Niedziela, 21 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa / Przeniesiono Bydgoski Węzeł Radiowy do wilii przy ul. Gdańskiej 50 (1945)
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
2019-04-03, 17:40 Magdalena Gill

„Pchła Szachrajka” zachwyca dzieci. Nie chcą wychodzić z teatru

W spektaklu grają (od lewej): Paweł L. Gilewski, Małgorzata Witkowska (naprzemiennie z Michaliną Rodak) i Marcin Zawodziński/fot. materiały Teatru Polskiego
W spektaklu grają (od lewej): Paweł L. Gilewski, Małgorzata Witkowska (naprzemiennie z Michaliną Rodak) i Marcin Zawodziński/fot. materiały Teatru Polskiego
W spektaklu „Pchła Szachrajka” zachwyca zwłaszcza niezwykle dynamiczna gra trójki aktorów - Michaliny Rodak, Pawła Gilewskiego i Marcina Zawodzińskiego, którzy – odkrywając przed widzami niezwykłe pokłady poczucia humoru – do tekstu Brzechwy dodają dużo od siebie.
„Chce­cie baj­ki? Oto baj­ka: Była so­bie Pchła Szachrajka”. Te słowa słyszały już na bydgoskiej scenie tysiące dzieci, bo spektakl „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy Teatr Polski w Bydgoszczy ma w swoim repertuarze od bardzo dawna. Wyreżyserowany przez obecnie dyrektora bydgoskiej sceny - Łukasza Gajdzisa, ze scenografią Aleksandry Semenowicz, przyciąga i zachwyca kolejne pokolenia dzieci. Nie schodzi z afisza, bo od lat zawsze jest komplet.

Pierwszy raz w teatrze?
Dla dzieci ciekawie jest jeszcze zanim pojawią się aktorzy, gdy z niecierpliwością czekają za zamkniętymi drzwiami, by zasiąść na widowni małej sceny. Dla wielu małych widzów to pierwsza wizyta w teatrze, więc ciekawość rośnie. Wreszcie słychać dzwonek, więc maluchy wpadają do środka i zasiadają wygodnie na rozłożonych przed sceną kolorowych poduszkach.

Zaczyna się spektakl i od razu jest niespodzianka, bo jedna z aktorek budzi się, rozciąga leniwie i gramoli z kartonu, stojącego na środku sceny. Ale dzieciaki robią wielkie oczy zwłaszcza na widok jej kolegi, który nagle wyłazi spod sceny. Te najmniejsze, siedzące najbliżej, od razu uciekają z poduszek na kolana rodziców. Wielkiego strachu jednak nie ma. Raczej ogromny uśmiech, który nie schodzi z twarzy dzieci aż do końca sztuki.

Spektakl jest ciekawy i zabawny od początku do końca, głównie za sprawą niezwykle dynamicznej gry trójki aktorów - Michaliny Rodak, Pawła Gilewskiego i Marcina Zawodzińskiego, którzy – odkrywając przed widzami niezwykłe pokłady poczucia humoru – do tekstu Brzechwy dodają dużo od siebie. Dwoją się i troją, by pokazać zabawne perypetie Pchły Szachrajki, wykorzystując do tego całą masę całkiem zwyczajnych rekwizytów – głównie kartonów, płacht materiału, elementów odzieży, czapek, rękawiczek. W ich rękach to wszystko przeobraża się magicznie tworząc elementy kolorowego świata niezwykle przebiegłej, choć niewielkiej Pchły.

Każdy może być Pchłą
Przygody Pchły przechodzą płynnie jedna w drugą, przeplatane muzyką i skokami aktorów na trampolinie. Dzieci i rodzice co chwilę wybuchają śmiechem i z niecierpliwością czekają na dalszy ciąg historii. W Pchłę przeobraża się nie tylko najbardziej pasująca do tej postaci Michalina Rodak. Mali widzowie na pewno nie zapomną Pawła Gilewskiego, wciśniętego między kartony, który w jednej ze scen staje się Pchłą podróżującą zatłoczonym pociągiem i w finale oszukującą innych pasażerów. Albo w tej samej roli, ale w innej scenie – wciskającego się na okręt Marcina Zawodzińskiego, któremu jako Pchle „zachciało się podróży, bo domowe życie nuży”.

Zabawną Pchłą jest wreszcie kilkakrotnie Michalina Rodak, choćby w jednej z pierwszych scen, w której "ubrana jak z igiełki pojechała zagrać w pchełki". Albo w jednej z ostatnich, gdy zaprasza gości i wyprawia bal u Szerszenia, bez wiedzy i zgody gospodarza.

Spektakl ma jeszcze wiele innych niespodzianek, o czym naprawdę warto przekonać się wybierając na "Pchłę Szachrajkę" do bydgoskiego Teatru Polskiego. Spektakl trwa 55 minut bez przerwy, jest w najbliższym repertuarze bydgoskiego Teatru Polskiego – można go oglądać od 20 do 24 kwietnia.

Inne propozycje z cyklu "Godziny dla Rodziny"
Magdalena Gill o spektaklu "Pchła Szachrajka"

Dla rodziny

2019-04-17, godz. 12:05 Namawiają, by uczyć dzieci gry na instrumentach. "Muzyka rozwija i uwrażliwia" Bydgoska szkoła muzyczna zakończyła nabór na nowy rok szkolny. Chętnych nie brakowało. - Dobrze, gdy dzieci potrafią grać nawet, jeśli wybiorą inną przyszłość ... » więcej 2019-04-15, godz. 10:08 Kolorowanki, zwierzęta i litery. Konkurs dla dzieci przed Festiwalem Literobrazki Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zachęca dzieci do udziału w konkursie plastycznym „Literobrazkowa kolorowanka”. Prace dostarczyć należy ... » więcej 2019-04-15, godz. 08:11 Eksperci: odczulanie to jedyna metoda, która może wyleczyć z alergii Zastosowanie immunoterapii alergenowej, powszechnie określanej jako odczulanie, jest jedyną metodą, która może wyleczyć pacjenta z alergii - przypominają eksp ... » więcej 2019-04-10, godz. 13:10 Superbohater musi być kreatywny! Spotkania z artystami dla dzieci i młodzieży Toruńska Agenda Kulturalna organizuje bezpłatny cykl kreatywnych spotkań z artystami, adresowany do najmłodszych, pt. 'Superbohaterowie'. W piątek (12.04.) za ... » więcej 2019-04-10, godz. 07:05 „Baśń o toruńskich piernikach” - po raz pierwszy po polsku XIX-wieczna opowieść niemieckiej pisarki i dziennikarki Elise P » więcej 2019-04-08, godz. 18:41 Ocean to pikuś. Niezwykłe spotkanie z pisarzem-podróżnikiem - Na początku wydawało mi się nudne tak płynąć kajakiem przez ocean, ale gdy Olek Doba zaczął mi opowiadać o swoich przygodach, już wiedziałem, że mam bohater ... » więcej 2019-04-04, godz. 09:04 Targi Familijne. Tu znajdziesz wszystko, co Bydgoszcz oferuje rodzinom Stoiska, warsztaty chustonoszenia, porady pediatry czy spotkanie ze specjalistami ze szkoły rodzenia, a do tego liczne atrakcje dla dzieci. W najbliższą  nied ... » więcej 2019-03-30, godz. 11:30 Dzieci lubią misie, więc na scenie niedźwiedź! Nowy spektakl w Baju Pomorskim Ona jest niesforna, on gruboskórny, ale świetnie się dogadują i mieszkają razem w domku w lesie. Niedźwiedź i Misza to bohaterowie najnowszego przedstawienia, ... » więcej 2019-03-30, godz. 08:58 Skrzypce, wiolonczela czy fortepian? Drzwi otwarte w szkole muzycznej Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Rubinsteina w Bydgoszczy kończy nabór do szkół muzycznych pierwszego stopnia na rok 2019/2020. » więcej
1234567