Piątek, 10 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Michała, Makarego
Polskie Radio PiK » Magazyn Na Zdrowie

Trzymamy rękę na pulsie

Trzymamy rękę na pulsie, w przenośni i dosłownie! Mówimy o najważniejszych problemach zdrowotnych z jakimi borykają się pacjenci. Omawiamy również zmiany w funkcjonowaniu służby zdrowia, nowe rozwiązania w medycynie i nowinki technologiczne.

Dużą część Magazynu poświęcamy profilaktyce zdrowotnej. Prezentujemy programy i akcje prozdrowotne. Zapraszamy na bezpłatne badania i konsultacje.

Promujemy również zdrowy styl życia. Zachęcamy do stosowania dobrze zbilansowanych diet i aktywności fizycznej.

9 kwietnia 2020

Rząd rekomenduje maksymalne ograniczenie przemieszczania się w okresie Świąt Wielkiej Nocy. Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego poinformowali o stworzeniu substancji, która silnie hamuje zakażenie koronawirusem. Resort zdrowia, lekarze oraz eksperci niezmiennie apelują o pozostawanie w domach. Od początku kwietnia farmaceuta może wystawić choremu receptę w związku z chorobami przewlekłymi. Bezpłatne teleporady psychologiczne w Bydgoszczy przechodzą prawdziwe oblężenie, na infolinię BORPY dzwoni coraz więcej mieszkańców regionu. W Magazynie porozmawiamy też z psychologiem na temat zbliżających się świąt, podczas których ze względów bezpieczeństwa powinniśmy ograniczyć kontakt z rodziną.

2 kwietnia 2020

Rząd wprowadził kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem, przybliżamy najważniejsze nowe zasady. Komisji Bioetyczna dała „zielone światło” dla projektu naukowców z Collegium Medicum UMK, którego celem jest zahamowanie rozwoju koronawirusa. Służby medyczne apelują do chorych o rzetelne informowanie o stanie zdrowia, w szczególności o potencjalnej możliwości zakażenia się koronawirusem. Główny Inspektorat Sanitarny wystosował specjalny apel do młodzieży o pozostawanie w domu. Z kolei kujawsko-pomorscy farmaceuci apelują do pacjentów „Nie przychodźcie bez powodu do apteki”. Regionalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia oferuje wsparcie psychologiczne, m.in. publikuje filmy z poradami specjalistów.
Polskie Radio PiK - Na Zdrowie z 02.04.2020