Piątek, 05 czerwca 2020 r.   Imieniny: Waltera, Bonifacego, Walerii
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
Longinówka
2020-05-22, 18:29 Tatiana Adonis

Kto ma serce we właściwym miejscu, zawsze zareaguje na cierpienie zwierząt! [wideo]

Psy ze Schroniska dla zwierząt w Bydgoszczy/fot. Janusz Wiertel
Psy ze Schroniska dla zwierząt w Bydgoszczy/fot. Janusz Wiertel
22 maja obchodziliśmy Dzień Praw Zwierząt. Osobom, które o nich zapominają warto przypomnieć, że zwierzę to nie rzecz i należy je traktować z szacunkiem, zapewnić mu ochronę i opiekę. A wobec osób, które zwierzęta krzywdzą polskie prawo przewiduje kary.
- Żeby zapewnić naszym domowym pupilom szczęśliwe życie, albo bardziej szczęśliwe, niż miały do tej pory, warto się trochę zagłębić w ich psychikę, w to czego potrzebują - mówi Izabella Szolginia, dyrektor Schroniska dla zwierząt w Bydgoszczy, prezes kujawsko-pomorskiego oddziału OTOZ Animals.

- Zwierzęta potrzebują pięciu wolności: podstawowej wolności od głodu i pragnienia - to każdy z nas zrozumie. Wolność od dyskomfortu, to znaczy, że muszą mieć odpowiednie pomieszczenia, swobodną możliwość poruszania się, po prostu wygodne warunki życia.

Wolność od bólu, urazów i chorób. Ile razy widzimy zwierzęta ze skołtunioną sierścią, nieodpchlone, nieodrobaczone, zaniedbane. Czasami wielkie nowotwory rozwijają się na tych zwierzętach i nie potrafimy tego zobaczyć, ani tym bardziej szukać pomocy.

Wolność ekspresji i swobodnych zachowań - dotyczy także zwierząt gospodarskich, bo nie możemy się ciągle skupiać tylko na zwierzętach towarzyszących. Zwierzęta hodowlane są najbardziej nieszczęśliwymi zwierzętami. Traktuje się je nadal przedmiotowo: są bite, kopane, szarpane zanim skończą na talerzu u człowieka. Życzę im przynajmniej, żeby zanim zostały zabite, miały wolność od cierpienia.

I jeszcze jedna wolność: wolność od strachu i stresu. Proszę sobie wyobrazić, że żyjecie państwo w ciągłym strachu. Każdy, kto ma serce na właściwym miejscu, powinien reagować na widok cierpienia zwierząt (...)

Więcej w materiale Tatiany Adonis
Materiał Tatiany Adonis (Popołudnie z nami)
Do serca przytul psa... /Wideo: Janusz Wiertel

Dla rodziny

2020-06-05, godz. 13:35 Limity w szatniach i na pływalniach. Odmrażanie basenów w regionie Od najbliższego poniedziałku (8 czerwca) w Bydgoszczy otwierają się miejskie pływalnie. Na początek czynne będą dwa przyszkolne baseny - Bryza na Szwederowie ... » więcej 2020-06-05, godz. 13:04 Procesje wokół kościołów w większości parafii. Boże Ciało w regionie Biskupi w Bydgoszczy i we Włocławku zalecają, by tradycyjne procesje w uroczystość Bożego Ciała przeprowadzić tylko wokół kościołów. W Toruniu w procesji pójd ... » więcej 2020-06-05, godz. 08:40 Park Rozrywki w Myślęcinku otwiera się w weekend. Jest nowa atrakcja Cały kompleks Park Rozrywki-Zaginiony Świat, a także zupełnie nowy park linowy otwarty zostanie w weekend 6-7 czerwca w bydgoskim Myślęcinku. » więcej 2020-06-03, godz. 21:15 Na UTW odkrywają pasje i zainteresowania. Seniorzy zakończyli rok akademicki Nie boją się świata, wciąż są głodni życia i ani sztuka, ani komputery nie mają przed nimi tajemnic. Koncertem piosenek Zbigniewa Wodeckiego zakończyli dziś r ... » więcej 2020-06-02, godz. 15:10 Edyta Herbuś sadziła łąkę i drzewa, a potem sprzątała las z harcerzami W poniedziałek przyjechała do Nadleśnictwa Runowo, gdzie posiała łąkę kwietną i uczestniczyła w sadzeniu drzew. We wtorek z młodzieżą sprzątała śmieci w lesie. » więcej 2020-06-02, godz. 12:00 Odmrażanie basenów, siłowni, parków rozrywki, sal zabaw. Ale na nowych zasadach - Od 6 czerwca zaczną znów działać m.in. kluby fitness, parki rozrywki, baseny, sale zabaw i siłownie; funkcjonowanie wznowią też organizatorzy kongresów i ta ... » więcej 2020-06-01, godz. 09:15 Wirtualne zabawy z okazji Dnia Dziecka proponowała Caritas. Były też prezenty! Gry, zabawy i występy artystyczne przygotowała Caritas z okazji Dnia Dziecka. Przez koronawirusa część programu była online - mówi ks. Daniel Adamowicz, dyrek ... » więcej 2020-05-31, godz. 15:32 Dzień Dziecka w Baju Pomorskim online. Przygotowano przedstawienie! Dzień Dziecka z Jasiem i Małgosią. To propozycja toruńskiego Teatru Baj Pomorski dedykowana dzieciom, dostępna od dziś do jutra online. » więcej 2020-05-31, godz. 14:46 Petycja w sprawie umożliwienia porodów rodzinnych w szpitalu w Toruniu W takiej chwili kobieta nie może być sama. Potrzebuje wsparcia najbliższej osoby i trzeba jej to umożliwić - piszą autorki internetowej petycji do dyrekcji Wo ... » więcej 2020-05-31, godz. 08:30 Dzień Dziecka w Biskupinie - zaproszenie do poszukiwania skarbów „Na tropie skradzionych skarbów” to tytuł gry terenowej przygotowanej przez Muzeum Archeologiczne w Biskupinie z okazji Dnia Dziecka. W tym roku obchody trwaj ... » więcej
1234567