Poniedziałek, 25 maja 2020 r.   Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
2019-04-17, 12:05 Magdalena Gill

Namawiają, by uczyć dzieci gry na instrumentach. "Muzyka rozwija i uwrażliwia"

- Trzeba ćwiczyć regularnie, bez tego nie ma żadnych efektów - mówią skrzypaczka Krystyna Prystasz-Przybył i perkusista Grzegorz Sikorski/fot. Magdalena Gill
- Trzeba ćwiczyć regularnie, bez tego nie ma żadnych efektów - mówią skrzypaczka Krystyna Prystasz-Przybył i perkusista Grzegorz Sikorski/fot. Magdalena Gill
Bydgoska szkoła muzyczna zakończyła nabór na nowy rok szkolny. Chętnych nie brakowało. - Dobrze, gdy dzieci potrafią grać nawet, jeśli wybiorą inną przyszłość - mówią muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej, którzy są też nauczycielami, a własne dzieci kształcili albo jeszcze kształcą w tym zawodzie.
Magdalena Gill: Dlaczego warto dzieci uczyć gry na instrumentach?
Krystyna Prystasz-Przybył, nauczyciel skrzypiec: To bardzo rozwija - muzycznie i intelektualnie. Poznawanie nowej dziedziny, jaką jest muzyka, poznawanie nutek, repertuaru, wyrabianie umiejętności nucenia piosenek czy powtarzania melodii - to wszystko kształtuje i rozwija dziecko od najmłodszych lat szkolnych. Wiemy z doświadczenia, że nawet dzieci, które dość szybko kończą edukację muzyczną - po 4-6 czy 8 latach - wykazują o wiele większą odporność na stres, zwłaszcza podczas ważnych egzaminów.
Grzegorz Sikorski, nauczyciel perkusji: - Muzyka uwrażliwia, rozwija, uczy systematyczności. Być może ten styl - ten plan dnia, wykształcony podczas edukacji muzycznej - przyda się w przyszłości. Być może oni będą lekarzami, pilotami, weterynarzami czy rolnikami, ale to im na pewno w niczym nie zaszkodzi.

Gra na instrumencie wiąże się z codzienną, systematyczną pracą. Nie każde dziecko to potrafi.
KPP: Trzeba ćwiczyć regularnie, bez tego nie ma żadnych efektów. Mało tego - potrzebna jest współpraca z rodzicami, szczególnie w pierwszych latach nauki.

Rodzice, którzy nie mają wykształcenia muzycznego dobrze sobie z tym radzą?
GS: Muzycy, gdy dziecko ćwiczy, potrafią z każdego miejsca w domu usłyszeć, że coś jest nie tak i od razu zareagować "nie ten dźwięk, źle!". Często dzieci grają utwory, które sami wcześniej wykonywaliśmy, więc dobrze je znamy. Rodzicom, którzy nie mają wykształcenia muzycznego, na pewno jest trudniej.

Ale dzieci takich rodziców dają radę w szkole muzycznej?
GS: Tak, oczywiście. Wiele problemów udaje się wypracować na lekcjach.

Pan ma dzieci, które grają na instrumentach. Co robić, by ćwiczyły chętniej?
GS: Nie ukrywam, że muszę każdego dnia przypominać o ćwiczeniu. Na wszystko musi być czas - na piłkę nożną, spacery itd. Każdego dnia także trzeba usiąść do instrumentu. Dziś ciężko o dzieci, które podchodzą do grania z pasją - tym bardziej, że jest tak silna konkurencja - konsola, komórka, Internet... W dodatku dzieci chcą, by im wszystko wychodziło od razu - nie mają takiej świadomości, że nad czymś trzeba się trudzić, coś trzeba powtórzyć 10 razy, 20 razy, a jak nie wychodzi - to nawet 30 i może dopiero wtedy wyjdzie dobrze. I że nie mogą szybko się zrażać.

Czym się kierować przy wyborze instrumentu?
KPP: - Często jest to wybór rodziców, a nawet ich marzenie, ale coraz częściej spotykamy się z sytuacją, że same dzieci potrafią określić, na jakim instrumencie chciałyby grać. Na samym początku - przy wstępnym zapoznaniu się z pedagogami przed przyjęciem do szkoły - zawsze oceniane są predyspozycje, które wykazuje dziecko. Można wtedy oględnie wskazać, na jakim instrumencie dziecku szło by najlepiej, by nie było to okupione jakąś ogromną, katorżniczą pracą, ale żeby to była dla dziecka przyjemność.
Wiadomo, że fortepian to magiczny instrument, gdzie dźwięki mamy gotowe i właściwie wystarczy nacisnąć klawisze, by zagrać melodię.

Na skrzypcach jest trudniej?
KPP: Troszeczkę. Zupełnie inaczej podchodzimy do tego instrumentu, bo to zupełnie inna specyfika.
Ale przykład moich dzieci pokazuje, że gra na instrumencie może sprawiać wielką frajdę. Same - patrząc na rodziców - wybrały ten zawód i teraz świetnie sobie radzą w orkiestrach zagranicą.

Inne propozycje z cyklu "Godziny dla Rodziny"
Rozmowa z muzykami Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

Dla rodziny

2020-05-24, godz. 20:24 Można znowu oglądać zwierzęta! Po zoo w Myślęcinku otwiera się ogród w Toruniu Ogród Zoobotaniczny w Toruniu od poniedziałku (15 maja) będzie ponownie otwarty. W związku z epidemią, jest kilka ograniczeń. » więcej 2020-05-24, godz. 19:44 Takie cuda, tak blisko Bydgoszczy. Natura potrafi nas zachwycić! [wideo, zdjęcia] Nie trzeba zbyt daleko jechać by podziwiać piękne przyrodniczo miejsca - to w obecnych czasach pandemii świetny sposób również na zbliżające się wakacje. » więcej 2020-05-24, godz. 17:28 Maraton Zumby dla Śpiochów w tym roku online. Pomagali Fundacji „Światło” [wideo, zdjęcia] Ponad 100 osób tańczyło zumbę, by pomóc podopiecznym toruńskiej Fundacji 'Światło'. W niedzielę odbywał się się VI charytatywny Maraton Zumby dla Śpiochów - w ... » więcej 2020-05-24, godz. 14:15 Kręć kilometry i zdobywaj punkty. Bydgoszcz chce być Rowerową Stolicą Polski Od poniedziałku (25 maja) bydgoszczanie będą mogli kręcić kilometry dla swojego miasta. Konkurs Rowerowa Stolica Polski odbędzie się we wrześniu, ale od ponie ... » więcej 2020-05-22, godz. 18:29 Kto ma serce we właściwym miejscu, zawsze zareaguje na cierpienie zwierząt! [wideo] 22 maja obchodziliśmy Dzień Praw Zwierząt. Osobom, które o nich zapominają warto przypomnieć, że zwierzę to nie rzecz i należy je traktować z szacunkiem, zape ... » więcej 2020-05-22, godz. 13:56 Żłobki w nowej rzeczywistości. Bydgoszcz otwiera je od poniedziałku Żłobki miejskie w Bydgoszczy od poniedziałku (25 maja) zostaną otwarte - informuje ratusz. Będzie w nich obowiązywał zaostrzony reżim sanitarny, co oznacza cz ... » więcej 2020-05-21, godz. 18:11 Edukacja: więcej kursów zawodowych w wyremontowanym budynku Kujawsko-Pomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego w Bydgoszczy zostanie zmodernizowane. Placówka otrzymała właśnie blisko 7,5 mln zł unijnej dotacji, dzięki k ... » więcej 2020-05-21, godz. 16:20 Z nowonarodzonym dzieckiem online! Szpital Biziela zdalnie łączy rodziny Wirtualny kontakt przez dwie godziny po porodzie oraz transmisje z sali, w której przebywa noworodek - to nowość w szpitalu uniwersyteckim imienia Biziela w B ... » więcej 2020-05-20, godz. 18:18 Dwa małe jastrzębie wypadły z gniazda. Na pomoc ruszyli leśnicy z Tucholi Leśnicy z Tucholi zamienili się na chwilę w ptasich rodziców. Rano znaleźli dwa jastrzębie, które wypadły z gniazda. » więcej 2020-05-20, godz. 17:35 Przedszkola i żłobki czynne, rodzice się boją. Są prośby o testy dla opiekunów Prezydenci miast Unii Metropolii Polskich  - w tym Bydgoszczy- apelują do premiera o badania wszystkich pracowników żłobków i przedszkoli. » więcej
1234567