Niedziela, 16 grudnia 2018 r.   Imieniny: Albiny, Zdzisławy, Alicji
Polskie Radio PiK » Pytać każdy może

Pytać każdy może

13 grudnia 2018

W Kamieniu Krajeńskim otwarto niedawno mieszkania chronione dla seniorów. Czy tego rodzaju opieka to przyszłość? Na jakie jeszcze formy wsparcia mogą liczyć osoby starsze? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 13.12.2018

12 grudnia 2018

Czy po ustaleniach unijnych ministrów w sprawie nowych przepisów międzynarodowego transportu drogowego Polskę czeka fala bankructw firm transportowych? Nowe przepisy to m.in. minimalna płaca danego kraju dla kierowcy, w którym wykonuje przewóz towaru czy pięć dni przerwy między przewozami. Dotąd Polska była liderem w europejskiej branży transportowej. Nowe zasady, jeśli zaakceptuje je Parlament Europejski, spowodują poważne kłopoty polskich transportowców. O tym w audycji Żanety Walentyn rozmawiali przedstawiciele polskich firm transportowych oraz związków zawodowych.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 12.12.2018

11 grudnia 2018

W Polsce trwa, do końca tygodnia, światowy szczyt klimatyczny, na którym specjaliści z różnych dziedzin przekonują, że ludzie dokonali znaczących zniszczeń, które doprowadziły do zmian klimatu. To co naukowcy przewidywali za kilkadziesiąt lat zaczęło dziać się na naszych oczach i trzeba podjąć działania natychmiastowe. I to nie tylko w przemyśle czy motoryzacji, ale przede wszystkim w sposobach pozyskiwania energii i przede wszystkim w ogrzewaniu mieszkań. A to zależy od każdego z nas. Warto wiedzieć, że trujące substancje wydobywające się z naszego domowego komina opadają mniej więcej w promieniu 1400 metrów, a więc trujemy nie tylko sąsiadów, ale i siebie samych. Jak zrobić ocenę energetyczną domu? Jak skorzystać z porad ekspertów energetycznych? Jak wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie zmiany ogrzewania? O tym w rozmowie z ekspertami z Funduszu Ochrony Środowiska i klimatologiem. Zaprasza Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 11.12.2018

6 grudnia 2018

O szkolnych Radach Rodziców. Czym się zajmują, jakie mają prawa, jak układa się współpraca między rodzicami a dyrekcją szkoły i nauczycielami? Rady zbierają też pieniądze na różne wydarzenia dla szkolnej społeczności. Jak rozliczają się z tych sum? Czy przepisy są jasne w tej sprawie? Zaprasza Monika Siwak-Waloszewska.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 6.12.2018

5 grudnia 2018

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Nowe rozwiązania mają zachęcić Polaków do dodatkowego oszczędzania na emeryturę, gdyż nasze emerytury za 20, 30 lat nie będą wysokie. Pracownik będzie co miesiąc odkładać w Pracowniczych Planach Kapitałowych od 2 do 4 procent pensji, pracodawca od 1,5 procent, a budżet państwa dopłaci co roku 240 złotych. Program jest dobrowolnym, choć to pracownik musi z niego zrezygnować, bo zapisany jest automatycznie. Program będzie wchodził etapami od lipca 2019 roku.

Jak upowszechnić system oszczędzania na emerytury? Jak zachęcić do zainteresowania się swoim przyszłym świadczeniem emerytalnym? Czy jesteśmy w stanie sobie wyliczyć na jakim poziomie one będą?

O tym goście w audycji Magdy Jasińskiej:
  • Maria Anna Karwowska - Konfederacja Pracodawców Lewiatan;
  • dr Damian Walczak - Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu;
  • Leszek Walczak - przewodniczący bydgoskiej "Solidarności".
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 5.12.2018

4 grudnia 2018

Niewygórowana cena i wysoka jakość to nadal podstawowe kryteria, które bierze pod uwagę polski konsument. Jednak po fali zachłyśnięcia się produktami zagranicznymi zaczynamy coraz częściej spoglądać na kraj pochodzenia, ale też cenić sobie krajowych producentów. Najlepiej świadczą o tym reklamy, choćby produktów spożywczych dla dzieci - wyprodukowane przez polskich rolników pod ścisłą kontrolą. Zaczynamy zdawać sobie sprawę, że wysoko przetworzona żywność to czysta i niezdrowa chemia, bez której nie da się wytworzyć niczego, co ma być sprzedawane z dala od produkcji. Mamy do tego produkty, które są modyfikowane genetycznie. Przykładem chiński czosnek, duży dorodny, tylko bez smaku i zapachu. Zmianę zachowań klientów potwierdzają wyniki badań konsumenckich. Do wysłuchania audycji zaprasza Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 04.12.2018

29 listopada 2018

Rozważając o naszej świadomości ekologicznej dochodzimy zwykle do wniosku, że najważniejsza jest sama edukacja. To ona jest odpowiedzialna za nasze codzienne wybory. Czy segregować odpady czy nie, czy korzystać z OZE (odnawialnych źródeł energii) czy stawiać na nowe technologie, wreszcie jak chronić przyrodę. W ostatnim publicystycznym programie w ramach cyklu "Zielona strefa" zajmiemy się szeroko pojętą świadomością ekologiczną Polaków. Czy ostatnimi czasy uległa ona znacznemu przewartościowaniu? Czy przestaliśmy postrzegać siebie, jako nadgatunek, posiadający szczególne prawa do korzystania ze środowiska naturalnego? I czy potrzeba jednego - dwóch pokoleń do zmiany naszych zachowań i wypracowania większej dbałości o środowisko?

Goście Magdy Jasińskiej to eksperci z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 29.11.2018

28 listopada 2018

Namawiają, by przestać pić, rozsądniej rozporządzać pieniędzmi, pomagają w wychowaniu dzieci, czasami kupują coś ubogim z własnych pieniędzy... Pracownicy Pomocy Społecznej. Czym się zajmują, dlaczego to robią? Niektórzy mówią, że ich klienci mają więcej pieniędzy niż oni. Za to, że próbują motywować do lepszego życia, niektórzy są wyzywani i atakowani. Trwa protest tego środowiska, które domaga się wyższych pensji, lepszych warunków pracy i docenienia. Temat ten wypełni audycję, do której wysłuchania zaprasza Monika Siwak Waloszewska.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 28.11.2018

27 listopada 2018

Polacy w pracy są najbardziej zestresowanym narodem. Do takiej zaskakującej konkluzji doszli autorzy raportu "The Workforce View in Europe 2018". Powodem takiej sytuacji ma być przede wszystkim zła atmosfera w pracowniczych zespołach i błędy popełniane przez kadrę kierowniczą. Równanie wygląda następująco: zestresowany pracownik + niespełniony przywódca = nieszczęśliwy zespół czyli grupa, która nie funkcjonuje wydajnie i kreatywnie.

Dlaczego tak trudno nam stworzyć nietoksyczny klimat w pracy? Kto i kiedy popełnia błędy owocujące wzrostem pracowniczego stresu? Co powoduje, że w niektórych zespołach ludzie czują się dobrze i są spełnieni w pracy?

Zaprasza Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 27.11.2018

22 listopada 2018

W kolejnym odcinku cyklu "Zielonej Strefy" dowiemy się jakim zainteresowaniem cieszy się ogólnokrajowy program antysmogowy w naszym regionie. W całym kraju 12,5 tys. osób złożyło kompletny wniosek w ramach programu antysmogowego "Czyste powietrze", a ponad 70 tys. zarejestrowało się na portalu beneficjenta.

Na jakie jeszcze programy bądź inne formy dofinansowania prócz "Czystego powietrza"mogą liczyć mieszkańcy?

Sprawdzimy także czym palimy w naszych piecach. Czy jest to złej jakości paliwo czy po prostu odpad. Zakaz spalania śmieci obowiązuje w Polsce od 20 lat. Pozostaje jednak martwym przepisem.

Badania Polskiego Alarmu Smogowego pokazują, że w 80 proc. gmin nie ma sprawnych mechanizmów kontroli. Polski Alarm Smogowy zbadał, jak często kontrolowane są domowe piece i kotły w 106 gminach czterech województw: łódzkiego, małopolskiego, śląskiego i mazowieckiego. Emisja z domowych kotłów, pieców i kominków stanowi główne źródło zanieczyszczenia powietrza pyłem i rakotwórczym benzo[a]pirenem.

W studiu przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Urzędu Miasta Bydgoszczy, straży miejskiej i organizacji społecznych.

Zaprasza Magda Jasińska
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 22.11.2018
1234567