Sobota, 07 grudnia 2019 r.   Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
Polskie Radio PiK » Pytać każdy może

Pytać każdy może

5 grudnia 2019

W nowym roku zapłacimy więcej za wywóz śmieci. W Bydgoszczy odbiór odpadów segregowanych będzie kosztował 22 złote, a nie jak dotychczas - 13. Ci, którzy nie będą segregować śmieci, mają płacić 66 złotych miesięcznie. Toruń nowych stawek jeszcze nie ustalił. Z czego wynika podwyżka? Jakie jeszcze zmiany nas czekają? Jak i kto będzie karany? A pyta Adriana Andrzejewska.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 5.12.2019

4 grudnia 2019

Co to dziś znaczy być biednym? Kogo dotyka bieda i czy można jej zapobiec? Są wokół nas ludzie, którzy nie mają co jeść i marzną. Według raportu Szlachetnej Paczki, skrajne ubóstwo dotyka 2 milionów Polaków! W audycji „Pytać każdy może” Monika Siwak rozmawiała o biedzie z przedstawicielami pomocy społecznej i organizacji pomagających ubogim.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 04.12.2019

3 grudnia 2019

Każdego dnia sprzedaje się w Polsce 3 miliony tzw. „małpek” czyli 100 lub 200 gramowych butelek wódki. Polacy wydają rocznie na alkohol 30 miliardów złotych. Spożycie alkoholu zbliża się do tego, który mieliśmy w latach 80. XX wieku, kiedy to „wódka lała się strumieniami”. Większość tego alkoholu spożywa się rano, przed pójściem do pracy. Oznacza to, że każdego dnia znaczna grupa jedzie i przystępuje do pracy na rauszu. Czy pracodawca, mając konkretne podejrzenie może sprawdzić pracownika alkomatem? Dlaczego samorządy chcą iść na wojnę z małpkami? Jak codzienne spożywanie alkoholu wpływa na nasze życie i zdrowie? O tym w audycji Wojciecha Sobocińskiego z cyklu „Pytać każdy może”.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 03.12.2019

28 listopada 2019

A audycji Moniki Siwak z cyklu „Pytać każdy może” o tym jak pomagać osobom z otępieniem i ich bliskim - często zamkniętym z problemami w domach. Osoby z demencją zapominają, że wstawiły garnek na gaz, czasami nie wiedzą gdzie są, niekiedy stają się agresywne wobec najbliższych, a ci nie wiedzą co robić. Wparcia wymagają zarówno chorzy jak również ich opiekunowie. Kończy się właśnie regionalny projekt opieki psychogeriatrycznej w otępieniach. Słuchacze mogą dzwonić i dzielić się doświadczeniami, a także pytać o drogi pozyskania pomocy. Zaprasza Monika Siwak.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 28.11.2019

27 listopada 2019

Rokrocznie Narodowy Fundusz Zdrowia wydaje 3,5 miliona zleceń na wyroby medyczne. By uzyskać takie zlecenie pacjent musiał pojawić się w oddziale wojewódzkim NFZ i to nieraz kilkukrotnie, bo często zlecenia były niewłaściwie wystawiane. Od początku listopada tego roku, w formie pilotażowej, w wybranych placówkach wyrobów medycznych, wprowadza się nowe zasady zleceń na wyroby medyczne, bez konieczności wizyty w NFZ. Od 1 stycznia te zasady mają obowiązywać już powszechnie. Pacjent zlecenie otrzyma w gabinecie lekarskim i internetowo otrzyma potwierdzenie przyjęcia zlecenia. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje refundacja na wyroby medyczne: wózki inwalidzkie, różnego rodzaju protezy i ortezy, aparaty słuchowe, pieluchomajtki, laski, kule, materace przeciwodleżynowe.

Jak będą działały nowe zasady zleceń na wyroby medyczne? Kto może się o nie starać i jak będą refundowane? O tym w audycji Wojciecha Sobocińskiego z cyklu „Pytać każdy może”.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 27.11.2019

26 listopada 2019

Nowe technologie, maszyny, roboty. Czy postęp technologiczny sprawia, że przedstawiciele niektórych zawodów powinni się bać o swoją pracę? Jak z nowinkami technologicznymi radzi sobie starsze pokolenie? O tym i nie tylko w audycji „Pytać każdy może” Adriana Andrzejewska-Kuras rozmawiała z gośćmi obecnymi w studiu.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 26.11.2019

21 listopada 2019

Jeszcze do niedawna praca w polskiej firmie nie była powodem do dumy. Krytykowano m.in. polski styl zarządzania. Jednak, jak wynika z ostatniego badania, co 8 rodak chciałby pracować w organizacji z polskim kapitałem (12% respondentów). Wciąż firmy z zagranicznym rodowodem są atrakcyjne dla co piątego uczestnika badania, choć dla większości z nich pochodzenie kapitału nie odgrywa większej roli. Aż 37% ankietowanych zadeklarowało, że amerykańskie organizacje to firmy, z którymi najchętniej podjęliby współpracę. Drugim wyborem kandydatów są Niemcy – 20% wskazań. Następnie ex aequo Wielka Brytania i Szwajcaria – po 8%.

Polskie firmy w ostatnich latach są w lepszej kondycji finansowej i systematycznie zwiększają swoje przychody. Te walory dostrzegają przede wszystkim osoby młode w wieku 18-25 lat (pokolenie Z). Aż 20% z nich deklaruje, że wybrałoby firmę z polskim kapitałem.

O wyborach polskiego pracownika będą dyskutować przedstawiciele Okręgowej Inspekcji Pracy, Urzędu Pracy, Pracodawców i Związków Zawodowych.

Zaprasza Magda Jasińska
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 21.11.2019

20 listopada 2019

„Mężczyzna 50+” to temat wiodący audycji Wojciecha Sobocińskiego, z cyklu „Pytać każdy może”. Na co Panowie w tym wieku muszą zwrócić uwagę? O jakich badaniach pamiętać? Jak dbać o sylwetkę? - doradził dietetyk, a członek klubu kolarskiego podpowiadał jak zapewnić sobie sprawność fizyczną.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 20.11.2019

19 listopada 2019

Dlaczego ludzie wsiadają za kierownicę po wypiciu alkoholu? Nierzadko nawet kilkukrotny sądowy zakaz prowadzenia nie robi na nich wrażenia i dalej powodują śmiertelne zagrożenie dla siebie i innych. O tym w audycji Moniki Siwak.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 19.11.2019

14 listopada 2019

W audycji z cyklu „Pytać każdy może” pochylamy się nad pytaniem „Czym są dla Polaków symbole narodowe?”. Wywieszanie flagi na 11-tego listopada to dowód patriotyzmu, czy może anachroniczny gest nieprzystający do obecnych czasów? Spór o nazwę ulicy im. gen. Fieldorfa-Nila, zamienionej na „Jedności Robotniczej”, to znak czasów czy rezultat braku wiedzy radnych Żyrardowa? Dlaczego nasza historia wciąż budzi kontrowersje i różne interpretacje? O tym dyskutowali goście w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras: w studiu Polskiego Radia PiK - dr Krzysztof Osiński z Instytutu Pamięci Narodowej, bydgoski radny RM Ireneusz Nitkiewicz oraz w toruńskim studiu - dr Patryk Tomaszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 14.11.2019
1234567