Wtorek, 21 maja 2019 r.   Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Polskie Radio PiK » Regionalny Punkt Widzenia

Regionalny Punkt Widzenia

21 maja 2019

W audycji będziemy gościć nauczycieli i uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabowidzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy. Dowiemy się kto może uczestniczyć w zajęciach w placówce, a także sprawdzimy jak wygląda doradztwo zawodowe i przygotowania do samodzielnego życia po ukończonej edukacji. O swoich planach zawodowych opowiedzą słabowidzący uczniowie z technikum masażu. Zaprasza Magda Jasińska.

20 maja 2019

To było jedno z ważnych zwycięstw ruchu solidarnościowego. 12 maja 1981 roku oficjalnie zarejestrowano Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" Rolników Indywidualnych. Władze robiły wszystko, by uniemożliwić jego rejestrację. W obliczu uporu rolników batalię przegrały. Do walki o rolniczą "Solidarność" Michał Słobodzian wraca w poniedziałkowej audycji z cyklu "Regionalny Punk Widzenia".
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 20.05.2019

17 maja 2019

Nie milkną komentarze po emisji filmu "Tylko nie mów nikomu". Czy dokument ujawniający przypadki pedofilii wśród duchownych może wpłynąć na wyniki wyborów? Czy doraźne zmiany w prawie dotyczącym pedofilii to dobry pomysł? W audycji porozmawiamy także o trwającej kampani wyborczej. Zapytamy także o znaczenie frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Goście Michała Słobodziana:
- dr Izabela Kapsa, politolog z UKW w Bydgoszczy;
- dr Magdalena Nowak-Paralusz, politolog i socjolog z WSB w Toruniu;
- dr Patryk Tomaszewski, politolog z UMK w Toruniu.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 17.05.2019

16 maja 2019 - Dlaczego warto być wdzięcznym?

Bycie wdzięcznym nie oznacza zobowiązania, ani spłaty "długu wdzięczności". Co daje wdzięczność? (lepsze relacje z innymi, lepsze radzenie sobie z codziennością, szybsze radzenie sobie z kłopotami). Wdzięczność wobec samego siebie.

Goście Ewy Dąbskiej:
- dr Elżbieta Okońska - pedagog UKW. Prezes Fundacji Laboratorium Bezpieczeństwa;
- Nadia Kostrzewa-Nowak - psycholog i psychoterapeuta;
- dr Michał Cichoracki - socjolog i filozof WSG;
- dr Piotr Domeracki - filozof i etyk UMK.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 16.05.2019

15 maja 2019

To była jedyna tego rodzaju umowa na świecie. Zawarta 1 lipca 1569 roku Unia Lubelska była zwieńczeniem trwającej od 200 stu lat współpracy między Polską a Litwą. Polsko-litewskie relacje na przestrzeni dziejów będą jednym z tematow międzynarodowej konferencji organizowanej w Toruniu. Spotkanie zaplanowano na najbliższy weekend. W audycji Michała Słobodziana rozmawiamy o znaczeniu uni dla Polski i Litwy oraz o stosunku do współpracy ważnych rodów.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 15.05.2019

14 maja 2019

W audycji Magdy Jasińskiej, krótko przed "Nocą Muzeów" mówimy o fenomenie tej akcji... ale także o tym, na ile muzea, galerie mogą kształtować młodych ludzi. Czy edukują, uczą odbioru sztuki, mają wpływ na nasze postawy? Czy współczesne muzea są otwarte również na osoby niepełnosprawne? W audycji wypowiadali się przedstawiciele Muzeum Okręgowego w Toruniu, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu i Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy oraz Browaru B we Włocławku, zapraszając jednocześnie na ważne wydarzenia.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 14.05.2019

13 maja 2019

Z wizytą w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Fot. Sławomir Nowak
Z wizytą w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Fot. Sławomir Nowak
W audycji Michała Słobodziana przełomowe wydarzenia, ważne postaci, ciekawe miejsca. Walka o niepodległość oczami młodych ludzi. Odwiedziliśmy Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, gdzie zostanie rozstrzygnięty konkurs dla uczniów pod hasłem "W Bydgoszczy o niepodległości".
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 13.05.2019

10 maja 2019

W "Regionalnym Punkcie Widzenia" wydarzenia kończącego się tygodnia komentowali goście Michała Jędryki, naukowcy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy:
  • prof. Janusz Golinowski - politolog
  • prof. Radosław Sajna - politolog i medioznawca.
Rozmawialiśmy m.in. o przemówieniach Donalda Tuska i Leszka Jażdżewskiego, profanacji obrazu Matki Bożej w Płocku i planowanych w Bydgoszczy na 11 maja marszach.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 10.05.2019

9 maja 2019 - Współpraca

Tworzenie więzi i współpraca z innymi. Wspólne rozwiązywanie problemów, wzajemna pomoc. Poczucie tożsamości z zespołem.

Goście Ewy Dąbskiej:
- prof. Roman Leppert - pedagog UKW;
- dr Joanna Rajang - psycholog i coach WSB;
- dr Piotr Domeracki - filozof i etyk UMK;
- dr Wojciech Trempała - socjolog UKW.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 09.05.2019
1234567