Wtorek, 21 maja 2019 r.   Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
2019-04-03, 17:40 Magdalena Gill

„Pchła Szachrajka” zachwyca dzieci. Nie chcą wychodzić z teatru

W spektaklu grają (od lewej): Paweł L. Gilewski, Małgorzata Witkowska (naprzemiennie z Michaliną Rodak) i Marcin Zawodziński/fot. materiały Teatru Polskiego
W spektaklu grają (od lewej): Paweł L. Gilewski, Małgorzata Witkowska (naprzemiennie z Michaliną Rodak) i Marcin Zawodziński/fot. materiały Teatru Polskiego
W spektaklu „Pchła Szachrajka” zachwyca zwłaszcza niezwykle dynamiczna gra trójki aktorów - Michaliny Rodak, Pawła Gilewskiego i Marcina Zawodzińskiego, którzy – odkrywając przed widzami niezwykłe pokłady poczucia humoru – do tekstu Brzechwy dodają dużo od siebie.
„Chce­cie baj­ki? Oto baj­ka: Była so­bie Pchła Szachrajka”. Te słowa słyszały już na bydgoskiej scenie tysiące dzieci, bo spektakl „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy Teatr Polski w Bydgoszczy ma w swoim repertuarze od bardzo dawna. Wyreżyserowany przez obecnie dyrektora bydgoskiej sceny - Łukasza Gajdzisa, ze scenografią Aleksandry Semenowicz, przyciąga i zachwyca kolejne pokolenia dzieci. Nie schodzi z afisza, bo od lat zawsze jest komplet.

Pierwszy raz w teatrze?
Dla dzieci ciekawie jest jeszcze zanim pojawią się aktorzy, gdy z niecierpliwością czekają za zamkniętymi drzwiami, by zasiąść na widowni małej sceny. Dla wielu małych widzów to pierwsza wizyta w teatrze, więc ciekawość rośnie. Wreszcie słychać dzwonek, więc maluchy wpadają do środka i zasiadają wygodnie na rozłożonych przed sceną kolorowych poduszkach.

Zaczyna się spektakl i od razu jest niespodzianka, bo jedna z aktorek budzi się, rozciąga leniwie i gramoli z kartonu, stojącego na środku sceny. Ale dzieciaki robią wielkie oczy zwłaszcza na widok jej kolegi, który nagle wyłazi spod sceny. Te najmniejsze, siedzące najbliżej, od razu uciekają z poduszek na kolana rodziców. Wielkiego strachu jednak nie ma. Raczej ogromny uśmiech, który nie schodzi z twarzy dzieci aż do końca sztuki.

Spektakl jest ciekawy i zabawny od początku do końca, głównie za sprawą niezwykle dynamicznej gry trójki aktorów - Michaliny Rodak, Pawła Gilewskiego i Marcina Zawodzińskiego, którzy – odkrywając przed widzami niezwykłe pokłady poczucia humoru – do tekstu Brzechwy dodają dużo od siebie. Dwoją się i troją, by pokazać zabawne perypetie Pchły Szachrajki, wykorzystując do tego całą masę całkiem zwyczajnych rekwizytów – głównie kartonów, płacht materiału, elementów odzieży, czapek, rękawiczek. W ich rękach to wszystko przeobraża się magicznie tworząc elementy kolorowego świata niezwykle przebiegłej, choć niewielkiej Pchły.

Każdy może być Pchłą
Przygody Pchły przechodzą płynnie jedna w drugą, przeplatane muzyką i skokami aktorów na trampolinie. Dzieci i rodzice co chwilę wybuchają śmiechem i z niecierpliwością czekają na dalszy ciąg historii. W Pchłę przeobraża się nie tylko najbardziej pasująca do tej postaci Michalina Rodak. Mali widzowie na pewno nie zapomną Pawła Gilewskiego, wciśniętego między kartony, który w jednej ze scen staje się Pchłą podróżującą zatłoczonym pociągiem i w finale oszukującą innych pasażerów. Albo w tej samej roli, ale w innej scenie – wciskającego się na okręt Marcina Zawodzińskiego, któremu jako Pchle „zachciało się podróży, bo domowe życie nuży”.

Zabawną Pchłą jest wreszcie kilkakrotnie Michalina Rodak, choćby w jednej z pierwszych scen, w której "ubrana jak z igiełki pojechała zagrać w pchełki". Albo w jednej z ostatnich, gdy zaprasza gości i wyprawia bal u Szerszenia, bez wiedzy i zgody gospodarza.

Spektakl ma jeszcze wiele innych niespodzianek, o czym naprawdę warto przekonać się wybierając na "Pchłę Szachrajkę" do bydgoskiego Teatru Polskiego. Spektakl trwa 55 minut bez przerwy, jest w najbliższym repertuarze bydgoskiego Teatru Polskiego – można go oglądać od 20 do 24 kwietnia.

Inne propozycje z cyklu "Godziny dla Rodziny"
Magdalena Gill o spektaklu "Pchła Szachrajka"

Dla rodziny

2019-05-16, godz. 17:55 O prawach w pracy i we własnym biznesie. 7. edycja „Maja Mam” w Bydgoszczy Warsztaty, panele dyskusyjne i prezentacje. Wszystko po to, aby wesprzeć przyszłe i obecne mamy w rozwijaniu strefy życia zawodowego. ”Mam prawo” - to hasło 7 ... » więcej 2019-05-15, godz. 09:14 Będzie koncert i tort. Świętują 99. urodziny św. Jana Pawła II Fundacja 'Wiatrak' zaprasza w sobotę (18 maja) na koncert pt. “Cieszcie się i radujcie”, z okazji 99. urodzin Jana Pawła II. » więcej 2019-05-14, godz. 18:31 Bydgoskie Półkolonie 2019. Zajęcia w wakacje za darmo, opłata tylko za posiłki Prawie 5 tys. uczniów z bydgoskich szkół skorzysta w tym roku z półkolonii organizowanych przez miasto. Od 24 czerwca do 30 sierpnia zaplanowano 325 turnusów ... » więcej 2019-05-13, godz. 10:16 Jazz i rozrywka w pigułce. Akademia Jacka Pelca dla dzieci i młodzieży Akademia Muzyki Rozrywkowej i Jazzu: Od pulsu serca do rytmów natury - tak zatytułowane są warsztaty dla dzieci i młodzieży, prowadzone w Bydgoszczy przez cen ... » więcej 2019-05-12, godz. 07:02 Poranki Muzyczne świętują 25 lat. W niedzielę jubileuszowy koncert Bydgoska Akademia Muzyczna raz w miesiącu zaprasza dzieci na Poranki Muzyczne. To koncerty, propagujące muzykę klasyczną, podczas których uczelnia wychowuje m ... » więcej 2019-05-11, godz. 19:33 Poznaj historię i tradycje Olendrów. Festyn w Parku w Wielkiej Nieszawce W 2018 roku to miejsce odwiedziło 10 tysięcy osób. A to dopiero początek, bo Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce działa dopiero rok. Z okazji p ... » więcej 2019-05-11, godz. 14:53 Kotek się myje, piesek już szczeka. Moniuszko dla dzieci w Toruniu „Dróżki Pana Moniuszki” i „Kotek się myje, piesek już szczeka”  - to dwa muzyczne wydarzenia weekendowe organizowane przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną, w r ... » więcej 2019-05-10, godz. 10:11 Pierwszy turniej o Puchar Dyrektora COS w Górsku. Gra kilkaset dzieci z całego regionu Młodzi piłkarze z regionu rozpoczną w sobotę (11 maja) zmagania o Puchar Dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu. Pierwszy turniej odbędzie się na boiskach przy ... » więcej 2019-05-06, godz. 16:00 Do szkoły i przedszkola rowerem, na hulajnodze! Za to można dostać nagrodę! Aż 20 bydgoskich szkół podstawowych i 16 przedszkoli zgłosiło się do udziału w tegorocznej akcji Rowerowy Maj. Ogólnopolska kampania, która ma promować zdrowy ... » więcej 2019-04-25, godz. 13:45 Ogród Botaniczny rozkwita na wiosnę. Niespodzianki na spacerze Wiosną warto wybrać się na spacer do Ogrodu Botanicznego w bydgoskim Myślęcinku. Co można tam podziwiać wiosną - opowiada Pola Szymczak - specjalista ds. dyda ... » więcej
1234567