Poniedziałek, 17 czerwca 2019 r.   Imieniny: Laury, Marcjana, Alberta
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
2018-11-14, 18:07 Magdalena Gill

Bydgoscy mistrzowie świata w hip-hopie do lat 7. Trenerka: "Dzieci lubią ten styl"

Katarzyna Bień i jej mali mistrzowie świata - grupa Unique Kids/fot. materiały prywatne
Katarzyna Bień i jej mali mistrzowie świata - grupa Unique Kids/fot. materiały prywatne
Grupa Unique Kids z Bydgoszczy podczas IDO World Championships w Kielcach/fot. materiały prywatne
Grupa Unique Kids z Bydgoszczy podczas IDO World Championships w Kielcach/fot. materiały prywatne
Katarzyna Bień i jej mali mistrzowie świata - grupa Unique Kids/fot. materiały prywatne
Katarzyna Bień i jej mali mistrzowie świata - grupa Unique Kids/fot. materiały prywatne
Grupa Unique Kids z Bydgoszczy podczas IDO World Championships w Kielcach/fot. materiały prywatne
Grupa Unique Kids z Bydgoszczy podczas IDO World Championships w Kielcach/fot. materiały prywatne
Dzieci z bydgoskiej grupy tanecznej Unique Kids wywalczyły złoty medal w hip-hopie do lat 7 podczas IDO World Championships. - Długo szukałam stylu, który spodoba się tym dzieciom. Hip-hop to był strzał w dziesiątkę - opowiada ich trenerka Katarzyna Bień, szefowa Unique Studio w Bydgoszczy.
Magdalena Gill: Na czym polega kunszt tego tańca w przypadku dzieci? Co oceniają jurorzy?
Katarzyna Bień: Nie ma wielkiej różnicy, czy to są dzieci, czy juniorzy, czy dorośli. Ważna jest technika taneczna i pewność wykonywanych ruchów. 6 i 7-latki tańczące na dużej scenie muszą być naprawdę pewne tego, co robią. Moja grupa intesywnie przez rok pracowała, żeby wyglądało to wszystko naprawdę jak od linijki.

Te dzieci lubią hip-hop?
- Próbowałam przez 2 lata odkryć, co te dzieci lubią. Przechodziliśmy z całą grupą Unique Kidsów - tam jest 17 osób - przez różne style - taniec towarzyski, współczesny, aż jak im w końcu pokazałam hip-hop, to już wiedziałam że to jest ich styl.

Co jest takiego w hip-hopie, co im się podoba?

- Myślę, że po prostu mogą się wyżyć, wyszaleć, wybiegać, wyskakać i spocić.

Łatwo ich opanować? Nie mogą przecież tańczyć, jak chcą.
- Na zajęciach są grzeczni jak aniołki.

A co daje dzieciom hip-hop z perspektywy ich rozwoju czy zdrowia?
- Przede wszystkim dobrą postawę. Poprawia sylwetkę, kondycję ciała i ogólnie zdrowie, bo dziecko się dużo rusza.

Kiedy najlepiej zapisać dziecko na taki taniec? W jakim wieku?
- Do naszego studia przyjmujemy dzieci już od 3 roku życia. Mamy przypadki nawet młodszych, w wieku 2,5-2,8. Wiadomo, że w ich przypadku to nie jest taniec sportowy, bardziej zajęcia rekreacyjne, ruchowe, mniej taneczne. Chodzi o to, żeby maluchy polubiły to, co robią - polubiły się ruszać, muzykę i inną panią niż przedszkolu czy w domu, bo niektóre dzieci jeszcze nie chodzą do przedszkola i do żłobka, a przychodzą już na tańce.

Rodzice są z nimi na zajęciach?
- Nie ma rodziców. Gdy wpuszczaliśmy rodziców na salę, dzieci od razu chciały się przytulać i tańczyć tylko z rodzicami. Uczymy ich samodzielności i odpowiedzialności

Trzeba mieć jakieś specjalne predyspozycje, żeby tańczyć hip-hop?
Kawałek charakteru trzeba mieć. Taniec współczesny, jazz czy modern skierowany jest do dzieci, które emocjonalnie chcą wyrazić się w tańcu. Nie mówię, że w hip-hopie tak nie jest, ale w tym stylu energia, dynamika ruchu jest bardzo potrzebna. Trochę charakteru też do tego potrzeba, by wyrazić jak mocno chce się to zatańczyć.

Co dalej z 7-letnimi mistrzami świata? Coś jeszcze mogą wywalczyć?

- Kończą karierę jako ta grupa. W tej grupie zostanie tylko dwoje 6-latków - Nikodem i Gabrysia. Będziemy robić casting na dodatkowe 5 osób.

Katarzyna Bień - szefowa Unique Studio Szkoły Tańca w Bydgoszczy, trenerka zespołu Unique Kids, w skład którego wchodzą: Zuzanna Baron, Gabriela Gockowiak, Amelia Knasińska, Nikodem Piórek, Katarzyna Sempowicz-Rożek, Maria Sikorska i Maja Topolewska. Dla pięciu dziewczynek był to już jeden z ostatnich występów w tej grupie. Skończyły 7 lat i nie mogą już startować w tej kategorii wiekowej.
Rozmowa z Katarzyną Bień

Dla rodziny

2019-06-14, godz. 07:30 Archeologia ma wiele twarzy, niektóre są bardzo młode. Czekają w starym w Biskupinie! Muzeum Archeologiczne w Biskupinie proponuje nową imprezę, Festiwal Nauki - Ścieżki Archeologii, czyli: nurkowanie w wirtualnych goglach, mundury i broń oraz ... » więcej 2019-06-11, godz. 10:28 „Karuzela” kręci się w BWA. Prace dzieci z warsztatów na wystawie w galerii „Karuzela 2019” to tytuł ekspozycji prezentującej prace dzieci, które w kończącym się roku szkolnym brały udział w spotkaniach zatytułowanych „Dziecko na wars ... » więcej 2019-06-10, godz. 14:57 Pierwsze wypłaty świadczenia 500 plus mają trafić do rodziców już w lipcu Od 1 lipca będzie można składać online wnioski o świadczenie „500 plus' także na pierwsze dziecko. Liczymy, że samorządy, tak jak dotychczas, będą sprawnie re ... » więcej 2019-06-07, godz. 11:00 Bajki o królewiczu Lupi. Wygraj książki i czytaj je razem z dzieckiem Mamy do rozdania zestaw książek dla przedszkolaków o królewiczu Lupi, ufundowany przez wydawnictwo „Nowa Era”. » więcej 2019-06-07, godz. 09:05 Marsz dla Życia i Rodziny, a potem Festiwal Nowe Spojrzenie z Soyką i Sound'n'Grace Marsz dla Życia i Rodziny przejdzie w niedzielę (9 czerwca) ulicami Bydgoszczy. Po nim przy bazylice odbędzie się Festiwal Nowe Spojrzenie, którego głównymi g ... » więcej 2019-06-06, godz. 09:40 Baw się i wspieraj dzieci. Salezjańskie Dni Młodości w Bydgoszczy „Świętość jest także dla Ciebie” - to hasło XVII Salezjańskich Dni Młodości, które odbędą się w weekend (8-9 czerwca) w bydgoskim Fordonie. » więcej 2019-06-02, godz. 17:40 Postacie z bajek maszerowały ulicami i bawiły się na Wyspie Młyńskiej [wideo, zdjęcia] W Bydgoszczy można było poczuć się dziś jak w bajce. Na Wyspie Młyńskiej odbywał się festyn z okazji Dnia Dziecka pod hasłem 'Bajkowa Bydgoszcz'. » więcej 2019-05-31, godz. 08:03 Wielki Mecz Charytatywny i wiele niespodzianek. Sportowy Dzień Dziecka nad Brdą Bydgoski ratusz zaprasza w sobotę (1 czerwca) na Sportowy Dzień Dziecka, podczas którego odbędzie się m.in. mecz charytatywny. Będzie też mnóstwo atrakcji dla ... » więcej 2019-05-31, godz. 08:00 Zagadki i łamigłówki poleca świerszczyk Bajetan. Książki na Dzień Dziecka Z okazji Dnia Dziecka mamy niespodzianki dla dzieci - trzy zestawy książek, które można zdobyć w naszym konkursie. » więcej 2019-05-31, godz. 07:05 Bajka o brzydkim kaczątku na Dzień Dziecka. Premiera w Baju Pomorskim Nielubiany, popychany, ignorowany - od razu przypomina się historia brzydkiego kaczątka. Baśń Andersena przygotowują na scenie aktorzy Teatru Baj Pomorski w T ... » więcej
1234567