Poniedziałek, 28 września 2020 r.   Imieniny: Wacława, Tymona, Marka
Zablokowana DK nr 16 w Nowych Mostach koło Grudziądza, z rowu wyciągana jest ciężarówka
Zablokowana DK nr 16 w Nowych Mostach koło Grudziądza, z rowu wyciągana jest ciężarówka
Zablokowana DK nr 16 w Nowych Mostach koło Grudziądza, z rowu wyciągana jest ciężarówka
Polskie Radio PiK » Pytać każdy może

Pytać każdy może

24 września 2020

Za dziesięć lat piece grzewcze mają zniknąć z miast. Czy to jest realne? Jak można zdobyć pieniądze na wymianę? Co nas truje najbardziej i co możemy z tym zrobić? Rozmawiamy o tym z przedstawicielami samorządu.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 24.09.2020

23 września 2020

Coraz więcej obcokrajowców legalnie pracuje w Polsce. Obecnie jest ich ponad 658 tys. Jeszcze dwa miesiące temu było ich o blisko 53 tys. mniej. W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi i Gruzji, ale też mamy pracowników bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in. z Botswany, Republiki Zielonego Przylądka czy Wysp św. Tomasza. Czy pracodawcy, zatrudniając pracowników zagranicznych, wypełniają lukę na rynku pracy, czy obcokrajowcy mogą stać się zagrożeniem dla polskich bezrobotnych? Jakie skargi zgłaszają pracownicy zagraniczni? Czy cały czas mamy do czynienia również z szarą strefą? Jakie kryteria i formalności muszą spełnić obcokrajowcy, żeby móc legalnie pracować?
O tym dyskutowali: Michalina Burker i Arkadiusz Szczepaniak - Okręgowa Inspekcja Pracy
Sławomir Wittkowicz - Forum Związków Zawodowych, Przemysław Wyciechowski - Fundacja EMIC (Nadwiślański Związek Pracodawców Lewiatan) i Stanisław Barański - prezes firmy Opakmet w Inowrocławiu (Nadwiślański Związek Pracodawców Lewiatan)
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może 23.09.2020r.

22 września 2020

22 września to Europejski Dzień bez Samochodu. Odbywają się różne akcje, mające zachecić do rezygnację z czterech kółek na rzecz bardziej ekologicznego transportu. Ale czy taki transport jest atrakcyjny przez cały rok? Czy np. infrastruktura pozwala na swobodny dojazd rowerem do pracy? Czy komunikacja miejska spełnia oczekiwania? Zaprasza Adriana Andrzejewska-Kuras.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 22.09.2020

17 września 2020

W pierwszym półroczu tego roku zanotowano w Polsce ponad 5 tysięcy oszustw, włamań i innych cyberataków. To dwa razy więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Warunki sprzyjające cyberatakom stworzył COVID-19. Jak uchronić się przed takim atakiem? Na co zwrócić uwagę? Pyta Adriana Andrzejewska-Kuras.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 17.09.2020

16 września 2020

Nowe uprawnienia lekarzy POZ w związku z pandemią koronawirusa - na ile zmieniają ich pracę? Czy rzeczywiście cała odpowiedzialność za walkę z pandemią została zdjęta z Sanepidu i przerzucona na przychodnie lekarzy rodzinnych? Kogo obecnie się testuje? Jakie muszą być objawy? Kto kieruje go na kwarantannę domową? Czy osoba, która ma pozytywny wynik testu, „jest przekierowywana", w kontakcie ze swoim lekarzem POZ, do specjalisty chorób zakaźnych w najbliższym szpitalu? Co to znaczy „w kontakcie z lekarzem”?

Czy lekarz POZ powinien ułatwić choremu kontakt z zakaźnikiem, czy każdy ma go szukać sam?

To tylko niektóre pytania, które posłużą do dyskusji.

Goście Magdy Jasińskiej: dr Paweł Rajewski - wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, dr Waldemar Gadziński - lekarz rodzinny, Barbara Nawrocka - NFZ i Wojciech Koper - Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 16.09.2020

15 września 2020

Bez przygotowania, nagle i na długo, uczniowie i nauczyciele musieli przejść na zdalne nauczanie. Jak sobie poradzili? I czy rozmowy i zadania z wykorzystaniem internetu wejdą na stałe do systemu nauczania? O tym rozmawiamy z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, zdalnej szkoły, centrum kształcenia nauczycieli i z Państwem - rodzicami, uczniami i nauczycielami. Zapraszamy do kontaktu z nami.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 15.09.2020

10 września 2020

Dlaczego niektórzy z nas "nie wierzą" w koronawirusa? Co ma wspólnego noszenie maseczki z osobowością? O tym, jak pandemia wpływa na nasze zdrowie psychiczne? Rozmawiamy z psychiatrą dr Ewą Pilaczyńską-Jodkiewicz, zastępczynią Kierownika Kliniki Psychiatrii szpitala im. dra Jurasza w Bydgoszczy oraz psychologiem społecznym z Polskiej Akademii Nauk, dr hab. Katarzyną Hamer, która wraz ze współpracownikami badała te same osoby trzykrotnie, wiosną tego roku. Naukowcy sprawdzali, jak zmieniały się obawy, stosowanie do zaleceń, wiara w spiski, poczucie samotności?
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 10.09.2020

9 września 2020

Czy Uniwersytety powrócą do tradycyjnych zajęć? Jak będzie wyglądała działalność uczelni w regionie, tradycyjnie czy hybrydowo? Czy hybrydowe nauczanie daje gwarancje jakości? Jaka jest polityka nowych władz? Jak będą rozwijać się uczelnia? O tym dyskutować będą prorektorzy UMK, UKW i UTP. Zaprasza Magda Jasińska.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 9.09.2020

8 września 2020

Trwają kontrole w wielu instytucjach, także w szkołach, pod kątem przeciwdziałania pandemii. Czy możliwe jest zachowanie wszystkich zaleceń Ministerstwa Zdrowia w sali lekcyjnej lub hali montażowej? Jak do kontroli Państwowej Inspekcji Pracy odnoszą się pracodawcy? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Pytać każdy może”.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 08.09.2020

3 września 2020

Epidemia koronawirusa zachwiała rynkiem pracy. W samym kwietniu i maju w Polsce przybyło 100 tys. osób bezrobotnych. 1/3 z nich to osoby młode. Dziś 40% firm deklaruje, że chce zwiększyć zatrudnienie. Preferuje jednak bardziej elastyczne formy zatrudnienia. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Pytać każdy może”.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 03.09.2020
1234567