... /Wideo: Janusz Wiertel

Dla rodziny

2020-10-23, godz. 21:22 Ekspert: restrykcje wprowadzone przez rząd były spodziewane i oczekiwane Restrykcje wprowadzone przez rząd w związku z rozwojem epidemii były spodziewane i oczekiwane. Powinny być wprowadzone nawet nieco szybciej - ocenił mikrobiol ... » więcej 2020-10-23, godz. 18:08 Całe rodziny wokół gęsiny! Tuszki już poleciały, ale jest konkurs dla dzieci To już tradycja, że w okolicy obchodów Narodowego Święta Niepodległości, odbywają się w regionie wydarzenia związane z kampanią „Kujawsko-pomorska gęsina na ś ... » więcej 2020-10-22, godz. 12:41 Dom Dziennego Pobytu Kapuściska jest w stałym kontakcie z seniorami Zamiast zajęć stacjonarnych kontakt telefoniczny z podopiecznymi lub przez media społecznościowe. Kujawsko-pomorskie placówki dziennego pobytu dla seniorów, d ... » więcej 2020-10-21, godz. 15:49 Brakuje aż 200 wolontariuszy. Szlachetna Paczka czeka na Twoją pomoc Potrzebujące rodziny i dzieci mogą zostać bez pomocy. Brakuje wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. To ostatni dzwonek, by zgłosić się i po ... » więcej 2020-10-19, godz. 13:09 Uroczystości w rocznicę śmierci ks. Popiełuszki. Jego ostatnia Msza była w Bydgoszczy 36 lat temu, 19 października 1984 roku, zginął męczeńską śmiercią błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. » więcej 2020-10-17, godz. 19:31 Dzień Dziecka Utraconego to czas otoczenia troską rodziny. Można bez słów... - Dzień Dziecka Utraconego jest dla rodziców, ale przede wszystkim - dla otoczenia - mówił ks. Leszek Chudziński. Eucharystia w bydgoskim kościele św. Jadwigi ... » więcej 2020-10-17, godz. 18:08 Hospicjum im. ks. Popiełuszki od 30 lat pomaga chorym i ich rodzinom Bydgoskie Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki świętuje 17 października jubileusz 30 - lecia działalności. Świętuje skromnie, z powodu pandemii, ale nie mogł ... » więcej 2020-10-15, godz. 19:14 Kobiety z szeregów Terytorialsów osłodziły życie mamom chorych dzieci Pandemia pokrzyżowała plany, ale ich nie zniweczyła. Zamiast salonu piękności dla mam, w tym roku będą słodycze i krótkie spotkanie poza szpitalem. Tak cztery ... » więcej 2020-10-14, godz. 17:50 Smaki kuchni wojskowej na Festiwalu Smaków w Toruniu Degustacje potraw, opowieści kulinarne, targi ekologicznych produktów - w Toruniu już w tym tygodniu (17 i 18 października) odbywać się będzie dwudniowy Festi ... » więcej 2020-10-11, godz. 20:50 Z kulturą im do twarzy. Projekt z przedszkola Piastuś popularny w Polsce Promowanie kultury wśród dzieci i młodzieży - to główny cel Ogólnopolskiego Projektu „Z kulturą mi do twarzy”. Opracowały go nauczycielki z Przedszkola Niepub ... » więcej
1234567