Niedziela, 18 listopada 2018 r.   Imieniny: Romana, Klaudyny, Karoliny / Powołanie Radia PiK SA (1993)
Polskie Radio PiK » Europejskie Dni Dziedzictwa

Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu

25. Europejskie Dni Dziedzictwa. Grafika: edd.nid.pl
25. Europejskie Dni Dziedzictwa. Grafika: edd.nid.pl
Przez dwa wrześniowe weekendy 9-10 i 16-17 września będziemy uczestniczyć w Europejskich Dniach Dziedzictwa, największej europejskiej imprezie promującej dziedzictwo kulturowe. Tegorocznym hasłem jest "Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu".

Jak mówi Magdalena Gawin – generalny konserwator zabytków
- "...zwrócimy szczególną uwagę na piękno i malowniczość polskich krajobrazów – dużych miast, mniejszych miejscowości i wsi. Będziemy odkrywać krajobraz będący zapisem historii i tradycji kolejnych pokoleń, etapów rozwoju gospodarki, technologii i nauki, a także wrażliwości estetycznej oraz sztuki. Wyraźnie podkreślimy konieczność jego ochrony i potrzebę kształtowania w taki sposób, aby stał się świadectwem szacunku współczesnego pokolenia dla przeszłości i przyszłości, patriotyzmu małych i wielkich ojczyzn. Wartości historyczne, artystyczne i estetyczne zabytków, będących elementem krajobrazu kulturowego, budują poczucie identyfikacji oraz dumy z miejsca zamieszkania wśród społeczności lokalnych."

Na Kujawach i Pomorzu...
  • podziwiać będziemy zewnętrzną i wewnętrzną panoramę Chełmna i jej ukryte znaczenie, które odkryje prof. Marek Zieliński z UKW.
  • w Żninie cofniemy kalendarz o sto lat i pokażemy to miasto sprzed wieku.
  • opowiemy też o trudnym dziedzictwie krajobrazu, jak chociażby ten z XIX wiecznego parku w Laskowicach czy zabudowań folwarcznych w Rulewie, gdzie budynki, w których nomen omen wychował się olimpijczyk Bronisław Malinowski, popadają w ruinę.
  • promować też będziemy akcję "Krajobraz mojego miasta", gdzie zwrócimy uwagę na estetykę ulic, m.in. na najpiękniejszą secesyjna ulicę w Bydgoszczy – Cieszkowskiego.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017 na Kujawach i Pomorzu - poznaj kalendarium wydarzeń.


Polskie Radio PiK przygotowało dla Słuchaczy kilka audycji realizowanych we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, do których wysłuchania zaprasza Wojciech Sobociński.

- 4 września, o godz. 10.50
- 5 września, o godz. 10.50 i 17.50
- 6 września, o godz. 10.50 i 17.50
- 7 września, od 12.15 do 12.55
Europejskie Dni Dziedzictwa w Polskim Radiu PiK - 4 września 2017, z wizytą w Chełmnie
Europejskie Dni Dziedzictwa w Polskim Radiu PiK - 5 września 2017, cz.1 - z wizytą w Rulewie
Europejskie Dni Dziedzictwa w Polskim Radiu PiK - 5 września 2017, cz.2 - z wizytą w Żninie
Europejskie Dni Dziedzictwa w Polskim Radiu PiK - 6 września 2017, cz.1 - Świat reklam w symbiozie z estetyką przestrzenną miasta
Europejskie Dni Dziedzictwa w Polskim Radiu PiK - 6 września 2017, cz.2 - ulica Cieszkowskiego, perła bydgoskiej secesji
Europejskie Dni Dziedzictwa w Polskim Radiu PiK - 7 września 2017 - W Bydgoszczy odbędzie się konferencja poświęcona założeniom zieleni w przestrzeni urbanistycznej w XIX i XX wieku