Środa, 29 stycznia 2020 r.   Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Polskie Radio PiK » PiK-owa Kawiarenka » PiK-owa Kawiarenka 2016-2019 » 2019
2019-02-05, 01:49 Adam Droździk

Styczeń

29 stycznia 2019

W pierwszej części audycji Ewy Dąbskiej zabrzmiała rozmowa o kolekcji zabytkowych fortepianów Andrzeja Szwalbego, która znajduje się w Pałacu Starym w Ostromecku. Dwa "okazy" zostały już odremontowane i są w "koncertowej" formie. O tych właśnie instrumentach, a także planach dotyczących kolekcji mówił Andrzej Gawroński, kierownik Pracowni Pałacowej. Drugą część audycji wypełniła relacja z uroczystości w bydgoskiej galerii "Kantorek", podczas której Elżbieta Kantorek otrzymała medal i nagrodę prezydenta Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 29.01.2019

22 stycznia 2019

"(Nie)widzialność pisma" - to tytuł wystawy, która została otwarta 22 stycznia w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Jak mówi kurator ekspozycji Michał Tabaczyński, jesteśmy ludźmi liter. Nawet nasza cywilizacja, powszechnie dziś nazywana obrazkową, ma u swoich podstaw cyfry i litery. Najbardziej może oczywistym znakiem materialności pisma pozostaje urządzenie, które zdominowało wiek XX - maszyna do pisania. Na bydgoskiej wystawie właśnie ona będzie w roli głównej. Co jeszcze zobaczymy na ekspozycji? O tym Ewa Dąbska rozmawia z Michałem Tabaczyńskim. Wernisażowi towarzyszyć będzie prezentacja albumu zdjęć Dariusza Gackowskiego pt."Industrial". Autor był także gościem "PiK-owej Kawiarenki".
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 22.01.2019

15 stycznia 2019

W audycji Ewy Dąbskiej rozmowa z Markiem Noniewiczem o wystawie "Korzenie", która 17 stycznia zostanie w otwarta w Muzeum Fotografii w Bydgoszczy. Opowiadaliśmy też o nagrodzie dla spektaklu studentów Akademii Muzycznej "Pan Tadeusz'18" w reżyserii Witolda Szulca, na festiwalu "Klasyka Żywa". Z Adamem Papke rozmawialiśmy o autorskiej wystawie akwareli pt. "Proporcje emocji" w bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 15.01.2019

8 stycznia 2019

W audycji Ewy Dąbskiej m.in. rozmowa z Janem Jakubem Należytym, urodzonym w Nakle nad Notecią aktorem estradowym, piosenkarzem, satyrykiem i autorem sztuk teatralnych. Pierwsze debiutanckie próby wokalne podejmował na estradach bydgoskich klubów "Kosmos" i "Orion". Zadebiutował na 20. Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1983 roku, gdzie zdobył nagrodę Grand Prix im. Karola Musioła w konkursie "Promocje", za wykonanie piosenki "Zawód Clowna". Dziś Jan Jakub Należyty skupia się na recitalach i twórczości teatralnej. Pisze także teksty piosenek dla wielu wykonawców.
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 08.01.2019

1 stycznia 2019

Gościem audycji Ewy Dąbskiej była aktorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy - Dagmara Mrowiec-Matuszak. Absolwentka krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, przez wiele lat związana z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Z bydgoską sceną była związana już wcześniej, by w tym sezonie powrócić tutaj znowu. Rok 2018 uważa za bardzo udany, a w lutym 2019 wystąpi w kolejnej sztuce, którą przygotowuje Paweł Łysak.
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 01.01.2019