Piątek, 29 maja 2020 r.   Imieniny: Magdaleny, Bogumiły, Urszuli
Polskie Radio PiK » Dla rodziny

Przedszkola i żłobki czynne, rodzice się boją. Są prośby o testy dla opiekunów

W poniedziałek w Bydgoszczy otwarto 23 z 32 przedszkoli/fot. Archiwum
W poniedziałek w Bydgoszczy otwarto 23 z 32 przedszkoli/fot. Archiwum
Prezydenci miast Unii Metropolii Polskich  - w tym Bydgoszczy- apelują do premiera o badania wszystkich pracowników żłobków i przedszkoli.
To reakcja na badania w Łodzi, gdzie okazało się, że kontakt z koronawirusem miało 14 procent personelu miejskich placówek. Z podobną prośbą - o przeprowadzenie testów na koronawirusa wśród pracowników miejskich żłobków, przedszkoli i szkół – wystąpił do wojewody i sanepidu prezydent Włocławka. Placówki w tym mieście planowo mają zacząć działać od najbliższego poniedziałku. - Ale to zależy od tego, czy będą testy i jakie będą ich wyniki - poinformował na konferencji prasowej w ratuszu prezydent. 

Tymczasem kolejne przedszkola w regionie otwierają się na swoich podopiecznych. 20 i 25 maja to daty wznowienia działalności następnych placówek dla maluchów w Bydgoszczy.  Grupy w nich są mniejsze, nie ma dywanów i pluszaków. Rodzice przekazują dziecko przed budynkiem.   Mimo otwarcia placówek i powrotu do pracy, niektórzy rodzice mający możliwość opieki nad dziećmi  w domu, nie wysłali ich do przedszkola. - Nie wyobrażam sobie, by dziecko mogło się bawić się, przestrzegając wszystkich zaleceń sanitarnych. Trudno tu wytłumaczyć dwulatkowi, że nie może zbliżać się do rówieśników – mówi jedna z matek.

Jak podkreślali wcześniej opiekunowie z placówek,  zachowanie dystansu między małymi dziećmi a opiekunami jest niemożliwe. Kujawsko-pomorski kurator oświaty mówił w poniedziałek, że nie było dotąd skarg dotyczących pracy przedszkoli.

W poniedziałek w Bydgoszczy otwarto 23 z 32 przedszkoli.  W całym regionie czynnych było prawie 40 procent placówek, pojawiło się w nich prawie 2,5 tys. dzieci.
 
Mówi matka, która nie posłała dziecka do przedszkola
Relacja z konferencji prasowej prezydenta Włocławka

Dla rodziny

2020-05-29, godz. 14:47 Najpiękniej udekorowali domy, okna i ogrody na 100. urodziny Jana Pawła II [zdjęcia] Panie Anna Duda-Nowicka i Brygida Sommerfeld oraz Pan Michał Gurzyński to laureaci konkursu „Urodziny papieża w moim domu”, wybrani przez jury w Polskim Radiu ... » więcej 2020-05-28, godz. 19:32 W Sejmie o zmianach w regulaminie ws. komisji ds. pedofilii Posłowie poparli w czwartek projekt zmian w regulaminie Sejmu, które mają umożliwić powołanie przedstawicieli izby do komisji ds. zwalczania pedofilii: przewo ... » więcej 2020-05-28, godz. 09:38 Przedstawiciele każdej grupy przejdą jeden etap. Pielgrzymki w czasie epidemii Czy w tym roku wyruszą z naszego regionu pielgrzymki na Jasną Górę? Jeśli się odbędą, to w zupełnie inne formie niż dotąd. » więcej 2020-05-27, godz. 15:25 Procesje Bożego Ciała będą w tym roku kameralne albo w ogóle się nie odbędą Czy w regionie kujawsko-pomorskim odbędą się w tym roku procesje Bożego Ciała? Kanclerz Kurii Biskupiej w Bydgoszczy ks. Grzegorz Nowak mówi, że w tej chwili ... » więcej 2020-05-26, godz. 17:32 Torcia, Sobótka, Julek, Kama i Aleksy. Wyleczone jeże są już na wolności [wideo] Zostały wyleczone, dokarmione i wróciły na wolność. Mowa o pięciu jeżach, które po pobycie w Fundacji JeKo „Jak jeż z kotem' przyjechały do Torunia. » więcej 2020-05-26, godz. 13:28 „Nie ma innej takiej miłości, człowiek czuje się wypełniony”. Mama o dzieciach Mając dwójkę własnych  dzieci, zdecydowała się zaadoptować córkę i syna zmarłej koleżanki. Anna Lamers z Torunia to mama wyjątkowa. » więcej 2020-05-26, godz. 12:05 W magicznej krainie musicali. Premiera online w Teatrze Kameralnym Koncert teatralny online „Poczytaj mi ...i zaśpiewaj', oparty na książkach, które zainspirowały powstanie musicali, przygotowuje na Dzień Dziecka Teatr Kamera ... » więcej 2020-05-26, godz. 07:47 Wołają „mama" przez całą dobę. Matki: to słowo pada milion razy dziennie Zapytaliśmy bydgoskie mamy, ile razy dziennie słyszą to najpiękniejsze słowo świata. Co odpowiedziały? » więcej 2020-05-25, godz. 18:08 Przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej w parafiach Bydgoszczy Pierwsza Komunia Święta jesienią, w przyszłym roku lub indywidualnie - takie możliwości otworzył Kościół przed rodzicami dzieci, które w maju miały przeżyć ur ... » więcej 2020-05-25, godz. 16:57 Park papieski w Smukale posprzątany. Bywał tam Karol Wojtyła Grupa bydgoszczan spotkała się, by uporządkować teren przy pomniku papieskim w Parku im. Karola Wojtyły w Smukale. Akcja to pomysł Rady Osiedla Smukała-Opławi ... » więcej
1234567