Wtorek, 20 listopada 2018 r.   Imieniny: Anatola, Sedzimira, Rafała
Polskie Radio PiK » Pytać każdy może

Pytać każdy może

21 listopada 2018

W Zielonej Strefie porozmawiamy o fotowoltaice. Podpowiemy kiedy warto założyć taką instalacje, na jakie zyski możemy liczyć i na co zwrócić uwagę. Urzędnicy powiedzą, czy decydując się na fotowoltaikę można liczyć na dofinansowanie lub pożyczkę. Przyjrzymy się również, jak instalacje sprawdzają się w samorządach. W czasie programy czynny będzie telefon do studia: 52 345 50 90. A pytania zada Adriana Andrzejewska.

20 listopada 2018

Poranny mrok i szybko zapadający zmierzch, a na polskich drogach według danych Instytutu Transportu Samochodowego, ponad połowa pojazdów porusza się z niewłaściwie ustawionymi światłami. W sobotę 24 listopada w całym kraju rusza akcja bezpłatnego ustawiania świateł w wybranych stacjach kontroli pojazdów. Taka możliwość będzie także 1, 8 i 15 grudnia. Jednocześnie policja rozpoczyna akcję ulotkową o konieczności prawidłowego oświetlenia pojazdów i drogi. Za złe światła grozi mandat 500 złotych i nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. O tym w audycji Wojciecha Sobocińskiego.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 20.11.2018

15 listopada 2018

Zapraszamy na kolejny odcinek "Zielonej Strefy". Tym razem zajmiemy się gospodarką leśną. Jak dbamy o regionalne zielone płuca mieszkańców? Ile drzewostanu wycinamy rocznie i co dajemy lasom w zamian? Czym jest zrównoważona gospodarka leśna i jaki jest wpływ prowadzonej polityki leśnej na populacje wybranych gatunków ptaków i innych zwierząt? Czy nasze lasy są marką województwa, jaki w nich tkwi potencjał? O tym w audycji Magdy Jasińskiej.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 15.11.2018

14 listopada 2018

Jedni nigdzie nie wyjeżdżali i nie zmieniali swojego miejsca zamieszkania, mimo to znaleźli się poza Polską, inni zostali wbrew woli wywiezieni - Polacy na Wchodzie. Niektórzy powrócili do kraju w ramach repatriacji, jednak spora liczba Polaków pozostała za naszą wschodnią granicą. Jak dziś żyją? Jakie mają prawa jako mniejszość? Czy jesteśmy w stanie sprowadzić ich do Polski i zaoferować godne warunki życia? O tym w audycji Żanety Walentyn.

Gośćmi w studiu Polskiego Radia PiK byli:
  • dr Krzysztof Sikora - Konsul Honorowy Ukrainy
  • dr Stefan Pastuszewski - członek Bractwa Inflanckiego
  • bydgoska radna Grażyna Szabelska, której przodkowie wywodzą się z Wilna.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 14.11.2018

13 listopada 2018

Europejska Komisja Środowiska opublikowała właśnie raport pt. "Jakość powietrza w Europie – 2018". Przebadano 41 krajów. Niestety Polska jest absolutnym liderem tego rankingu, czterdziestokrotnie przekraczając normy emisji benzopirenu, ustalone przez Światową Organizację Zdrowia. Na mapie zanieczyszczeń Polskę zaznaczono nie czerwonym, ale fioletowym kolorem. Oznacza to nie tylko, że rakotwórcza chmura wisi nad naszymi głowami, ale może to skutkować międzynarodowymi sankcjami.

Czy nie jest to najwyższa pora na radykalne rozwiązania, do których dąży się w wielu polskich miastach, gdzie wprowadza się zakaz palenia węglem lub drewnem, dając czas na przebudowanie instalacji grzewczych? Czy nie pora na ogólnopolski projekt budowy lokalnych kotłowni, które zastąpią indywidualne ogrzewanie? Czy budujący domy jednorodzinne nie powinni być prawnie zobowiązani do instalacji ekologicznego ogrzewania? Gdzie szukać pieniędzy na wymianę instalacji grzewczych? Odpowiedzi na te pytania zabrzmiały w audycji Wojciecha Sobocińskiego.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 13.11.2018

8 listopada 2018 - Zielona strefa

Parlament Europejski poparł wprowadzenie w UE zakazu sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce, słomki, talerze czy patyczki do uszu. Obecnie produkty z tworzywa sztucznego stanowią 70 proc. odpadów w morzu. Zakaz wykorzystywania i sprzedaży plastiku jednorazowego użytku, dla którego dostępne są alternatywy, miałby obowiązywać od 2021 roku. ale wszystko wskazuje na to że będzie to 2025 r. Europosłowie chcą, by do tego roku 90 proc. plastikowych butelek do napojów było zbierane osobno i poddawane recyklingowi. Praktyki takie już są stosowane w niektórych państwach. Jakie zachowania powinniśmy promować? Czy używając często automatycznie plastikowych opakowań jednorazowych powinniśmy mieć więcej rozwagi i zwracać uwagę na to co się z nimi będzie dalej działo? Czy nasza świadomość dotycząca zanieczyszczania środowiska przez wszechobecny plastik jest wystarczająca? Czy potrzebne są rozwiązania globalne, czy część z nich możemy wprowadzać lokalnie - regionalnie? Czy plastik jest najczęstszym naszym domowym odpadem? Czy potrafimy go segregować?

W audycji Magdy Jasińskiej dyskutowali przedstawiciele Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, Pronatury i Bydgoskiego Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 08.11.2018

7 listopada 2018 - Depresja i zaburzenia lękowe

To cierpienie dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Różnego rodzaju zaburzenia psychiczne często oznaczają problemy w szkole. Złe oceny, izolacja czy nawet napiętnowanie mogą pogorszyć stan dziecka. A nauczyciel ma w klasie kilkudziesięciu młodych ludzi, od których musi wymagać przestrzegania społecznych zasad. Czy nauczyciele mają wiedzę o zaburzeniach swoich podopiecznych? Jak mają postępować? Jak wspierać dzieci? O to wszystko pyta Monika Siwak-Waloszewska.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 07.11.2018

6 listopada 2018

Tylko starsi pamiętają serial "Daleko od szosy", w którym Leszek, grany przez Krzysztofa Stroińskiego, wiele godzin spędzał w autobusie na trasie od swojej wsi do miasta. Nie od dzisiaj wiemy, że sprawny transport publiczny decyduje o rozwoju danego terenu, daje możliwości rozwoju i edukacji. Jednak ostatnimi laty odnotowujemy likwidowanie wielu połączeń autobusowych i kolejowych. Do wielu miejscowości nie da się dojechać żadnym publicznym środkiem transportu. Ale są też takie połączenia, które nie spełniają oczekiwań. Autobusy jeżdżą za rzadko a pociągi tylko przejeżdżają. Mieszkańcy muszą sobie radzić na własną rękę aby dotrzeć do pracy, do szkoły, do szpitala, a później wrócić do domu.

Czy mamy w naszym województwie białe komunikacyjne plamy, obszary, z których trudno wyjechać i dojechać? O tym w audycji Wojciecha Sobocińskiego mówią zaproszeni do studia specjaliści od transportu publicznego, m.in. dyrektor PKS Andrzej Schab.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 06.11.2018

1 listopada 2018 - Zatrzymane kadry

W tym roku odeszli dwaj wielcy twórcy polskiego kina: reżyser filmów dokumentalnych Kazimierz Karabasz i aktor Wojciech Pokora. Wspomina ich prof. Piotr Zwierzchowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, filmoznawca. Zaprasza Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - 1.11.2018 - Zatrzymane kadry

31 października 2018

W Bydgoszczy uruchomiono Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. W audycji powiemy, na jakie wsparcie ze strony tej instytucji mogą liczyć m.in. organizacje pożytku publicznego. Zaprasza Elżbieta Rupniewska.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 31.10.2018
1234567