Piątek, 30 października 2020 r.   Imieniny: Zenobii, Przemysława, Edmunda
Polskie Radio PiK » Śniadanie z Muzami
Ogłoszenie własne nadawcy

Śniadanie z Muzami

Fot. freeimages.com
Fot. freeimages.com
Program podsumowuje kulturalne wydarzenia tygodnia na Kujawach i Pomorzu, popularyzuje wiedzę o kulturze i sztuce regionu, prezentuje twórców regionalnych oraz i ich dorobek.

Audycja propaguje szeroko pojętą kulturę, korzystając z różnych form wypowiedzi - relacji, wywiadów, felietonów, recenzji, małych form publicystycznych. Omawiamy i recenzujemy wydarzenia kulturalne - premiery teatralne, wystawy, koncerty, spotkania literackie, wszelkie artystyczne działania przygotowywane zarówno przez publiczne instytucje kultury, jak i przez organizacje pozarządowe.

Prezentujemy także rozmowy z twórcami goszczącymi w na Kujawach i Pomorzu.

25 października 2020

W magazynie publicystyki kulturalnej m.in.: o festiwalu filmów animowanych "Animocje" w Bydgoszczy, wystawie "Zamknięte" Patryka Bułhaka w Farbiarni. Powiemy też o Ogrodzie szekspirowskim w Baju Pomorskim, o gali zamknięcia festiwalu "Tofifest", o sukcesach Anny Magalskiej, aktorki Teatru Horzycy w Toruniu i wystawie obrazów Hanny Zawadzkiej-Pleszyńskiej w Muzeum Ziemi Szubińskiej. W magazynie również premierowym wydawnictwie DVD bydgoskiej Opery Nova, a także o nagrodzie Grand Prix dla Chóru Kameralnego naszej Akademii Muzycznej na Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Sakralnej.
Polskie Radio PiK - 25 października 2020 - Śniadanie z Muzami, cz. 1
Polskie Radio PiK - 25 października 2020 - Śniadanie z Muzami, cz. 2

18 października 2020

W magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej m.in.: o nowym dziele Krzysztofa Herdzina - to „Te Deum” poświęcone świętemu Janowi Pawłowi II. Podsumowaliśmy Ino Classic Festival i spotkaliśmy się z Adamem Makowiczem. Mówiliśmy też o kolejnym koncercie festiwalu „Bydgoska Scena Barokowa”, o wystawie Helmuta Newtona w toruńskim CSW i o e-booku wydanym przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni, opowiadającym o młodym Fryderyku Chopinie. Spotkaliśmy się z Agatą Kuleszą, która zagra w najnowszej produkcji Wojciecha Smarzowskiego. Zdjęcia były kręcone w naszym regionie. Czy będzie referendum w sprawie budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu? Na razie jest petycja w tej sprawie.
Polskie Radio PiK - 18 października 2020 - Śniadanie z Muzami, cz. 1
Polskie Radio PiK - 18 października 2020 - Śniadanie z Muzami, cz. 2

11 października 2020

W magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej m.in.: o festiwalach, które już trwają, bądź rozpoczną się niebawem w naszym regionie: „Bydgoska Scena Barokowa”, „Artus Festival” i „Tofifest” w Toruniu, pierwsza edycja „Ino Classic Festival” w Inowrocławiu, czy zakończony 9 października w Filharmonii Pomorskiej „Bydgoski Festiwal Muzyczny w koronie”. Poznaliśmy także program Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu i zaprosiliśmy do Chełmna na spektakl pt. „Wykluczona”. Opowiadaliśmy o wystawie „Dziewczyny na warsztat” otwartej w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Spotkaliśmy się z Wojciechem Farugą, nowym dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Julią Holewińską, dramatopisarką i dramaturgiem.
Polskie Radio PiK - 11 października 2020 - Śniadanie z Muzami, cz. 1
Polskie Radio PiK - 11 października 2020 - Śniadanie z Muzami, cz. 2

4 października 2020

W magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej m.in.: nowi dyrektorzy dwóch instytucji: Krzysztof Stanisławski Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu i Wojciech Faruga Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Zabrzmiało Studio Bydgoskiego festiwalu Muzycznego, wysłuchaliśmy też relacji z II festiwalu „Bydgoska Scena Barokowa”. W Toruniu wystartowały 28. Akademickie Spotkania Teatralne „Klamra”. Spotkaliśmy się z Krystianem Lupą, którego spektakl „Capri - wyspa uciekinierów” rozpoczął 19. Festiwal Prapremier w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Fotosy z filmu Macieja Cuske "Wieloryb z Lorino" można oglądać w Bydgoszczy, a dzieła sztuki złotniczej i kwadratową biżuterię użytkową inowrocławskiej artystki Agnieszki Jabłońskiej oglądać można na wystawie „Dobrze mi w kwadracie” w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.
Polskie Radio PiK - 4 października 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 4 października 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.2

27 września 2020

W magazynie publicystyki kulturalnej m.in.:
- spotkanie z Agnieszką Holland
- studio Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego
- program Festiwalu Prapremier
- setny sezon w Teatrze Horzycy w Toruniu
- "Kamienie w kieszeniach" czyli o najnowszym spektaklu w Teatrze Muzycznym w Toruniu
- rozmowa z Ewą Leszczyńską, która wystąpiła na festiwalu "Muzyka w willi Blumwego"
- powiemy także o wystawach w bydgoskiej Galerii Miejskiej bwa i w toruńskim CSW
- wspomnimy Panią Dyrektor Ewę Stąporek - Pospiech
Polskie Radio PiK - Śniadanie z muzami z 27.09.2020, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z muzami z 27.09.2020, cz.2

20 września 2020

W magazynie publicystyki kulturalnej m.in.:
- Urszula Kozioł swoim tomem "Znikopis" wygrywa I Ogólnopolski Konkurs Poetycki Im.Kazimierza Hoffmana;
- W Filharmonii Pomorskiej rozpoczął się Bydgoski Festiwal Muzyczny;
- Wojciech Smarzowski z ekipą filmową rozpoczął zdjęcia do swego nowego filmu w Fordonie, potem przeniesie się do Ostromecka;
- W Teatrze Horzycy premiera - "Cholernie mocna miłość";
- niedługo w Toruniu NADA festiwal;
- "Poczytaj mi" - ciąg dalszy cyklu Teatru Kameralnego w Bydgoszczy;
- nowe wystawy w Bydgoskim Domu Sztuki i toruńskiej Wozowni.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z muzami z 20.09.2020, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z muzami z 20.09.2020, cz.2

13 września 2020

W niedzielnym magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej m.in.: relacja z inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa w Strzelnie, zapowiedź sezonu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej i relacja z 15. Festiwalu Piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije”. Dotarła do nas świetna wiadomość - bydgoskie kino „Pomorzanin” wraca - bedą filmy i spotkania z gwiazdami. Trwa festiwal „Probaltica” w Toruniu - co przed nami? Dyrektorzy Filharmonii Pomorskiej i Opery Nova otrzymali powołania na kolejne lata. Małgorzata Chojnacka nową kierownik baletu bydgoskiej Opera Nova. Mówiliśmy też o sztuce na bilbordach czyli Festiwalu Art Moves w Toruniu.
Polskie Radio PiK - 13 września 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 13 września 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.2

6 września 2020

W magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej m.in.: relacja z koncertu bydgoskiej Opery Nova, pt. „Z maseczką i humorem” oraz wizyta w toruńskiej galerii Wozownia i na Festiwalu Artystów Codzienności Kulturalne M 3. Mówiliśmy o 17. edycji przeglądu światowego kina dokumentalnego „Millenium Docs Against Gravity”. Była relacja z premiery „Amadeusza” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy oraz spotkanie z dyrygentem Dawidem Runtzem, przygotowującym w Operze Nova premierę „Cosi fan tutte” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Zaprosiliśmy też na koncert do Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, podczas którego zostanie wykonany m.in. utwór Rafała Gorzyckiego „Dżety Miłości na orkiestrę smyczkową”.
Polskie Radio PiK - 6 września 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 6 września 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.2

30 sierpnia 2020

W magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej m.in.: o finale konkursu Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie” i o inauguracji III Festiwalu „Muzyka w Willi Blumwego” (rozmowa z Anną Wilk i Bartłomiejem Weznerem). Mówiliśmy również o premierze spektaklu pt. „Mężczyźni o kobietach” w Teatrze Muzycznym w Toruniu i o festiwalu „Światopogląd”. Opowiedzieliśmy o nowej siedzibie Bydgoskiego Muzeum Fotografii i o wystawie fotograficznej Marcina Szpaka w bydgoskiej galerii „Farbiarnia”. Spotkaliśmy się z Markiem Rubnikiewiczem, odchodzącym na emeryturę dyrektorem toruńskiego muzeum i zaprosiliśmy na niedzielny koncert Tomasza Gumieli i Filipa Lipskiego do Pałacu Nowego w Ostromecku.
Polskie Radio PiK - 30 sierpnia 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 30 sierpnia 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.2

23 sierpnia 2020

Magazyn publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej.
Polskie Radio PiK - 23 sierpnia 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 23 sierpnia 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.2
1234567