Sobota, 20 października 2018 r.   Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
Polskie Radio PiK » Pytać każdy może

Pytać każdy może

12 października 2018

21 października wybory samorządowe. Wybierać będziemy radnych gmin, powiatów i województwa oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów. Dlaczego warto iść na wybory i skorzystać z prawa do głosowania? W audycji również m.in. o ułatwieniach dla osób niepełnosprawnych. Zaprasza Ireneusz Sanger.
Polskie Radio PiK - Dlaczego warto iść na wybory - 12.10.2018

10 października 2018

Smog nad Polską. Dziś jakość powietrza w największych polskich miastach jest średnia lub zła. Mocno zanieczyszczone jest powietrze nad Warszawą, Łodzią czy Poznaniem. Czystym powietrzem cieszą się dziś jedynie mieszkańcy Trójmiasta. Czy od takich komunikatów będziemy rozpoczynali każdy dzień? Nie tylko w okresie zimowym, bowiem zanieczyszczone powietrze nad Polską, to dzisiaj problem całoroczny.

Jak takie powietrze wpływa na nasze zdrowie? Co możemy zrobić, by chronić się przed smogiem? Na czym polega akcja "Czyste powietrze" i kiedy będziemy mogli zacząć odczuwać jej pozytywne skutki?

O tym dzisiaj w ramach "Zielonej strefy" Wojciech Sobociński rozmawiał z lekarzem i przedstawicielem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 10.10.2018

4 października 2018

W audycji czwartkowej kolejny odcinek cyklu "Zielona strefa" . Zapytamy w jaki sposób władze gmin i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska wspomagają mieszkańców w wymianie starych instalacji grzewczych.

Do wysłuchania audycji zaprasza Wojciech Sobociński.

Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 4.10.2018

3 października 2018

Ustawa 2.00 czyli "Konstytucja Dla Nauki", reformująca szkolnictwo wyższe w Polsce, weszła w życie. Zgodnie z nowymi przepisami, nie trzeba będzie habilitować się w ciągu 8 lat, doktoranci będą dostawać pieniądze, w ocenie uczelni będzie liczyła się jakość pracy profesorów, a nie ich liczba. O tym jak w praktyce będą wyglądały zmiany i jak je oceniają naukowcy i studenci, porozmawiamy z przedstawicielami uczelni z regionu. Zaprasza Monika Siwak-Waloszewska.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 3.10.2018

2 października 2018

W studiu Radia PiK pojawił się asp. Remigiusz Rakowski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy. Fot. kujawsko-pomorska.policja.gov.pl
W studiu Radia PiK pojawił się asp. Remigiusz Rakowski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy. Fot. kujawsko-pomorska.policja.gov.pl
Od 1 października wszedł w końcu długo oczekiwany system CEPIK, czyli elektroniczna baza pojazdów. Oznacza to, że kierowcy nie muszą mieć przy sobie ani dowodu rejestracyjnego, ani OC. Jedynie prawo jazdy. Jak ta zmiana wpłynie na kontrole policyjne drogówki? Co w przypadku stłuczki lub kolizji?

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia przygotowało zarządzenie o zasadach badania kierowców alkomatem. Jeśli wynik jest pozytywny, czyli wskazujący na spożycie, ale kierowca stwierdzi, że to wynik palenia elektronicznych papierosów zawierających glikol i alkohol, lub z powodu płukania jamy ustnej specjalnym płynem, to policjant musi powtórzyć badanie po upływie 15 minut. Tyle czasu starczy, by oba czynniki, czyli alkohol w płynie lub e-papierosie nie wpływały na wynik badania alkomatem.

O tym w audycji Wojciecha Sobocińskiego. Szerokiej drogi.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 02.10.2018

27 września 2018 - Zielona strefa

Dlaczego, mimo od kilku lat działającej ustawy śmieciowej, nadal nasze lasy są zanieczyszczone? Od papierków po lodach do wielkich tapczanów czy sprzętu elektronicznego, to wszystko możemy znaleźć w lasach. Czy muszą zmienić się pokolenia aby też zmieniła się nasza mentalność? Jak radzą sobie z tym problemem przedstawiciele nadleśnictw, parków krajobrazowych czy Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi? O tym w "Zielonej Strefie" . Zaprasza Magda Jasińska.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 27.09.2018

26 września 2018

Liczba wypadków w polskich szkołach maleje, ale wciąż jest ich około 60 tysięcy rocznie, najwięcej w podstawówkach. Tymczasem, jak zbadała Najwyższa Izba Kontroli, w ponad połowie szkół podstawowych nie ma gabinetów pomocy przedlekarskiej. Jeżeli są, pielęgniarki zjawiają się w nich tylko kilka dni w tygodniu. Podobnie jest z gabinetami dentystycznymi, choć większość polskich dzieci ma próchnicę. Co, kiedy uczniowi coś się stanie, a nie ma akurat w szkole pielęgniarki czy stomatologa? Jak radzą sobie szkoły w naszym regionie? Kto i co decyduje o liczbie dyżurów? Te i inne pytania zadaje Monika Siwak-Waloszewska przedstawicielom NFZ, wydziałów zdrowia i edukacji Urzędów Miasta w Bydgoszczy i Toruniu oraz pielęgniarkom.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 26.09.2018
1234567