Czwartek, 14 listopada 2019 r.   Imieniny: Rogera, Serafina, Wawrzyńca
Polskie Radio PiK » Magazyn Na Zdrowie

Trzymamy rękę na pulsie

Trzymamy rękę na pulsie, w przenośni i dosłownie! Mówimy o najważniejszych problemach zdrowotnych z jakimi borykają się pacjenci. Omawiamy również zmiany w funkcjonowaniu służby zdrowia, nowe rozwiązania w medycynie i nowinki technologiczne.

Dużą część Magazynu poświęcamy profilaktyce zdrowotnej. Prezentujemy programy i akcje prozdrowotne. Zapraszamy na bezpłatne badania i konsultacje.

Promujemy również zdrowy styl życia. Zachęcamy do stosowania dobrze zbilansowanych diet i aktywności fizycznej.

14 listopada 2019

A audycji Krzysztofa Wilczyńskiego m.in. Od 1 listopada powinna być dostępna dla pacjentów porada telemedyczna lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Koniec „starego szpitala” w Grudziądzu - wszystkie poradnie i przychodnie z centrum miasta znikną do końca miesiąca i zostaną przeniesione do nowego szpitala. Lekarze chcą przesunięcia terminu obligatoryjnego wystawiania e-recept, który wyznaczono na styczeń 2020. Zapalenie płuc - to poważna choroba, która może prowadzić do groźnych powikłań, a nawet śmierci, najczęściej chorują małe dzieci, poniżej 5. roku życia, a także seniorzy. Co piąty Polak powyżej 65. roku życia cierpi na tak zwany "zespół kruchości", a w grupie 80-latków już co drugi.

7 listopada 2019

W audycji Krzysztofa Wilczyńskiego m.in. Tylko w październiku blisko pół miliona zachorowań na grypę. Już wkrótce pacjenci będą mogli korzystać ze specjalistycznej porady pielęgniarskiej. Telemedycyna i sztuczna inteligencja - to narzędzia, które pomogą we wczesnym wykrywaniu chorób oczu prowadzących do ślepoty. Zespół naukowców z Krakowa zbada wpływ smogu na rozwój mózgu i systemu nerwowego dzieci. Leki dla chorych na nowotwory, cukrzycę, białaczkę, stwardnienie rozsiane, osteoporozę i astmę na nowej liście refundacyjnej. Badania kliniczne nad dwoma lekami, które będą mogły być stosowane w terapii osób cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna.
Polskie Radio PiK - Magazyn na zdrowie z 07.11.2019
12