Niedziela, 12 lipca 2020 r.   Imieniny: Jana, Brunona, Bonifacego
Polskie Radio PiK » Pytać każdy może
Małyssak

Pytać każdy może

9 lipca 2020

W parlamencie trwają prace nad ustawą o nieprzedawnieniu zbrodni komunistycznych. Okazuje się, że po trzydziestu latach od zakończenia komunistycznych rządów w Polsce wciąż nie rozliczono wszystkich zbrodni komunizmu. Dlaczego, skoro inne kraje tzw. bloku wschodniego poradziły sobie z tym problemem? Czy zastosowanie amnestii w grudniu 1989 miało wpływ na dzisiejsze wyroki sądów?

Goście Żanety Walentyn:
- prof. Wojciech Polak - członek Kolegium IPN, historyk,
- Tadeusz Antkowiak - przewodniczący stowarzyszenia „Chełminiacy”.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 9.07.2020

8 lipca 2020

Mogło być jeszcze gorzej choć i tak najlepiej nie jest. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu czerwca 6,1 proc. - wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Liczba bezrobotnych wzrosła natomiast o 15,4 tysięcy do 1 miliona 27,1 tysięcy osób. Sytuacja może się zmienić po zakończeniu wsparcia rządowego - ocenia Konfederacja Lewiatan. Firmy nieco ograniczyły w stosunku do sytuacji w ostatnich dwóch miesiącach chęć zwalniania pracowników, na co wskazują z kolei czerwcowe badania. Nadal można jednak zaobserwować "istotną przewagę odsetka firm deklarujących zwolnienia nad tymi, którzy zamierzają zwiększyć w najbliższym czasie zatrudnienie.

Co nam grozi na rynku pracy? Czy z rynku pracownika już przeszliśmy na rynek pracodawcy? O tym goszczący w studiu: przedstawiciele Urzędów Pracy, Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, a także związkowcy i pracodawcy.

Zaprasza Magda Jasińska.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 8.07.2020

7 lipca 2020

Dziś zapytaliśmy starszych Słuchaczy - czy czują się Państwo i zachowują bezpiecznie w dobie koronawirusa? Czy w czasie przymusowej izolacji seniorzy otrzymali pomoc? Jak wspierają starszych samorządy i organizacje pozarządowe? Gośćmi w audycji Moniki Siwak byli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej i jednego ze stowarzyszeń działających na rzecz seniorów.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 07.02.2020

2 lipca 2020

Od pewnego czasu polscy konsumenci namawiani są do kupowania polskich produktów. Namawiają do tego występujący w specjalnie przygotowanych klipach celebryci, namawiają politycy. Akcja wydaje się być wartościowa i słuszna, wszak kupując polskie produkty wzmacniamy rodzimą gospodarkę. Co jednak zrobić by nie wylać przysłowiowego „dziecka z kąpielą”? Rynkowi przecież pomaga konkurencyjność i rywalizacja. A jeśli już zdecydujemy się na kupno polskich produktów, to jak je odróżnić? Niektóre z nich bowiem, mimo że oznakowane kodem 590, czyli wyprodukowane w Polsce, okazują się być li tylko w Polsce pakowane. O tym porozmawiamy z gośćmi: przedstawicielami producentów, związków zawodowych i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 2.02.2020

1 lipca 2020

Zakończył się rok szkolny, a uczelnie powoli przygotowują się do rekrutacji. W tym roku rekrutacja z powodu epidemii została opóźniona. Jak będzie wyglądała? Jaka oferta ma przyciągnąć studentów do naszych uniwersytetów? Czy w dzisiejszych czasach warto studiować? Czy wyższe wykształcenie gwarantuje zdobycie dobrej pracy? Odpowiedzi na powyższe pytania udzielili goście Magdy Jasińskiej - przedstawiciele uniwersytetów: prof. Marcin Drechny - Prorektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, prof. Benedykt Odya - Prorektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i prof. Marcin Czyżniewski - z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 01.07.2020

30 czerwca 2020

Epidemia koronawirusa odbiła się na finansach nie tylko zwykłych ludzi, ale i samorządów. Czy największe miasta w regionie bardzo odczuły tę sytuację? Czy odbije się ona na inwestycjach? M.in. o tym w audycji Zaprasza Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Pytać każdy może”.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 30.06.2020

25 czerwca 2020

Pod koniec maja bydgoscy radni przyjęli dokument „Bydgoszcz 2030. Strategia rozwoju” a w nim Politykę Vision Zero. Zakłada ona, że liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w mieście za dziesięć lat wyniesie ZERO. Jak to zrobić? Jakie działania w zakresie bezpieczeństwa na drodze podejmowane są w innych miastach? Pyta Adriana Andrzejewskiej-Kuras.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 25.06.2020

24 czerwca 2020

3 proc. osób aktywnych zawodowo straciło pracę na skutek epidemii, 5 proc. zamknęło firmę, 20 proc. pracuje w zmniejszonym wymiarze czasu pracy - wynika z badania CBOS dotyczącego wpływu epidemii na sytuację zawodową Polaków. Po zamrożeniu z powodu pandemii koronawirusa do firm wracają kontrole inspektorów pracy. Od początku epidemii do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło sześć tysięcy skarg. Na co najczęściej skarżą się pracownicy? Z jakimi kłopotami borykają się pracodawcy? Na jakie wsparcie związków zawodowych może liczyć pracownik?
Goście Magdy Jasińskie:
- Iwona Glamowska - Okręgowy Inspektorat Pracy,
- Sebastian Gawronek - Solidarność,
- Janusz Niewiadomski - Nadwiślański Związek Pracodawców Lewiatan.
Polskie Radio - Pytać każdy może z 24.06.2020

23 czerwca 2020

Model ojca, podobnie jak model matki, wciąż się zmienia. Wielu młodych ojców nie wstydzi się już bliskości i czułości z dziećmi, świadomego pracowania nad relacją, rezygnacji z pracy dla małego człowieka. Jednocześnie wymaga się od nich wciąż dbałości o dyscyplinę i zapewniania coraz lepszego bytu rodzinie. Jak sobie panowie radzą z łączeniem "twardości" i "miękkości"? Psycholog opowie, jaki wpływ na życie córki i syna ma sposób postępowania taty. Co dla Państwa, słuchaczy, jest najtrudniejsze, najważniejsze i najpiękniejsze w ojcostwie? W Dzień ojca pyta Monika Siwak.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 23.06.2020

18 czerwca 2020

W audycji Tomasza Kaźmierskiego rozmowa na temat turystyki w czasach koronawirusa. Jak podmiotom zajmującym się turystyką udał się długi, czerwcowy weekend? Jakie jest zainteresowanie wypoczynkiem w regionie? Czy ten sezon jest jeszcze do uratowania? Jak organizatorzy radzą sobie z reżimem sanitarnym? Jak reagują na niego turyści? Co zrobić by turyści spoza województwa pojawili się właśnie tutaj?

O tym tuż przed sezonem urlopowym w audycji Tomasza Kaźmierskiego, w której udział wzięli:
Agnieszka Kowalkowska - Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna;
Michał Semrau - Przystanek Tleń;
Arkadiusz Pstrąg - Toskania Kociewska - Bochlin;
Dariusz Pudełko - prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Pojezierze Brodnickie” - Górzno.
Polskie Radio PiK - Audycja publicystyczna z 18.06.2020
1234567