Środa, 18 września 2019 r.   Imieniny: Irmy, Stanisława, Ireny
Polskie Radio PiK » Pytać każdy może

Pytać każdy może

18 września 2019

Niedawno bydgoscy policjanci aresztowali osoby zajmujące się handlem ludźmi, zaś przy wojewodzie działa Zespół ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi. Co kryje się pod określeniem „handlowanie ludźmi”? Jakie mechanizmy są wykorzystywane? Kto jest ofiarą takiego handlu i jak może się nią stać? Co zrobić, by dobrze wybrać zagranicznego pracodawcę? Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze agencji pracy? Jak reagować, gdy stosuje się wobec nas, lub najbliższych, przymus pracy niewolniczej? Obecnych w studiu ekspertów pytał Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 18.09.2019

12 września 2019

7 września weszła w życie nowelizacja Kodeksu Pracy, która zwiększa ochronę pracowników. Podwładny będzie mógł łatwiej dochodzić odszkodowania za mobbing i dyskryminację, nękanie i nierówne traktowanie w pracy. Gośćmi Wojciecha Sobocińskiego są inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy. Audycja z telefonicznym udziałem słuchaczy.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 12.09.2019

11 września 2019

Pracownicy Huty szkła "Irena" w Inowrocławiu przez lata przechodzili różne koleje losu i mierzyli się z wieloma problemami w firmie. Czy i tym razem uda im się wyjść obronną ręka z sytuacji, jaka panuje w byłej hucie szkła. Zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 11.09.2019

10 września 2019

W audycji Moniki Siwak z cyklu „Pytać każdy może” pytaliśmy czy uczniowie czują się w szkole dobrze i bezpiecznie. Według ankiety, większość rodziców uważa szkołę za bezpieczne miejsce. Sprawdziliśmy też co z podwójnymi rocznikami w szkołach - czy są w związku z tym kłopoty, choćby z lekcjami do wieczora?
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 10.09.2019

5 września 2019

Od początku września rusza nabór do rządowego programu pod hasłem „Mój prąd”, ogłoszonego z końcem lipca przez premiera Morawieckiego. Ma to być dofinansowanie, nawet w 50% gospodarstw domowych (osób fizycznych) do zainstalowania instalacji fotowoltaicznych. Program przygotował resort środowiska i energii, a będzie go prowadził Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem projektu jest oczywiście zwiększenie udziału czystej energii, walka z zanieczyszczeniem powietrza i ekonomiczne wykorzystanie możliwości energetycznych. Pomysłodawcy obawiają się, że barierą we wprowadzeniu programu „Mój prąd” może być niska w Polsce świadomość ekologiczna. Warto więc powiedzieć dla kogo, za ile i jakie da to korzyści w przyszłości.

O tym w audycji Wojciecha Sobocińskiego z cyklu „Pytać każdy może”.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 05.09.2019

4 września 2019

Czy mieszkańcy Kujaw i Pomorza posiadają coraz więcej broni? Kto i pod jakim warunkiem może dostać pozwolenie na broń? Kto je wydaje i jak sprawdzani są kandydaci, a w konsekwencji posiadacze? I wreszcie, co tak naprawdę jest bronią? O tym w audycji Moniki Siwak, z cyklu „Pytać każdy może”.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 04.09.2019

3 września 2019

Bydgoska "Krwawa Niedziela" do dziś jest tematem analiz historyków po obu stronach granicy na Odrze. Kontrowersje wywołuje interpretacja wydarzeń z 3 września 1939 r. Dla jednych była to prowokacja i sabotaż niemieckiej V kolumny w Bydgoszczy, dla innych zabójstwo niemieckich cywilów w akcie zemsty za wkroczenie wojsk niemieckich do Polski. Różnica interpretacyjna wynika najczęściej, choć nie zawsze, z kraju pochodzenia historyków. O ile wydarzenia z 3 września nie są jednoznacznie interpretowane, o tyle masowe rozstrzeliwania Polaków w Bydgoszczy w dniach 9-10 września w odwecie za "Krwawą Niedzielę" nie budzą już wątpliwości. O tym w audycji Żanety Walentyn rozmawiali zaproszeni do studia historycy:
  • prof. Marek Chamot- z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy;
  • Tomasz Izajasz - kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego;
  • Mirosław Sprenger - z Instytut Pamięci Narodowej w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 03.09.2019

29 sierpnia 2019

Na początku sierpnia br. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. „ustawy śmieciowej”. Chodzi o nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ma ona na celu zachęcić do segregowania odpadów oraz ułatwić gminom kontrolę nad odbiorem odpadów komunalnymi. Co w praktyce zmieni nowe prawo? Na ile zmusi selektywnej zbiórki? Jakich zmian muszą oczekiwać mieszkańcy? O tym dyskutowali goście w audycji Magdy Jasińskiej, przedstawiciele instytucji zarządzających odpadami komunalnymi w Bydgoszczy i Toruniu oraz Pronatury.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 29.08.2019

28 sierpnia 2019

Tematem audycji Moniki Siwak z cyklu „Pytać każdy może” były alimenty. Próbowaliśmy ustalić ile osób alimentów nie płaci, do jakich kwot urosły długi wobec dzieci i jakie kroki należy poczynić gdy rodzic nie płaci zasądzonych alimentów.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 28.08.2019

27 sierpnia 2019

Od 14 września wchodzi w życie unijna dyrektywa, która ma zwiększyć bezpieczeństwo płatności kartami bankowym i tym samym zmniejszyć możliwość oszustw internetowych. Procedura silnego uwierzytelnienia będzie tyczyła nas wszystkich i to przy płatnościach w sklepach czy kasach, a nie tylko w internecie. Silne uwierzytelnienie będzie obowiązywało zarówno przy płatności w terminalach, przy zakupach w internecie, ale także przy logowaniu się do bankowości mobilnej. Już teraz banki wysyłają do swoich klientów specjalne pisma informujące o tych zmianach. Słowem - jak bezpiecznie płacić według nowych zasad. Jest to odpowiedź UE na wzrastające corocznie o kilkaset procent hakerskie ataki na karty płatnicze. O tym w audycji Wojciecha Sobocińskiego, z cyklu „Pytać każdy może”.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 27.08.2019
1234567