Środa, 13 listopada 2019 r.   Imieniny: Mateusza, Izaaka, Stanisława
Polskie Radio PiK » Regionalny Punkt Widzenia

Regionalny Punkt Widzenia

12 listopada 2019

W audycji Magdy Jasińskiej z cyklu „Regionalny Punkt Widzenia” opowieść o Ignacym Janie Paderewskim, - wielkim Polaku, patriocie, pianiście, kompozytorze.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 12.11.2019

11 listopada 2019 - powtórka

Historia rodziny Komierowskich. Ten jeden z najstarszych rodów w Polsce przez wiele wieków związany był z Komierowem na Krajnie. W audycji odwiedziliśmy pałac, który po latach niszczenia odzyskał dawny blask.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punt Widzenia z 1.11.2019

7 listopada 2019 - Siła woli

Co to jest siła woli i jakie jest jej znaczenie w naszym życiu? Siła woli a sukces, umiejętność radzenia sobie z porażką i walka z nałogami i złymi nawykami. Czy i jak można pracować nad zwiększeniem siły woli?

Goście Ewy Dąbskiej:
- Anna Michalak - psycholog;
- prof. Roman Leppert - pedagog UKW;
- dr Michał Cichoracki - socjolog i filozof WSG;
- dr Piotr Domeracki - filozof i etyk UMK.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 07.11.2019

6 listopada 2019 - powtórka

Region Kujaw i Pomorza jest prekursorem rozwoju rolnictwa ekologicznego. Tylko w okolicach Brodnicy działa około stu ekologicznych gospodarstw. Na czym polega eko-uprawa? Jak odróżnić ją od tradycyjnej? Dlaczego rolnictwo ekologiczne to wciąż niewielka część naszej gospodarki? Czy jest szansa, że zdrowa żywność będzie tańsza?
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 6.11.2019

5 listopada 2019

Bohaterem audycji Magdy Jasińskiej z cyklu „Regionalny Punkt Widzenia” był Bogdan Paprocki. Gdyby żył w innych czasach, czy zrobiłby światową karierę? W tym roku minęło sto lat od jego narodzin. Życiorys miał nietypowy - nie skończył żadnej akademii muzycznej, pobierał jedynie prywatne lekcje i to nieregularnie, a mimo to stanowi pewne odniesienie i wzorzec dla współczesnych pokoleń śpiewaków. Urodził się w Toruniu, ale to miasto nie odegrało jakiejś większej roli w jego życiu. Wokalną formę zachował przez ponad pół wieku, co jest rzeczą u tenorów niespotykaną. Miał 88 lat, gdy wystąpił w Operze Narodowej w galowym przedstawieniu „Halki”, z okazji 150. rocznicy jej premiery w Warszawie. O Bogdanie Paprockim, jego ciekawym życiorysie, ale też o konkursie wokalnym, który za tydzień startuje po raz pierwszy w Bydgoszczy, opowiadał dyrektor konkursu - Adam Zdunikowski.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 05.11.2019

4 listopada 2019 - powtórka

Doprowadzili do gminy internet. Zorganizowali kino. Uczą młodych ludzi spełniać marzenia. Seniorom organizują wolny czas. Dbają o młode matki. W audycji "Regionalny Punkt Widzenia" spotkamy się z aktywnymi mieszkańcami gminy Płużnica w powiecie wąbrzeskim. Władze gminy od lat aktywnie współpracują z organizacjami pozarządowymi. Jaki jest tego efekt? Odpowiedź w audycji emitowanej z Płużnicy.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 4.11.2019

2 listopada 2019

Jak uporać się ze śmiercią kogoś bliskiego? Jak o stracie rozmawiać z dziećmi?
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 2.11.2019

31 października 2019

Tematem audycji z cyklu „Regionalny Punkt Widzenia" była: „Starość - wielkie wyzwanie dla współczesności”. Czy dziś okazujemy ludziom starszym szacunek i uznanie, czy raczej ulegamy negatywnemu stereotypowi człowieka starego - niepotrzebnego i nienadążającego za tempem codziennego życia? Dlaczego boimy się starości i myślimy o niej tylko jako o zniedołężnieniu, chorobie, samotności, potrzebie korzystania z pomocy innych? Jak i czy w ogóle można edukować do starości?

Z zagadnieniami powyższymi zmierzyli się goście audycji Ewy Dąbskiej :
  • dr Elżbieta Okońska - pedagog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Prezes Fundacji Laboratorium Bezpieczeństwa;
  • Nadia Kostrzewa-Nowak - psycholog, psychoterapeuta;
  • dr Piotr Domeracki - filozof i etyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu;
  • dr Michał Cichoracki - socjolog i filozof z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 31.10.2019

29 października 2019

„Regionalna Inicjatywa Doskonałości” czyli „Sztuka Doskonałości”, to rozpisany na trzy lata nowatorski projekt, który prowadzi Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Jego głównym celem jest rozwój potencjału artystyczno-naukowego Akademii Muzycznej. Dzięki tej inicjatywie z atrakcyjnych wydarzeń kulturalno-naukowych publiczność może korzystać zupełnie bezpłatnie. Odbyły się już koncerty m.in. muzyki tajskiej, chińskiej, recital Piotra PianoHooligana Orzechowskiego czy ostatnio maraton pianistyczny. W projekt zostali zaangażowani nie tylko wykładowcy ale i studenci. O „Regionalnej Inicjatywie Doskonałości” opowiadali goście w audycji Magdy Jasińskiej: Marek Czerski, Adam Kośmieja i Bartłomiej Wezner.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 29.10.2019
1234567