Środa, 18 września 2019 r.   Imieniny: Irmy, Stanisława, Ireny
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
2019-04-03, 17:40 Magdalena Gill

„Pchła Szachrajka” zachwyca dzieci. Nie chcą wychodzić z teatru

W spektaklu grają (od lewej): Paweł L. Gilewski, Małgorzata Witkowska (naprzemiennie z Michaliną Rodak) i Marcin Zawodziński/fot. materiały Teatru Polskiego
W spektaklu grają (od lewej): Paweł L. Gilewski, Małgorzata Witkowska (naprzemiennie z Michaliną Rodak) i Marcin Zawodziński/fot. materiały Teatru Polskiego
W spektaklu „Pchła Szachrajka” zachwyca zwłaszcza niezwykle dynamiczna gra trójki aktorów - Michaliny Rodak, Pawła Gilewskiego i Marcina Zawodzińskiego, którzy – odkrywając przed widzami niezwykłe pokłady poczucia humoru – do tekstu Brzechwy dodają dużo od siebie.
„Chce­cie baj­ki? Oto baj­ka: Była so­bie Pchła Szachrajka”. Te słowa słyszały już na bydgoskiej scenie tysiące dzieci, bo spektakl „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy Teatr Polski w Bydgoszczy ma w swoim repertuarze od bardzo dawna. Wyreżyserowany przez obecnie dyrektora bydgoskiej sceny - Łukasza Gajdzisa, ze scenografią Aleksandry Semenowicz, przyciąga i zachwyca kolejne pokolenia dzieci. Nie schodzi z afisza, bo od lat zawsze jest komplet.

Pierwszy raz w teatrze?
Dla dzieci ciekawie jest jeszcze zanim pojawią się aktorzy, gdy z niecierpliwością czekają za zamkniętymi drzwiami, by zasiąść na widowni małej sceny. Dla wielu małych widzów to pierwsza wizyta w teatrze, więc ciekawość rośnie. Wreszcie słychać dzwonek, więc maluchy wpadają do środka i zasiadają wygodnie na rozłożonych przed sceną kolorowych poduszkach.

Zaczyna się spektakl i od razu jest niespodzianka, bo jedna z aktorek budzi się, rozciąga leniwie i gramoli z kartonu, stojącego na środku sceny. Ale dzieciaki robią wielkie oczy zwłaszcza na widok jej kolegi, który nagle wyłazi spod sceny. Te najmniejsze, siedzące najbliżej, od razu uciekają z poduszek na kolana rodziców. Wielkiego strachu jednak nie ma. Raczej ogromny uśmiech, który nie schodzi z twarzy dzieci aż do końca sztuki.

Spektakl jest ciekawy i zabawny od początku do końca, głównie za sprawą niezwykle dynamicznej gry trójki aktorów - Michaliny Rodak, Pawła Gilewskiego i Marcina Zawodzińskiego, którzy – odkrywając przed widzami niezwykłe pokłady poczucia humoru – do tekstu Brzechwy dodają dużo od siebie. Dwoją się i troją, by pokazać zabawne perypetie Pchły Szachrajki, wykorzystując do tego całą masę całkiem zwyczajnych rekwizytów – głównie kartonów, płacht materiału, elementów odzieży, czapek, rękawiczek. W ich rękach to wszystko przeobraża się magicznie tworząc elementy kolorowego świata niezwykle przebiegłej, choć niewielkiej Pchły.

Każdy może być Pchłą
Przygody Pchły przechodzą płynnie jedna w drugą, przeplatane muzyką i skokami aktorów na trampolinie. Dzieci i rodzice co chwilę wybuchają śmiechem i z niecierpliwością czekają na dalszy ciąg historii. W Pchłę przeobraża się nie tylko najbardziej pasująca do tej postaci Michalina Rodak. Mali widzowie na pewno nie zapomną Pawła Gilewskiego, wciśniętego między kartony, który w jednej ze scen staje się Pchłą podróżującą zatłoczonym pociągiem i w finale oszukującą innych pasażerów. Albo w tej samej roli, ale w innej scenie – wciskającego się na okręt Marcina Zawodzińskiego, któremu jako Pchle „zachciało się podróży, bo domowe życie nuży”.

Zabawną Pchłą jest wreszcie kilkakrotnie Michalina Rodak, choćby w jednej z pierwszych scen, w której "ubrana jak z igiełki pojechała zagrać w pchełki". Albo w jednej z ostatnich, gdy zaprasza gości i wyprawia bal u Szerszenia, bez wiedzy i zgody gospodarza.

Spektakl ma jeszcze wiele innych niespodzianek, o czym naprawdę warto przekonać się wybierając na "Pchłę Szachrajkę" do bydgoskiego Teatru Polskiego. Spektakl trwa 55 minut bez przerwy, jest w najbliższym repertuarze bydgoskiego Teatru Polskiego – można go oglądać od 20 do 24 kwietnia.

Inne propozycje z cyklu "Godziny dla Rodziny"
Magdalena Gill o spektaklu "Pchła Szachrajka"

Dla rodziny

2019-09-17, godz. 12:35 Kujawsko-Pomorskie na rowery. Ostatni rajd w tym sezonie, zapisy trwają Cykliści na start. Trwają zapisy na ostatni już rajd rowerowy w ramach cyklu „Kujawsko-Pomorskie na rowery'. » więcej 2019-09-16, godz. 07:00 Park Ludowy wyłania się z remontowego niebytu. Najbardziej ucieszą się dzieci W ciągu najbliższych tygodni zakończą się roboty przy pierwszym etapie rewitalizacji Parku Ludowego im. W. Witosa. Na finiszu są prace przy odnawianiu placu z ... » więcej 2019-09-15, godz. 09:56 Cała widownia śpiewa "Mam tę moc". "Wieczór z bajki” w bydgoskiej Filharmonii Kilkaset dzieci z rodzicami zasiadło w miniony piątek na widowni sali koncertowej bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. Zabrzmiały melodie ze znanych filmów anim ... » więcej 2019-09-09, godz. 12:34 Rowerem do Łażyna. Wieś zniknęła, ślad po błogosławionym został [archiwalne zdjęcia] Rodzinny rajd rowerowy wyruszył w weekend z podbydgoskiej Brzozy do nieistniejącej już wsi Łażyn w Puszczy Bydgoskiej. Organizatorzy promują nowy szlak im. bł ... » więcej 2019-09-09, godz. 10:16 W Bydgoszczy już można jeździć na łyżwach. Torbyd rozpoczął sezon Figurówki, a może hokejowe - miłośnicy sportów zimowych mogą już założyć łyżwy. W poniedziałek (9 września) otworzył się bydgoski Torbyd. Ceny biletów pozosta ... » więcej 2019-09-08, godz. 11:41 Badanie: co czwarta rodzina na zajęcia pozalekcyjne dziecka miesięcznie wyda 201-300 zł Jak pokazują najnowsze badania Santander Consumer Banku, wykonane na potrzeby raportu 'Polaków portfel własny - rodzina w szkole', miesięczne koszty związane ... » więcej 2019-09-07, godz. 14:25 Toruński rynek zaatakują piraci. Finał Festiwalu Teatrów Ulicznych Teatralno-cyrkowy rejs na zakończenie trwającego w Toruniu 5. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych. W sobotę (7 września) wieczorem Rynek Staromiejski ... » więcej 2019-09-07, godz. 09:06 Wiedźma rozkaże, by odnaleźć 10 perełek modernizmu. Gra miejska w Toruniu Jest młodym architektem i pochodzi z Chełmna, zgodnie z poleceniem wiedźmy musi znaleźć w Toruniu 10 modernistycznych budynków. Ma z tym problemy - tak w skró ... » więcej 2019-09-06, godz. 12:43 Kot w butach wyrusza do Hollywood. Niewidomi aktorzy dla dzieci „Kot w Butach” pojawi się w piątek (6 września) na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Będzie bohaterem kolejnego spektaklu prezentowanego w ramach trwającego Międ ... » więcej 2019-09-06, godz. 10:16 Poranne figle dla najmłodszych, ogólnopolski projekt dla seniorów. Zajęcia w WOAK-u Teatralny rozruch, warsztaty dla seniorów , spotkania filmowe oraz nauka recytacji - Wojewódzki Ośrodek Animacji Kulturalnej w Toruniu zaprezentował dziś swoj ... » więcej
1234567