Poniedziałek, 01 czerwca 2020 r.   Imieniny: Justyna, Anieli, Konrada / Dzień Dziecka
Polskie Radio PiK » Porozmawiajmy o kulturze
Longinówka

Z kulturalnego punktu widzenia...

Porozmawiajmy o kulturze - to audycja w której spotykamy się z artystami, którzy właśnie wydali nową płytę, napisali książkę czy otworzyli swoją wystawę. To rozmowa o projektach i wydarzeniach jakie mają miejsce na Kujawach i Pomorzu, o historii miast regionu, tradycjach oraz obyczajowości obecnych na tych ziemiach.

Relacjonujemy festiwale, które zawsze są okazją do rozmowy o ważnych zjawiskach zachodzących w kulturze.

W każdą sobotę od godz. 15.05 do 16.00 zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

30 maja 2020

Dominika Miękus i Krzysztof Parda, aktorzy toruńskiego Teatru Baj Pomorski byli gośćmi Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek w audycji „Porozmawiajmy o kulturze”. Aktorzy opowiadali o Walerianie i Druciaku - lalkowych celebrytach, którzy bardzo uaktywnili się w czasie pandemii w internecie. Druciak buduje rakiety i karuzele, poznaje kota i wyjada ogórki, Waleriana przeżywa depresje z powodu kwarantanny, a pocieszenia szuka w lesie nad morzem. Spotkanie było okazją nie tylko do rozmowy o lalkowym życiu, ale przede wszystkim o teatrze formy, którego wielkimi pasjonatami oraz twórcami są Dominika i Krzysztof.
Polskie Radio PiK - Porozmawiajmy o kulturze z 30.05.2020

30 maja 2020

Dominika Miękus i Krzysztof Parda, aktorzy toruńskiego Teatru Baj Pomorski będą gośćmi Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek w audycji „Porozmawiajmy o kulturze”. Aktorzy opowiedzą o Walerianie i Druciaku - lalkowych celebrytach, którzy bardzo uaktywnili się w czasie pandemii w internecie. Druciak buduje rakiety i karuzele, poznaje kota i wyjada ogórki, Waleriana przeżywa depresje z powodu kwarantanny, a pocieszenia szuka w lesie nad morzem. Spotkanie będzie okazją nie tylko do rozmowy o lalkowym życiu, ale przede wszystkim o teatrze formy, którego wielkimi pasjonatami oraz twórcami są Dominika i Krzysztof.

23 maja 2020

Gościem audycji „Porozmawiajmy o kulturze” Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek był nasz radiowy kolega Piotr Majewski - radiowiec i pasjonat kosmosu od 20 zajmujący się astrofotografią. Pretekstem do spotkania był film pt. „Rozgwieżdżony Toruń”, którego autorem jest Piotr i, który powstał w ramach projektu „Daj sztukę” realizowanego przez Toruńską Agendę Kulturalną. Piotr opowiedział o tym jak poluje się na zjawiska astronomiczne z aparatem, jak komponuje się je z toruńską starówką, dlaczego najtrudniej sfotografować zorzę i dlaczego chciałby wrócić do Chile.
Polskie Radio PiK - Porozmawiajmy o kulturze z 23.05.2020

16 maja 2020

Gościem audycji „Porozmawiajmy o kulturze” Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek był Marcel Woźniak - toruński pisarz, autor kryminałów ale także książek poświęconych życiu i twórczości Leopolda Tyrmanda. 16 maja, w 100. rocznicę urodzin tego autora, mówiliśmy o fenomenie jego najgłośniejszej książki pt. „Zły”. Marcel Woźniak opowiadał w jakich okolicznościach została napisana, jak wyglądała jego Warszawa lat 50. XX wieku, skąd wzięli się bohaterowie powieści i dlaczego chuliganów i bikiniarzy Tyrmand postanowił opisać.
Polskie Radio PiK - Porozmawiajmy o kulturze z 16.05.2020

9 maja 2020

W audycji „Porozmawiajmy o kulturze” galeria toruńskich artystów, na których powrót do aktywności scenicznej czekamy. Wśród gości Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek pojawili się aktorzy z Teatru Horzycy, Teatru Baj Pomorski, muzycy i wokaliści, m.in. Asia Czajkowska, Anna Magalska, Edyta Soboczyńska, Łukasz Ignasiński, Tomasz Organek i Atrakcyjny Kazimierz.
Polskie Radio PiK - Porozmawiajmy o kulturze z 09.05.2020

2 maja 2020

W audycji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek o trzech nowych toruńskich wystawach prezentowanych online. Pierwsza z nich to „Motyw polskiej flagi i Konstytucji 3 Maja w twórczości artystów nieprofesjonalnych”, o której opowiadała autorka Bożena Olszewska. Hanna Łopatyńska polecała album z dawnymi fotografiami rodzinnymi z lat 30-tych, natomiast Mirosława Rochecka zaprezentowała „Znaki Apokalipsy”. Ekspozycje dostępne są online na stronach internetowych i facebookowych profilach Muzeum Etnograficznego oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
Polskie Radio PiK - Porozmawiajmy o kulturze z 02.05.2020