Niedziela, 05 lipca 2020 r.   Imieniny: Marii, Antoniego
Polskie Radio PiK » Literackie spotkania » Archiwum audycji » 2019
relaks
2019-04-30, 22:10 Adam Droździk

Kwiecień

24 kwietnia 2019

24 kwietnia minęło 5 lat od śmierci Tadeusza Różewicza - wybitnego poety, dramatopisarza, prozaika, scenarzysty filmowego i tłumacza, jednego z najwszechstronniejszych i najbardziej twórczych kontynuatorów literackiej awangardy w kraju i na świecie. Tadeusz Różewicz był wielokrotnie wymieniany jako kandydat do Literackiej Nagrody Nobla. Pośród wielu nagród, którymi został uhonorowany, jest także nagroda im. Lindego, którą otrzymał w Toruniu w 1998 roku. Opowieść o Tadeuszu Różewiczu zabrzmiała w audycji Ewy Dąbskiej.
Polskie Radio PiK - Literackie spotkania z 24.04.2019

17 kwietnia 2019

Staraniem Stowarzyszenia Andrzeja Szwalbego "Dziedzictwo" ukazał się "Bydgoski Leksykon Plastyczny". To piąty tom z cyklu zapoczątkowanego w 2000 roku. Pomysłodawcą, współautorem i redaktorem wszystkich tomów - począwszy od dotyczącego problematyki teatru, a następnie opery, muzyki, literatury - jest Zdzisław Pruss, literat i publicysta, dziennikarz. "Bydgoski Leksykon Plastyczny" napisał wspólnie z Elżbietą Kantorek, kuratorką ponad 300 wystaw. Dom Wydawniczy "Margrafsen" zajął się realizacją poligraficzną także tego albumu. Autorzy prezentują nie tylko noty biograficzne malarzy, grafików, rzeźbiarzy, fotografików, ale w niektórych przypadkach ich charakterystyki, sekrety pracowni, warsztatu. Portretują artystów, wykorzystując też wywiady, anegdoty, niekiedy traktując je z przymrużeniem oka. Leksykon zawiera kilkaset haseł osobowych i rzeczowych. Indeks osobowy przekracza tysiąc nazwisk. Zawiera pawie 200 zdjęć. W "Literackich spotkaniach" Ewa Dąbska rozmawia z autorami leksykonu.
Polskie Radio PiK - Literackie spotkania z 17.04.2019

10 kwietnia 2019

Audycja Ewy Dąbskiej.
Polskie Radio PiK - Literackie spotkania z 10.04.2019

3 kwietnia 2019

W audycji Ewy Dąbskiej spotkanie z wybitną poetką - Ewą Lipską. Dotychczas ukazało się ponad 30 tomików jej wierszy, z których ostatnie to "Czytnik linii papilarnych" i "Pamięć operacyjna". Ma na swoim koncie powieść pt. "Sefer". Piosenki do tekstów poetki śpiewali: Marek Grechuta, Skaldowie i Grzegorz Turnau. Wybory jej wierszy ukazały się w ok. 40 obcojęzycznych wydaniach. Ostatnio ukazała się książka pt. "Boli tylko, gdy się śmieję … Listy i rozmowy" Stanisława Lema, Ewy Lipskiej i Tomasza Lema.
Polskie Radio PiK - Literackie spotkania z 03.04.2019