Niedziela, 17 lutego 2019 r.   Imieniny: Aleksego, Zbigniewa, Lukasza
Polskie Radio PiK » Pytać każdy może

Pytać każdy może

14 lutego 2019

Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów. Gdy cierpi serce, cierpi cały organizm. W Polsce każdego dnia nawet 400 osób przechodzi zawał serca. Blisko 30 tysięcy rocznie umiera po tzw. świeżym zawale serca. Choroby układu krążenia to nie tylko zawał, to również miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, arytmia i wiele innych. W większości przypadków możemy ich uniknąć lub oddalić w czasie żyjąc zdrowo, uprawiając sport, dobrze się odżywiając, nie paląc i nie nadużywając alkoholu. W "Walentynki" o profilaktyce chorób serca rozmawiać będziemy z lekarzami i dietetykami.

Gościem w audycji Magdy Jasińskiej będzie m.in.: prof. Jacek Kubica - kardiolog, kierownik Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego im. dr Jurasza w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 14.02.2019

13 lutego 2019

Nauka zawodu u pracodawców - taka idea przyświecała szkolnictwu branżowemu po reformie edukacji. Szkoły branżowe są coraz lepiej wyposażone.
  • Czy przekłada się to na zainteresowanie wśród uczniów?
  • Jak układa się współpraca na linii pracodawca - szkoła?
  • Czy "podwójny rocznik", który od września pójdzie do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych to szansa na większe zainteresowanie branżówkami?
O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 13.02.2019

12 lutego 2019

Blisko 160 milionów złotych w tym roku ma, do dyspozycji, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla tych, którzy zamierzają wymienić lub zmodernizować domowy system grzewczy. W tej chwili trwają konsultacje społeczne nad ustawą antysmogową w województwie kujawsko-pomorskim. Może to oznaczać zakaz spalania niektórych gatunków węgla z brunatnym na czele.

Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie modernizacji ? Na jakie wsparcie można liczyć? Dlaczego tak ważny dla wszystkich mieszkańców jest program "Czyste powietrze", realizowany w naszym regionie? Pyta Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 12.02.2019

7 lutego 2019

Na jaką pomoc mogą liczyć w naszym kraju osoby niepełnosprawne? Czy pomoc ze strony gminy jest uzależniona od jej zasobności? Co w takim przypadku mogą zrobić niepełnosprawni z małych i biednych gmin, by sobie pomóc? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Pytać kazdy może".
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 7.02.2019

6 lutego 2019

Polacy spędzają rocznie w internecie prawie 11 miliardów godzin. Prawie wszyscy, bo 92 %, posiadają smartfony. Każdego dnia wysyłamy ponad 250 milionów sms-ów. I choć zdecydowana większość (89 procent) deklaruje zabezpieczenie komputera programem antywirusowym, to tylko 6 procent twierdzi, że posiada takie oprogramowanie na smartfonie. Jak dbamy o bezpieczeństwo danych na komputerach, tabletach, dyskach czy w telefonie? Jaka jest nasza świadomość dotycząca cyberbezpieczeństwa? O tym dyskutowali goście Magdy Jasińskiej w audycji "Pytać klażdy może - pracownicy naukowi wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki bydgoskiego Uniwersytetu Technoogiczno-Przyrodniczego oraz przedstawiciele Policji.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 06.02.2019

5 lutego 2019

Ponad połowa nastolatków doznała przemocy ze strony rówieśników - wynika z raportu fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. 42% dzieci między jedenastym a siedemnastym rokiem życia doświadczyło przemocy fizycznej, a 29% - psychicznej, ze strony swoich kolegów. Jak z tym walczyć? Co robią szkoły i co mogą zrobić rodzice? O tym w audycji Adriany Andrzejwskiej.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 05.02.2019

31 stycznia 2019

Obecny rok jest ostatnim, kiedy będziemy segregować śmieci według dotychczasowych zasad. Poszczególne gminy muszą najpóźniej do końca roku dostosować swój regulamin do ogólnopolskich przepisów. W całym kraju będziemy segregować odpady na 5 pojemników.

Niby wszystko wiadomo ale nadal nie potrafimy dobrze segregować. Co zrobić z obierkami warzyw czy skorupkami od jajka?, gdzie wyrzucać kartony po mleku czy sokach, a gdzie wilgotne ręczniki papierowe? Cały czas Polska nie spełnia norm chociażby w odzysku butelek PET. Są kraje, gdzie odzysk sięga 95 procent a u nas nie przekracza 40 procent. Nasi słuchacze też nie chcą segregować, uważając, że skoro mamy spalarnię to możemy tam wszystko spalić...

Na te wszystkie pytania odpowiadają eksperci od segregacji i recyklingu, oraz przedstawiciele gmin i spalarni. A pyta Magda Jasińska.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 31.01.2019

30 stycznia 2019

Roboty publiczne dla dłużników alimentacyjnych oraz współodpowiedzialność pracodawcy za niepłacenie alimentów przez osobę zatrudnioną "na czarno". To część zmian, które weszły w życie od 1 stycznia br. Ma się też zwiększyć dostęp do Funduszu Alimentacyjnego. O tym wszystkim porozmawiamy z radcą prawnym, komornikiem i przedstawicielami fundacji. Do wysłuchania audycji zaprasza Adriana Andrzejewska.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 30.01.2019

29 stycznia 2019

W ubiegłym tygodniu obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka, ale miast życzeń polskim seniorom należy się zupełnie inne wsparcie. Konieczna jest skuteczna ochrona przed nasilającą się w naszym kraju falą wyłudzeń danych osobowych, celem zaciągnięcia kredytu i wykorzystywaniem ich łatwowierności do kradzieży czasem oszczędności całego życia.

Skala tego przestępczego procederu w Polsce jest zatrważająca, a eksperci uważają, ze w 2019 ów trend będzie narastał. Statystyczne co 12 minut dochodzi w Polsce do takiego wyłudzenia. A czas potrzebny na wzięcie pożyczki przez internet to zaledwie 5 minut. Wiele instytucji, szczególnie bankowych, prowadzi szkolenia pracowników, uczulając ich na niespodziewane wysokie wypłaty ze strony seniorów. Przestępcy jednak szybko modyfikują swoje metody i tylko w 2017 roku szacuje się straty seniorów na poziomie 3 miliardów złotych!!!

Jak rozmawiać ze starszymi rodzicami o wyłudzaczach? Czy i jak skuteczne bywa szybkie zgłoszenie na policję? Czy warto poprosić sąsiada o przyjazny nadzór nad starsza osobą? Czy nie nadszedł już czas na kompleksowe, połączone działania wielu służb państwowych? O tym w audycji Wojciecha Sobocińskiego.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 29.01.2019

24 stycznia 2019

Działania antysmogowe w naszym regionie.

Sprawdzamy czym palimy w naszych piecach. Czy jest to złej jakości paliwo czy po prostu odpad. Zakaz spalania śmieci obowiązuje w Polsce od 20 lat. Pozostaje jednak martwym przepisem. Emisja z domowych kotłów, pieców i kominków stanowi główne źródło zanieczyszczenia powietrza.

W ostatnich dniach wiele słyszymy o złej jakości powietrza. Bardzo zła i zła jakość powietrza - według informacji GIOŚ - ma negatywny wpływ na zdrowie. W takiej sytuacji osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostałym osobom zaleca się, by ograniczyły to do niezbędnego minimum.

Od poniedziałku 21 stycznia wznowiony został nabór wniosków w programie antysmogowym "Czyste powietrze". Co znalazło się w nowym regulaminie programu? Kto może ubiegać się o dofinansowanie? W jakim zakresie można otrzymać zwrot kosztów? itd. Czy to jedyny program antysmogowy w regionie? Co może być alternatywą dla popularnych "kopciuchów" węglowych?

A pyta Magda Jasińska.

Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 24.01.2019
1234567