Poniedziałek, 30 marca 2020 r.   Imieniny: Anieli, Kwiryna, Leonarda
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
2020-03-09, 09:05 Redakcja

Spotkania ze zwierzętami, darmowy wstęp do zoo. Wyjątkowy dzień w Myślęcinku

Żubry są bydgoskimi ambasadorami akcji #chronimyGINĄCEgatunki/fot. materiały LPKiW
Żubry są bydgoskimi ambasadorami akcji #chronimyGINĄCEgatunki/fot. materiały LPKiW
W środę (11 marca) przypada Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Dzięki współpracy jedenastu zoo, w tym bydgoskiego, jeden dzień przerodzi się w cały tydzień obchodów!
 
Tydzień potrwa od 9 do 15 marca pod hasłem #chronimyGINĄCEgatunki. -
Jednym głosem będziemy mówić, że ogród zoologiczny to nie cyrk, menażeria ani schronisko. Naszym zadaniem jest ochrona przyrody, by ocalić wspólny świat ludzi i zwierząt – tłumaczy Sandra Tyczyno, rzecznik Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w bydgoskim Myślęcinku.

Jak zapowiada, codziennie do 15 marca na Facebooku i stronie internetowej bydgoskie zoo przekazywać będzie informacje związane z tematem gatunków zagrożonych. Dodatkowo w środę (11 marca) od godz.10.00 zaprasza m.in. na spotkania ze zwierzętami i ich opiekunami, a przez cały dzień wstęp będzie darmowy. 
 
O godz. 11.00 w pawilonie Akwarium Terrarium rozpocznie się wyjątkowy spacer. Opiekunowie pracujący w myślęcińskim ogrodzie pokażą wybrane gatunki i opowiedzą o nich. - Zobaczymy razem z nimi włochatkę, kanię rudą, wydrę, żako, lemury madagaskarskie, krokodyle kameruńskie. Opiekunowie odpowiedzą także na pytania, co to trening medyczny i enrichment – zapowiada Sandra Tyczyno. - Na zakończenie, czyli ok. godz. 12.00, zbierzemy się przy wybiegu żubrów, które są bydgoskimi ambasadorami akcji #chronimyGINĄCEgatunki. Staniemy oko w oko z tymi potężnymi zwierzętami, będziemy świadkami karmienia, a opowieści o nich przedstawią osoby, które na co dzień się nimi zajmują.

Obecnie na wybiegu w ogrodzie w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku przebywają cztery osobniki – dwie samice i dwa samce.

Postójka urodzona w 2001 roku przyjechała ze Smardzewic w grudniu 2002 r. Urodziła kilkoro dzieci. Jej ostatnim potomkiem jest Polian, który przyszedł na świat 13.09.2018 r. Druga samica to Polusia – córka Postójki, urodzona 29.10.2011 r. Jej dzieckiem jest drugi samiec – Poprad III, urodzony 23.06.2019 r. Polian i Poprad III w niedługim czasie za zgodą Ministerstwa Ochrony Środowiska wyjadą do Nadleśnictwa Drawsko w celu powiększenia puli genetycznej populacji wolnościowej.

Najbardziej spokojnym żubrem w stadzie jest Postójka. Poznać ją można po uszkodzonym, rozdwojonym rogu. Natomiast najbardziej dominująca jest Polusia (podobnie jak w naturze - jedna z samic ma pozycję dominantki). To ona jako pierwsza wchodzi do stajni i jako pierwsza przybiega, kiedy widzi opiekunów zmierzających na alejkę przed wybiegiem o godz. 14.00 Jest to też godzina karmienia żubrów w miejscu, gdzie zwiedzający mogą się im przyjrzeć z bliska.

Żubry w bydgoskim zoo karmione są w stajni – każdy ma swoje koryto. Jako ostatni do stajni wchodzi Polian. Za to Poprad III najpierw podchodzi do koryta swojej mamy, aby co nieco podskubać. Jest najbardziej wesołym żubrem. Często zaczepia starszego Poliana, a odpowiedzią są wspólne harce na wybiegu.

O godz. 13.00 w sali dydaktycznej w pawilonie Akwarium Terrarium odbędzie się spotkanie, podczas którego będzie można dowiedzieć się wielu cennych informacji na temat roli ogrodów zoologicznych i żubra - m.in. jego biologii, historii, dlaczego jest zagrożonym gatunkiem.
 
W niedzielę (15 marca) natomiast o zoo usłyszeć będzie można także w centrum miasta. W godz. 12.00-13.00 w Bydgoskich Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (ul. Gdańska 5) będzie zabawa dla całych rodzin.

Dla rodziny

2020-03-24, godz. 11:46 Zajęcia rysunku dla dzieci w ramach akcji #zostanwdomu. Warsztaty online na FB WFOŚiGW w Toruniu na czas epidemii koronawirusa przygotował cykl zajęć z rysunku dla najmłodszych. Warsztaty odbywają się  profilu Funduszu na Facebooku. » więcej 2020-03-24, godz. 10:02 Aktywny senior w domu. Rusza program ćwiczeń dla osób starszych Osoby starsze, jako szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby wywołanej przez koronawirusa powinny pozostawać w domach, ale nie oznacza to wcale, że mog ... » więcej 2020-03-21, godz. 14:43 Chcą roztańczyć ludzi w domach. I pomóc lokalnym szpitalom Dwoje bydgoskich instruktorów zumby organizuje cykl bezpłatnych zajęć online. Podczas treningów można przekazać pieniądze na wsparcie lokalnych szpitali - w w ... » więcej 2020-03-12, godz. 06:27 TVP ABC uruchamia codzienne edukacyjne pasmo programowe - Kanał dziecięcy TVP ABC w godzinach 8-13 uruchamia codzienne edukacyjne pasmo programowe, które nie będzie przerywane reklamami - informuje wpis premiera Ma ... » więcej 2020-03-08, godz. 18:05 Bitwy i zabawy na planszy, karty i inne. W Toruniu grali przez dwa dni Uczą strategicznego myślenia i działania w zespole. Chodzi o gry planszowe. W Toruniu odbywał się BallCon: dwudniowe święto fanów planszówek i gier karcianych. » więcej 2020-03-04, godz. 16:20 Szczęście razy cztery: Dominiku, Weroniko, Marcelino i Olgo - witamy na świcie! [zdjęcia] W Klinice Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela we wtorek (03.03.) urodziły się - po raz ... » więcej 2020-02-26, godz. 20:23 „Wesoła przystań” nauczy oraz zaprosi na warsztaty i do zabawy W Świeciu będą pomagać dzieciom i młodzieży, której grozi wykluczenie społeczne. „Wesoła Przystań”, bo tak nazywa się projekt, to kilkadziesiąt godzin spotkań ... » więcej 2020-02-21, godz. 09:09 Bal przebierańców i inne atrakcje. Co robić z dziećmi na koniec karnawału? Przed nami ostatni weekend karnawału. Jak spędzić ten czas z dziećmi? - radzi Sylwia Osieczonek, animatorka czasu wolnego. Zaprasza też na bal przebierańców d ... » więcej 2020-02-20, godz. 07:10 Poradnia znika, ale w szpitalu obiecują, że nie zostawią matek karmiących Jedyna w Bydgoszczy poradnia laktacyjna dla młodych matek zostanie zamknięta. » więcej
1234567