Niedziela, 25 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Luizy, Ludwika, Józefa
Polskie Radio PiK » Regionalny Punkt Widzenia

Regionalny Punkt Widzenia

22 sierpnia 2019

W czwartkowej audycji z cyklu „Regionalny Punkt Widzenia” mówić będziemy... "O wrażliwości i empatii". Czy wrażliwość jest tożsama z empatią? Zalety i wady bycia wrażliwym. Czy wrażliwość = słabość i mała odporność?

Gośćmi audycji Ewy Dąbskiej byli :
  • Anna Michalak - psycholog,
  • prof. Roman Leppert - pedagog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
  • dr Piotr Domeracki - filozof i etyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • dr Wojciech Trempała - socjolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 22.08.2019

21 sierpnia 2019

W nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 roku wojska Układu Warszawskiego rozpoczęły zbrojną interwencję w Czechosłowacji. W czasie operacji zginęło ponad sto osób, kilkaset zostało rannych. Audycja Michała Słobodziana zabrzmiała wspomnieniem wydarzeń sprzed 51 lat. Wspominaliśmy także postać księdza Romana Kotlarza, męczennika komunizmu oraz wybuch II Powstania Śląskiego.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 21.08.2019

20 sierpnia 2019

W audycji „Regionalny Punkt Widzenia” zajęliśmy się Ochotniczymi Hufcami Pracy... Na ile ta instytucja znana od lat się zmieniła, jakie są jej zadania, kto może skorzystać z oferty OHP-ów? Czy Ochotnicze Hufce Pracy stwarzają młodzieży warunki prawidłowego rozwoju zawodowego i społecznego poprzez aktywne budowanie systemu pomocy dla grup najsłabszych, organizowanie i wspieranie form wychodzenia z ubóstwa, bezrobocia i patologii społecznych? Odpowiedzi na te pytania udzielili goście Magdy Jasińskiej, przedstawiciele Ochotniczych Hufców Pracy.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 20.08.2019

19 sierpnia 2019

To była najtragiczniejsza katastrofa kolejowa w powojennej Polsce. 67 osób zginęło a ponad 60 zostało rannych w zderzeniu dwóch pociągów pod Otłoczynem niedaleko Torunia. W poniedziałkowej audycji m.in. wspomnienie wydarzeń sprzed 39 laty. W audycji Michała Słobodziana także o wybuchu I Powstania Śląskiego i postaci Marii Witek, pierwszej w historii kobiecie-generał.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 19.08.2019

15 sierpnia 2019 - Tradycja

Kiedy obyczaje, poglądy, wierzenia, normy społeczne, konwencje, sposoby myślenia i zachowania stają się tradycją? Tradycja i nowoczesność - czy to pojęcia wykluczające się? Czy tradycja zbliża czy oddala od siebie ludzi?

Goście Ewy Dąbskiej:
- Nadia Kostrzewa-Nowak - psycholog, psychoterapeuta;
- dr Piotr Domeracki - filozof i etyk UMK;
- dr Tomasz Marcysiak - socjolog WSB
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 15.08.2019

14 sierpnia 2019

"Arystokracja musi upaść i padnie z pewnością. Chociażby się nam przeciwstawiała Francja, Anglia i Ameryka" - takie plany ogłosił na wiecu w Brodnicy dowódca bolszewickiego oddziału, który 15 sierpnia 1920 roku zajął miasto. Trzy dni później sowieci w panice opuszczali Brodnicę, wypierani przez polskie wojsko. O wciąż mało znanym epizodzie wojny polsko-bolszewickiej w Regionalnym punkcie widzenia. Zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 14.08.2019

13 sierpnia 2019

Tym razem spotkanie z wyjątkową osobą. Basia Gałaj młoda osoba, bydgoszczanka, kompozytorka, niedawno ukończyła Berkeley College of Music i opowie o niezwykłym projekcie Nieopowiedziane 39-45. To projekt muzyczny/płyta, który ma na celu opowiedzenie historii osób, które przeżyły II Wojnę Światową i są nadal wśród nas - w formie piosenek. Basia Gałaj poprzez swój projekt zachęcająca ludzi do rozmów z osobami starszymi, do spisywania i nagrywania historii swoich dziadków - bo z ich odejściem, odejdą też wszystkie historie. Przez ostatni rok spotykała się z osobami, które przeżyły wojnę (rozmawiała z ponad 50 osobami!) i na podstawie ich historii, wspomnień - napisała 9 piosenek. Zaprasza Magda Jasińska.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 13.08.2019

12 sierpnia 2019

Rok po nawałnicy, spustoszenia wciąż ogromne. (Fot. Archiwum)
Rok po nawałnicy, spustoszenia wciąż ogromne. (Fot. Archiwum)
Wspomnienie tragicznej nawałnicy, jaka spustoszyła dwa lata temu część naszego regionu. Pierwsza Kadrowa w marszu ku wolności. Po latach milczenia radiostacja Błyskawica znów nadaje. 127 lat temu urodził się generał Władysław Anders. W audycji przypominamy kolejne ważne sierpniowe daty. Zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Regionalny punkt widzenia z 12.08.2019

8 sierpnia 2019 - Kreatywność

Cóż to jest kreatywność i czy każdy jest (lub może być) kreatywny? Jak rozwijać kreatywność (np. eksperyment, wyjście poza strefę komfortu, trening umysłu, unikanie nudy i rutyny itp.)? Co sprzyja kreatywności (np. poczucie bezpieczeństwa, relaks, dobry nastrój itp.)?

Goście Ewy Dąbskiej:
- Anna Michalak - psycholog;
- dr Michał Cichoracki - socjolog i filozof WSG;
- Grzegorz Pleszyński - artysta plastyk.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 8.08.2019
1234567