Czwartek, 27 czerwca 2019 r.   Imieniny: Maryli, Władysława, Cyryla
Polskie Radio PiK » Pytać każdy może

Pytać każdy może

27 czerwca 2019

Dziś każdy może zapytać o kolonie. Kto może je zorganizować, gdzie zgłosić, jakie kompetencje muszą mieć opiekunowie. Jak rodzice mogą sprawdzić czy dziecko będzie wypoczywać w bezpiecznych warunkach. O 12.15 opowiedzą o tym przedstawiciele kuratorium, straży pożarnej, Sanepidu i organizatorka półkolonii w mieście. Zaprasza Monika Siwak-Waloszewska.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 27.06.2019

26 czerwca 2019

Trwają europejskie konsultacje w sprawie sieci TEN-T, czyli Transeuropejskiej Sieci Transportowej. Jakie są perspektywy tego projektu w naszym regionie? Co dalej z rozwojem dróg wodnych, portem multimodalnym i tzw. suchym portem? O to Adriana Andrzejewska pytała zaproszonych do studia ekspertów.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 26.06.2019

25 czerwca 2019

Egzotyka może być tyle fascynująca, co bardzo niebezpieczna. Wyjeżdżamy na wakacje do krajów, w których obowiązują nas różne zasady zachowań. Nie pijemy tamtejszej wody, unikamy surowych owoców. Są i takie miejsca, gdzie przed wyjazdem trzeba się zaszczepić. Które szczepienia są obowiązkowe, które warto przyjąć i o ile to podroży nasz wyjazd. Na miejscu czyhają na nas zaróno owady jak i stawonogi niespotykane w naszym klimacie i roznoszące choroby tropikalne. Jak unikać kontaktu? Jak się zachować w razie ukąszenia? Podobnie ze światem rafy koralowej. Tam także napotkamy mureny, parzydełkowce i jeżowce, z którymi kontakt może okazać się groźny. Dowiedz się przed wyjazdem jak zabezpieczyć własne zdrowie. O tym w audycji zaprasza Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 25.06.2019

20 czerwca 2019 - Boże Ciało - Ja jestem chlebem żywym

Katolicy wierzą, że Chrystus narodził się z Maryi Dziewicy, żył, umarł i zmartwychwstał. Ukryty w Najświętszym Sakramencie stał się dla nich pokarmem. "Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym", obiecał Jezus. W Boże Ciało wierzący publicznie wyznają wiarę w tajemnice eucharystii i adorują Najświętszy Sakrament, widzialny Znak niewidzialnego Boga. O tym w audycji Ewy Dąbrowskiej.
Polskie Radio PiK - 20.06.2019 - Boże Ciało - Ja jestem chlebem żywym

19 czerwca 2019

Wakacje, czas rodzinnych wyjazdów, to bardzo często najtrudniejsze chwile w życiu rodzinnym. Mamy więcej czasu dla siebie, jesteśmy zwolnieni z zawodowych obowiązków i wtedy właśnie dochodzi do małżeńskich konfrontacji, scysji, kłótni, czasem do zerwania związku. Wczasy to także trudny egzamin dla rodziców dorastających dzieci, które prą do samodzielności i wcale im się nie uśmiecha wyjazd "ze starymi".
  • Jak psychicznie przygotować się do wakacji, by był to czas relaksu dla wszystkich?
  • Jak wykorzystać ten czas, by rodzinne związki nabrały nowych barw?
  • Co możemy zyskać, a co stracić w relacji z naszymi dziećmi?
O tym w audycji Wojciecha Sobocińskiego.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 19.06.2019

18 czerwca 2019

We wrześniu br. nauczyciele dostaną podwyżkę; średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o 9,6 proc. To skutki nowelizacji ustawy "Karta nauczyciela". Nowela wprowadza też dodatek dla nauczycieli stażystów, określa minimalną wysokości dodatku za wychowawstwo i skraca ścieżkę awansu. Czy zmiany płacowe i organizacyjne są odpowiedzią na postulaty związków zawodowych i czy to wyciszy nastroje protestu? Jakie są postulaty środowiska związków oświatowych dotyczące zmian w Karcie Nauczyciela.

O tym w audycji publicystycznej "Pytać każdy może". Gośćmi Magdy Jasińskiej byli:
  • Marek Gralik - kujawsko-pomorski kurator oświaty;
  • Leszek Walczak - przewodniczący Zarządu Regionu "Solidarności";
  • Sławomir Wittkowicz - szef Wolnego Związku Zawodowego Solidarność-Oświata.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 18.06.2019

13 czerwca 2019

Coraz gorętsze lata, zimy prawie bez śniegu. Polskę zalała fala upałów. Są miejsca, w których brakuje wody, a temperatura w Indiach sięgnęła ostatnio ponad 50 stopni Celsjusza. Skąd takie zmiany? Czy człowiek jest jedynym odpowiedzialnym za zmiany klimatu? A może to naturalne zjawisko? Co nas czeka i czy możemy tym zjawiskom przeciwdziałać? Zaprasza Adriana Andrzejewska.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 13.06.2019

12 czerwca 2019

W jakim wieku dziecko możemy wypuścić samo z domu? Czy topiące się dziecko woła o pomoc? O sprawach związanych z bezpieczeństwem dzieci w okresie wakacji, Monika Siwak-Waloszewska rozmawiała z ratownikiem i policjantką.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 12.06.2019

11 czerwca 2019

Od co najmniej roku było wiadomo, że w pomieszczeniach dzierżawionych przez NZOZ "Leśna" działa nielegalny Dom Opieki. Jednak ze względu na obowiązujące prawo w tym zakresie, nie sposób było owego Domu zamknąć. Ile jeszcze pozostało w regionie takich miejsc? Jak walczyć z tym procederem? O tym w audycji Żanety Walentyn.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 11.06.2019

6 czerwca 2019

W audycji Moniki Siwak-Waloszewskiej rozmawialiśmy o fenomenie zbiórek publicznych. Na portalach internetowych Polacy zbierają nieraz gigantyczne sumy, by ratować życie ciężko chorych dzieci. Okazuje się jednak, że chcemy przekazywać swoje pieniądze także na wartościową sztukę, akcje społeczne czy po prostu realizację czyichś pasji.
  • Dlaczego to robimy?
  • Czy trudno poprosić innych o pieniądze na swoją działalność?
  • Jak rozliczane są takie zbiórki? Jak asprawdzić czy są uczciwe?
Na te i na inne pytania odpowiadali goście w studiu Polskiego Radia PiK: młody reżyser, przedstawiciele stowarzyszeń i firmy patronującej oraz socjolog.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 06.06.2019
1234567