Piątek, 14 grudnia 2018 r.   Imieniny: Alfreda, Izydora, Jana
Polskie Radio PiK » Camerimage

Camerimage 2017

Nagrody 25. Festiwalu Camerimage w Bydgoszczy

Mate Herbai ze Złotą Żaba za film "On body and soul"
Mate Herbai ze Złotą Żaba za film "On body and soul"
Film pt. "On body and soul" ( "Dusza i ciało") ze "Złotą Żabą" - nagrodą główną 25. edycji Festiwalu Camerimage w Bydgoszczy.

"Dusza i ciało" to bardzo klimatycznie i niekonwencjonalnie opowiedziana historia pracowników rzeźni - kobiety i mężczyzny, pomiędzy którymi rodzi się uczucie. Autorem zdjęć do tej węgierskiej produkcji jest Mate Herbai.

"Srebrną Żabę" 25, edycji Festiwalu Camerimage otrzymał Mikhail Krichman za zdjęcia do filmu pt. "Niemiłość" w reżyserii Andreia Zvyagintseva. "Brązowa Żaba" trafiła do Anthony'ego Dod Mantle, operatora produkcji "Najpierw zabili mojego ojca" w reżyserii Angeliny Jolie.

W konkursie filmów polskich nagrodę główną odebrał Michał Sobociński, najmłodszy ze słynnego, operatorskiego klanu Sobocińskich. Doceniono go za zdjęcia do filmu pt. "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej".

"Spełniają się moje sny" - powiedział Michał Sobociński odbierając nagrodę.

"Złotą Żabę" w konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych otrzymał bydgoski reżyser Marcin Sauter za film pt. "Żalanasz- pusty brzeg".

Magdalena Górka na Festiwalu Camerimage

Magdalena Górka
Magdalena Górka
Magdalena Górka - polska operatorka filmowa, która podbija ostatnio Hollywood, jest gościem specjalnym Festiwalu Camerimage w Bydgoszczy, jest jurorką w konkursie etiud studenckich Festiwalu Camerimage.

Magdalena Górka jest autorką zdjęć m.in. do filmu Władysława Pasikowskiego ''Jack Strong''. W 2014 roku zdjęcia do tej produkcji nominowane były w konkursie filmów polskich Cameriamge .

W USA Magdalena Górka realizuje teledyski dla takich gwiazd jak Elton John czy Selena Gomez.

Już niebawem światową premierę będzie miał film ''An Ordinary Man'' z Benem Kingsleyem, do którego Magdalena Górka zrobiła zdjęcia.
Magdalena Górka na Festiwalu Camerimage

Wojciech Staroń o realizacji "Ptaki śpiewają w Kigali"

od lewej: Wojciech Staroń, Małgorzata Ptak, Józefina, Gocman
od lewej: Wojciech Staroń, Małgorzata Ptak, Józefina, Gocman
Produkcję tego filmu rozpoczęli wspólnie, jednak już jej nie ukończyli. "Ptaki śpiewają w Kigali" to film , który okazał się ostatnim projektem reżysera Krzysztofa Krauzego i autora zdjęć Krzysztofa Ptaka. Film ukończyli Joanna Kos-Krauze oraz operator Wojciech Staroń.

Obraz pokazany został w konkursie kina polskiego podczas trwającego w Bydgoszczy Festiwalu Filmowego Camerimage. Na spotkaniu z dziennikarzami Wojciech Staroń opowiadał o zespołowej wizji oraz rodzinnej wręcz współpracy, dzięki której udało się projekt zrealizować do końca, tak jak było to zaplanowane.Wojciech Staroń o realizacji "Ptaki śpiewają w Kigali"

"Wołyń" ze zdjęciami Piotra Sobocińskiego w konkursie głównym Festiwalu Camerimage

W konkursie głównym 25. Festiwalu Camerimage w Bydgoszczy startuje łącznie 13 filmów. Wśród nich jest "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego ze zdjęciami Piotra Sobocińskiego Jr. - polski kandydat do Złotej Żaby. A jest to "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego ze zdjęciami Piotra Sobocińskiego Jr.

Wideo: Janusz Wiertel
Rozmowa z Piotrem Sobocińskim Jr.

David Lynch gościem Camerimage w Bydgoszczy

David Lynch
David Lynch
W niedzielę w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu David Lynch otworzył swoją przekrojową wystawę prac. We wtorek w bydgoskiej Operze Nova zaprezentował publiczności Festiwalu Camerimage dwa odcinki najnowszego serialu ''Twin Peaks''.

Po pokazie odbyło się specjalne spotkanie, podczas którego publiczność mogła zadawać reżyserowi pytania. David Lynch przyznał, że nakręcenie nowych odcinków serialu związane jest z tym, co działo się w Miasteczku Twin Peaks przed laty.

David Lynch gościem Camerimage w Bydgoszczy

Mikhail Krichman i ''Niemiłość'' na Camerimage

Mikhail Krichman na Festiwalu Camerimage pojawia się po raz piąty. W Operze Nova w Bydgoszczy można było zobaczyć jego zdjęcia do filmu ''Niemiłość'' w reżyserii Andrieja Zwagincewa.

''Niemiłość'' to historia małżeństwa, które właśnie się rozstaje i buduje życie na nowo. W tym samym czasie znika ich 12-letni syn.

Po pokazie operator Mikhail Krichman spotkał się z zachwyconą filmem publicznością.

Mikhail Krichman jest laureatem Srebrnej Żaby za zdjęcia do filmu ''Milczące dusze'' oraz zdobywcą Złotej Żaby dla operatora produkcji ''Leviatan''.
Mikhail Krichman i ''Niemiłość'' na Camerimage

Kasia Adamik i Tomasz Naumiuk na Festiwalu Camerimage

Katarzyna Adamik
Katarzyna Adamik
W konkursie kina polskiego prezentowane są dwa wspólne filmy Kasi Adamik i Tomasza Naumiuka. "Amok" oraz "Pokot" to obrazy, na których planach wspólnie realizowali zdjęcia.

Reżysersko-operatorski duet tworzą już od kilku lat, wspólnie pracując przy filmach, serialach, teledyskach i reklamówkach, od których wszystko się zaczęło.Kasia Adamik i Tomasz Naumiuk na Festiwalu Camerimage

Nagroda dla Paula Hirscha

Paul Hirsch. Fot. Piotr Walczak
Paul Hirsch. Fot. Piotr Walczak
Obok operatorów, reżyserów i aktorów, na festiwalu pojawiają się również twórcy, którzy filmy montują.

Wśród nich - Paul Hirsch- laureat Oskara za montaż ''Gwiezdnych Wojen''.

W tym roku, na gali otwarcia Camerimage Paul Hirsch odebrał nagrodę specjalną dla montażysty z wyjątkową wrażliwością.

Dziś na Camerimage m. in. : pokaz najnowszej odsłony serialu ''Twin Peaks'' - Davida Lyncha oraz spotkanie z reżyserem.
W tym roku, na gali otwarcia Camerimage Paul Hirsch odebrał nagrodę specjalną dla montażysty z wyjątkową wrażliwością.

Wystawa prac Davida Lyncha

Lynch: najpierw byłem malarzem, a potem zacząłem malować filmy. Fot. Piotr Walczak
Lynch: najpierw byłem malarzem, a potem zacząłem malować filmy. Fot. Piotr Walczak
Ponad 400 prac malarskich, filmowych, grafik, rysunków oraz reklam - największa ekspozycja aktywności artystycznych Davida Lyncha otwarta została w Toruniu. Twórca takich filmów jak "Zagubiona autostrada", "Dzikość serca" czy serialu "Twin Peaks" był także gościem wernisażu. Wystawa prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej przygotowana została w ramach trwającego w Bydgoszczy Festiwalu Camerimage.

Jak mówił podczas konferencji prasowej David Lynch - "wystawa zrobiła na nim ogromne wrażenie, pokazuje jak różnorodne są jego twórcze poszukiwania".

Wystawa "David Lynch. Silens And Dynamism" w toruńskim CSW czynna będzie do 18 lutego. David Lynch w poniedziałek o godz. 15:00 będzie gościem spotkania w Dworze Artusa w Toruniu. We wtorek z publicznością spotka się w Operze Nova.
Wystawa Davida Lyncha

Inauguracja Camerimage 2017 [wideo]

Brytyjski aktor, reżyser i scenarzysta Kenneth Branagh odebrał Nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego za szczególne osiągnięcia aktorskie. Nagrodę wręcza dyrektor festiwalu Marek Żydowicz (P). Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Brytyjski aktor, reżyser i scenarzysta Kenneth Branagh odebrał Nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego za szczególne osiągnięcia aktorskie. Nagrodę wręcza dyrektor festiwalu Marek Żydowicz (P). Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Prawie 300 filmów z całego świata, konkursy, nagrody, spotkania z twórcami, warsztaty, prezentacja sprzętu i nowych filmowych technologii. Gala otwarcia w Operze Nova zainaugurowała 25. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.

Wiedo: Janusz Wiertel
Inauguracja Camerimage 2017 - część 1
Inauguracja Camerimage 2017 - część 2
12