Wtorek, 02 czerwca 2020 r.   Imieniny: Marianny, Marcelina, Piotra
Polskie Radio PiK » Pytać każdy może
Apartamentowiec

Pytać każdy może

2 czerwca 2020

Czy obniżać podatki i stosować ulgi dla przedsiębiorców ? Tak! - gromko zakrzykną wolnorynkowcy. Czy podzielą ten entuzjazm samorządowcy? Oto okazuje się, że z powodu obniżenia podatku PIT gminy, jak twierdzą ich włodarze, otrzymały znacznie mniejszy dochód. A przecież trzeba budować drogi lokalne, dowozić uczniów do szkół, czy otwierać nowe przedszkola. Z drugiej strony, im większe zyski dla przedsiębiorców, tym więcej zatrudnionych i więcej pieniędzy w budżecie. Niemałe straty spowodował też koronawirus. Jak samorządy poradzą sobie w bieżącym roku? Czy zrezygnują z inwestycji, zaczną zwalniać urzędników? A może wezmą kredyty? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Pytać każdy może”.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 02.06.2020

28 maja 2020

Panująca od marca pandemia popchnęła wielu przedsiębiorców na skraj przepaści – wynika z badania przeprowadzonego przez jedną z regionalnych Izb Rzemieślniczych. Przed niełatwym zadaniem stanęły też szkoły branżowe, szkolące przyszłych fryzjerów, mechaników samochodowych czy kucharzy. Jak zorganizowały naukę w czasie epidemii? Co z praktykami i naborem na przyszły rok? Czy młodzi są zainteresowani wyborem ścieżki rzemieślnika?
Zaprasza Adriana Andrzejewska-Kuras.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 28.05.2020

27 maja 2020

Jak będą przebiegały tegoroczne matury? Na ile zmieni się ich przebieg? Czy szkoły po długiej przerwie, jaką wywołał koronawirus, będą w stanie przeprowadzić egzaminy maturalne? Jak przygotować uczniów do najważniejszego jak dotąd egzaminu? Czy szkoły będą organizować konsultacje? Na te i wiele innych pytań odpowiadali goście w audycji Magdy Jasińskiej - kurator oświaty Marek Gralik oraz dyrektorzy: Wiesława Burlińska z VI LO w Bydgoszczy oraz Małgorzata Białek z IV LO w Toruniu.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 27.05.2020

26 maja 2020

Co dalej ze szpitalem w Grudziądzu? Czy po ustaniu pandemii zostanie przekształcony w spółkę i skomercjalizowany? Pandemia koronawirusa, podczas której lecznicę przekształcono w szpital jednoimienny udowodniła, że szpital jest potrzebny. Co jednak należy zrobić by go uratować? O tym w audycji Żanety Walentyn.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 26.05.2020

21 maja 2020

O powrotach do "normalności", czyli o powrotach z pracy zdalnej i uruchamianiu miejsc pracy w różnych branżach.

Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała zalecenia w sprawie bezpiecznego powrotu do pracy. Przypomina m.in. o konieczności podjęcia środków bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem koronawirusem, a także o przestrzeganiu przepisów dotyczących czasu pracy.
Od poniedziałku swoją działalność mogą wznowić fryzjerzy, kosmetyczki i restauracje. Jakie muszą spełniać warunki? O tym dyskutować będą i na pytania słuchaczy odpowiedzą goście: Waldemar Adametz zastępca Okręgowego Inspektora Pracy i Wojciech Koper dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 21.05.2020

20 maja 2020

Bon turystyczny to pomysł rządu na wsparcie branży turystycznej w całej Polsce. Jak bardzo w związku z koronawirusem ucierpiała ta branża w naszym regionie? Jak turystyczny sektor dostosowuje się do nowej rzeczywistości? I jak będzie wyglądał wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży podczas tych wakacji? O tym w audycji „Pytać każdy może”.
Zaprasza Adriana Andrzejewska-Kuras.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 20.05.2020

19 maja 2020

Minął termin ultimatum dla bydgoskiej firmy „Komunalnik”, zajmującej się odbiorem odpadów. Prezydent Bydgoszczy nie zdecydował się na zerwanie umowy z firmą. Czy to znaczy, że „Komunalnik” dotrzymał warunków umowy i obietnic składanych na sesji Rady Miasta? Czy „nadrobił” już wszystkie zaległości związane z wywozem śmieci? Z naszych informacji wynika, że część mieszkańców Bydgoszczy wciąż ma zastrzeżenia do jakości usług „Komunalnika”. Co zatem zadecydowało o kolejnej szansie dla firmy?

O tym w audycji „Pytać każdy może” mówili goście Żanety Walentyn:
  • Krzysztof Zająkała z Urzędu Miasta Bydgoszczy
oraz radni:
  • Joanna Czerska-Thomas - Koalicja Obywatelska,
  • Marcin Lewandowski - Prawo i Sprawiedliwość.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 19.05.2020

14 maja 2020

Przyglądamy się sytuacji na rynku pracy w regionie w dobie koronawirusa. Niedawno Wojewódzki Urząd Pracy opublikował dane, z których wynika, że w kwietniu liczba bezrobotnych w regionie wzrosła do ponad 68 tysięcy. Pytamy przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Pracy, pracodawców i świata naukowego.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 14.05.2020

13 maja 2020

"Testy, testy, testy" - mówią przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia. W jakim zakresie testujemy mieszkańców regionu? Ile osób jest w kwarantannie? Jak wygląda procedura wyłapywania zakażonych? Czy potrafimy przestrzegać przepisów dotyczących kwarantanny, nosimy maseczki i pilnujemy zachowania dystansu społecznego? Wszystko o testowaniu i leczeniu chorych z koronawirusem, w audycji „Pytać każdy może”.

Zaprasza Magda Jasińska.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 13.05.2020

12 maja 2020

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne - brzmi urzędowo i naukowo, ale kryją się za tym finanse na inwestycje. Do tej pory Bydgoszcz i Toruń - dwa największe miasta regionu - tworzyły tzw. ZIT, jednak od 2021 roku Bydgoszcz chciałaby utworzyć ZIT wraz z gminami wchodzącymi w skład Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz. Czy to możliwe? Z naszych ustaleń wynika, że Toruń nie zamierza zmieniać partnera. Problem w tym, że takiej zmiany chce Bydgoszcz. Jak tę sytuację rozwiązać? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Pytać każdy może”.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 12.05.2020
1234567