Sobota, 18 stycznia 2020 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
2020-01-07, 08:15 UM Bydgoszcz/Redakcja

Z choinką najlepiej pożegnać się w ekologicznym stylu. Co z nią zrobić?

Zamiast po cichu wyrzucać, stare choinki można po prostu wyrzucić do brązowego pojemnika./fot. Pixabay
Zamiast po cichu wyrzucać, stare choinki można po prostu wyrzucić do brązowego pojemnika./fot. Pixabay
Drzewka świąteczne wkrótce znikną z naszych domów. Podpowiadamy, wspólnie z bydgoskim ratuszem, co zrobić z choinką, gdzie ją wyrzucić, albo jak ją wykorzystać po zakończeniu okresu świątecznego.
Jeśli choinka jest cięta, możemy wrzucić ją do brązowego pojemnika na odpady biodegradowalne. Brązowe pojemniki na bio od 1 stycznia, systematycznie, pojawiają się przed posesjami i w wiatach śmietnikowych. Jest to duże przedsięwzięcie logistyczne, więc jeśli w wiacie śmietnikowej nie ma jeszcze brązowego pojemnika, choinkę – zarówno ciętą jak i tę wyjętą z donicy, w przypadku domków jednorodzinnych wystarczy wystawić przed posesją w dniu wywozu odpadów zmieszanych, a w zabudowie wielorodzinnej drzewko należy wystawić dzień przed terminem wywozu odpadów wielkogabarytowych i sprzętu elektrycznego.

Jest to całkowicie bezpłatne, a harmonogram odbioru odpadów wielkogabarytowych znajduje się na stronie czystabydgoszcz.pl, powinien też być wywieszony na tablicach informacyjnych w budynkach mieszkalnych.

Co do drzewek świątecznych w doniczce, wiosną – najlepiej od kwietnia do maja – można je przesadzić do ogrodu. Warto przy tym pamiętać, że najlepsze do takiej operacji są drzewka od początki hodowane w donicy, a nie te przesadzane do pojemników z gruntu, po uprzednim przycięciu korzeni.

Choinkę po świętach można wykorzystać także do ochrony innych roślin. Gałązki (jeśli posiadają jeszcze igły) oddziela się od pnia i używa jako osłon przeciwmrozowych dla bylin, roślin cebulowych czy niskich krzewinek. Mniejsze, zdrewniałe fragmenty (jak również igły) można ułożyć w pryzmach kompostowych. Jeśli kompost jest dość jednorodny i powstał z roślin iglastych, można stosować go jako ściółkę lub nawóz dla roślin kwasolubnych.

Dla rodziny

2020-01-17, godz. 09:27 Warto utrwalać rodzinne wspomnienia! Wygraj piękny album dla Babci Zbliża się Dzień Babci. Z tej okazji mamy piękne prezenty dla Babć, które można wygrać w naszym konkursie - album „Drzewo rodowe naszej rodziny' i trzy książk ... » więcej 2020-01-17, godz. 07:39 Teatralna magia. Co się stanie, gdy Alicja pójdzie za Białym Królikiem? Wielkie emocje - i przygody - czekają na widzów Teatru Wilama Horzycy w Toruniu. Zapewni je spektakl „Alicja w Krainie Czarów', którego premiera odbędzie się ... » więcej 2020-01-16, godz. 12:41 Więcej miejsc dla maluchów. Otwarcie rozbudowanego przedszkola w Świeciu Trzy miliony złotych kosztowała rozbudowa przedszkola Motylek w Świeciu. Inwestycja była konieczna, bo placówka pękała w szwach. » więcej 2020-01-13, godz. 11:22 Dla par starających się o dziecko. Dr Jacek Skórczewski o naprotechnologii Klub Dyskusyjny Ciekawi Życia z Bydgoszczy zaprasza na wykład dr Jacka Skórczewskiego - specjalisty ginekologa-położnika pt. 'Skuteczność naprotechnologii'. » więcej 2020-01-10, godz. 13:25 Witajcie w naszej bajce! Spotkanie z panem Kleksem we Włocławku W Teatrze Impresaryjnym we Włocławku w piątek (10.01.) premiera „Akademii Pana Kleksa'. Na scenie wystąpią aktorzy Teatru Skene. Autorem adaptacji i reżyserem ... » więcej 2020-01-07, godz. 14:03 O komunikacji na lądzie, wodzie i w powietrzu. Nowa wystawa w „Młynie Wiedzy” Jak wygląda dźwięk w zapisie graficznym, jak brzmi w próżni, jak posługiwać się kodem flagowym i rurofonem - tego wszystkiego dowiedzieć można się na nowej wy ... » więcej 2020-01-07, godz. 12:05 Masz małe dziecko i chcesz być aktywny zawodowo? Są pieniądze dla rodziców Rozpoczyna się drugi nabór wniosków w wojewódzkim projekcie „Aktywna Mama, aktywny Tata”. Rodzice mogą liczyć na wsparcie do nawet 800 zł miesięcznie. » więcej 2020-01-03, godz. 13:57 Młyńskie Koło  kręci się w centrum Bydgoszczy. Zimowe wesołe miasteczko Tuż obok wesołego miasteczka na Placu Teatralnym w Bydgoszczy stanęło Młyńskie Koło. Kręci się od piątku (3 stycznia). » więcej 2020-01-03, godz. 10:19 Pierwszy żłobek w gminie Brześć Kujawski. Remont budynku już trwa W gminie Brześć Kujawski (powiat włocławski) powstanie  pierwszy żłobek. Prace już się rozpoczęły, placówka ma być gotowa na przyjęcie dzieci w połowie roku. » więcej
1234567