Niedziela, 05 lipca 2020 r.   Imieniny: Marii, Antoniego
Polskie Radio PiK » PiKtogramy » Czytamy dla Ciebie...
relaks
2020-04-01, 18:42 Redakcja

Z archiwum...

„Uciec, zapomnieć, znaleźć...”

Od 16 marca, u progu wiosny, startujemy z prezentacją odcinków kolejnej powieści na kujawsko-pomorskiej antenie. Za źródło posłużą nam karty wydanej w 2003 roku książki pt. „Uciec, zapomnieć, znaleźć...”, której autorem jest Kazimierz Wolny-Zmorzyński. Interpretacją radiową powieści zajął się Robert Chodur.

Zwykła, ale wciągająca historia Andrzeja Tereszyńskiego - absolwenta filologii polskiej Uniwersytetu Korczowskiego, który w dniu obrony pracy magisterskiej dowiaduje się od swojej narzeczonej, że ona nie chce wiązać z nim życia. Zrywa zaręczyny, odwołuje zaproszonych gości. Rozstanie z Darią odbija się na psychice Andrzeja. Wydaje mu się, że już nie spotka go żadna przykrość. Czy rzeczywiście? Ale to dopiero początek zmagania się z przeciwnościami losu.

Tłem powieści „Uciec, zapomnieć, znaleźć...” są wydarzenia lat 1978-1986, a dodatkowym jej walorem ciekawie i plastycznie zakreślone charaktery ludzi, którymi kieruje zazdrość, zawiść i brak życzliwości do innych.

źródło: lubimyczytac.plKazimierz Wolny-ZmorzyńskiKazimierz Wolny-Zmorzyński. Fot. lubimyczytac.pl – urodzony w rodzinie nauczycieli akademickich. Medioznawca i literaturoznawca. Profesor związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Wrocławskim, Uniwersytetem Śląskim oraz Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Twórca polskiej genologii dziennikarskiej, autor (wraz z prof. Andrzejem Kaliszewskim) systematyki gatunków dziennikarskich, jak również samodzielnie: systematyki reportażu, systematyki fotograficznych gatunków dziennikarskich, modelu odbiorcy fotografii dziennikarskiej oraz metody oceny i wartościowania fotograficznych gatunków dziennikarskich.

Pisze książki z zakresu literatury pięknej, literatury faktu, popularnonaukowej, językoznawstwa, nauki o literaturze, nauk społecznych a także encyklopedie i słowniki.

...więcej na antenie Polskiego Radia PiK.
Czyta: Robert Chodur.
Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.45.„Rzeka zbrodni”

„Rzeka zbrodni” - powieść autorstwa Jarosława Jakubowskiego.

Śmierć nadeszła nocą...
Cztery ofiary połączone więzami krwi...

Styczeń 1920 roku to dla Bydgoszczy gorący czas. Na mocy traktatu wersalskiego miasto ma przejść w ręce polskie. Niemiecka administracja stopniowo przekazuje władzę, wojsko wycofuje się na zachód. Cały czas dochodzi jednak do różnych napięć między Niemcami i Polakami.

W tej atmosferze, na krótko przed oficjalnym przekazaniem Polakom kluczy do miasta, dochodzi do strasznej zbrodni. Zamordowana zostaje rodzina Blochów z barki "Annelise". Ciała ułożone na wzór fontanny "Potop", napis krwią na ścianie kajuty stanowią zagadkę, którą usiłują rozwiązać bydgoscy policjanci. Dla komisarza Leona Gajewskiego to pierwsza poważna sprawa kryminalna. Śledczy muszą się ścigać z czasem - od szybkiego zakończenia dochodzenia zależy uspokojenie nastrojów w mieście.

Czy im się uda?
Weź głęboki oddech. Daj się ponieść ciemnej rzece...Jarosław Jakubowski – bydgoski poeta, prozaik, dramatopisarz, krytyk literacki, dziennikarz. Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Polityki Historycznej.

Studiował budownictwo lądowe na Politechnice Gdańskiej i politologię na Uniwersytecie Gdańskim. Współuczestnik antologii literackiej „Mówi Bydgoszcz” oraz „Poza słowa. Antologii wierszy 1976-2006” (pod redakcją Tadeusza Dąbrowskiego). Współpracownik dwumiesięcznika literackiego „Topos”.

W 2007 roku w Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka odbyło się czytanie jego sztuki „Dom matki”. Na polskich scenach odbyły się premiery sztuk: „Generał”, „Życie”, „Koncert na rożek, bęben i violę”, „Wszyscy święci”, „Wieczny kwiecień”, „Człowiek, który nie umiał odejść”.

Na podstawie sztuk „Generał”, „Zgon w pałacu biskupim” i „Głową w dół” Polskie Radio zrealizowało słuchowiska.

Od roku 2006 członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, w latach 2009-2011 prezes oddziału bydgoskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Koronowie.

Czyta: Andrzej Mastalerz. Realizacja: Andrzej Brzoska.


„Cover”

Z początkiem 2020 roku proponujemy naszym Słuchaczom powieść pt. „Cover” autorstwa Grzegorza Filipa.

Fabuła „Covera” przypomina powieść drogi. Pisarz Ignacy Jawaszkiewicz i jego czytelnik Sebastian Hayder, niczym Don Kichot i Sancho Pansa, włóczą się po świecie, aby podbić Europę i odmienić oblicze literatury polskiej.

Przeżywają najróżniejsze przygody: deportowani z Niemiec, skaczą w czeski film z lat 70., stamtąd lądują na wielkiej imprezie na warszawskim Stadionie Narodowym, los niesie ich do Wilna, doświadczają dramatycznego epizodu w Tatrach, podróżują do wyroczni w Buenos Aires, gdzie zostają zaskoczeni przez rewolucję.

Na swej drodze obaj bohaterowie spotykają piękne i fascynujące kobiety, pośród nich trzy miłości Haydera: bezlitosną Emilię, ciepłą Ugne oraz tajemniczą Anabellę.Grzegorz Filip - urodził się w 1958 r. w Lublinie i jest do dziś związany z tym miastem. W młodości posmakował pracy w uprawach leśnych i w magazynie maszyn biurowych, zbierał owoce w sandomierskich sadach i poznawał tajniki scenografii w pracowni plastycznej teatru lalek. Recenzował wystawy sztuki, pisał o książkach, chodził po Beskidach i Tatrach…

Ukształtowały go: rodzina, harcerstwo, kino lat 70., jazz i rock, teatr alternatywny, sztuka współczesna, czasopisma literackie, artystyczne i muzyczne, drugi obieg i literatura emigracyjna, turystyka piesza, atmosfera Lublina.

Twórczość literacka Grzegorza Filipa obejmuje opowiadania i powieści. Prozę drukował od roku 2009 w „Akcencie”, „Arcanach”, „Frazie”, „Kresach”, „Odrze”, „Pograniczach” i „Toposie”. Wydał zbiór opowiadań „Teoria strun” (2010) oraz powieści: „Studnia” (2013), „Miłość pod koniec świata” (2016) i „Pomiędzy” (2016). Laureat stypendium twórczego Prezydenta Miasta Lublin.

Prowadzi blog literacki. Ma żonę i troje dzieci.

źródło: grzegorzfilip.wordpress.com

...więcej na antenie Polskiego Radia PiK.Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.45.


„Komediantka”

Z końcem wakacji i z początkiem września proponujemy naszym Słuchaczom powieść pt. „Komediantka” autorstwa Władysława Stanisława Reymonta.

Dzieło z 1986 roku powstało na bazie teatralnych doświadczeń Reymonta i jego obserwacji środowiska aktorskiego. Bohaterką powieści pisarz uczynił młodą dziewczynę z Bukowca, Jankę Orłowską, która, chcąc wyrwać się z prowincjonalnego świata i buntując się przeciwko narzuceniu jej kandydata na męża przez ojca, wstępuje do teatru. Scena wydaje się jej szansą rozwinięcia talentu, ucieczki od szarzyzny, bardziej wartościowym i lepszym życiem. Z czasem okazuje się jednak, że bez protekcji nie otrzyma ani lepszych ról, ani przychylności krytyki, ani nie zarobi na życie. Wraz z głodem Janka poznaje smutną prawdę o uwielbianej „świątyni sztuki”...Władysław Stanisław Reymont, właśc. Stanisław Władysław Rejment (ur. 7 maja 1867 w Kobielach Wielkich, zm. 5 grudnia 1925 w Warszawie) – polski pisarz, prozaik i nowelista, jeden z głównych przedstawicieli realizmu z elementami naturalizmu w prozie Młodej Polski. Niewielką część jego spuścizny stanowią wiersze. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za czterotomową „epopeję chłopską” Chłopi. Jeden z najwybitniejszych i najważniejszych pisarzy w dziejach literatury polskiej.

Powieść „Komediantka” rozpoczyna się w Bukowcu, gdzie na małej, położonej wśród wzgórz i lasów stacji kolejowej pracuje Orłowski. Jego córka - 22-letnia Janka stoi przed życiową decyzją: czy przyjąć oświadczyny Grzesikiewicza, którego szanuje, ale nie kocha. Janka nie widzi się w roli żony. Marzy o wyższych celach, o poświęceniu się dla idei. W sąsiednim miasteczku pewnego razu urządza przedstawienie teatr amatorski, a Janka grając tam rolę odkrywa, że pasjonuje ją aktorstwo...
źródło: pl.wikipedia.org

...więcej na antenie Polskiego Radia PiK. Czyta: Mariola Łabno.Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.45.„Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności”

Na półmetku lata i wakacji proponujemy naszym Słuchaczom powieść pt. Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności, dzieje warszawskiego hotelu od końca XIX wieku po czasy współczesne, przedstawione głosem Henryka Talara.

Hotel Bristol – niemy świadek wielkiej polityki, chwilowa siedziba rządu, miejsce pobytu najznamienitszych gości stolicy: polityków, artystów, finansistów – przedstawiony w faktach, anegdotach, materiałach z epoki... i plotkach.

Hotel Bristol – świetnie napisane dzieje warszawskiego hotelu od końca XIX wieku po czasy współczesne. Także fascynujące, często nieznane i zaskakujące losy pierwszego właściciela Bristolu – Ignacego Jana Paderewskiego.

źródło: opis z okładki.Faustyna Toeplitz-Cieślak i Izabela Żukowska, autorki powieści pt. Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności, przedstawiają losy Warszawy i Polski z niecodziennej perspektywy – luksusowego hotelu na Krakowskim Przedmieściu. Opisują też towarzyskie i kulturalne życie stolicy, jego jasne i ciemne strony, a niekiedy także pikantne szczegóły.Faustyna Toeplitz-Cieślak
Warszawianka, absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze w warszawskiej PWST, dziennikarka. W latach dziewięćdziesiątych rozpoczęła pracę w Polskim Radiu, przygotowując audycje o tematyce kulturalnej dla radiowej Trójki oraz Jedynki i Dwójki. Jeszcze w czasie studiów zainteresowała się historią teatru i filmu żydowskiego w Polsce.

Izabela Żukowska
Muzykolog i socjolog, pracuje jako dziennikarka; od lat związana z Polskim Radiem, obecnie z Pierwszym Programem. Pisała dla miesięcznika „Kino”. Pracowała jako wykładowca na KUL-u i w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Autorka książek „Teufel”, „Gotenhafen” i „Nad miastem anioły”.

źródło opisu: proszynski.plKolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.45.


"Przygody Piotrusia Pana"

Z początkiem lata 2019 i wakacji proponujemy naszym Słuchaczom (bez względu na wiek) powieść pt. "Przygody Piotrusia Pana", w radiowej adaptacji i interpretacji Jolanty Nord.

Choć James Matthew Barrie kierował swoje dzieło do dzieci, historia tego maleńkiego chłopca może obudzić zainteresowanie, wyobraźnię i uśmiech każdego Słuchacza, bez względu na wiek.

"Przygody Piotrusia Pana" opisują dzieje maleńkiego chłopca, który uciekając z domu do magicznego parku, został w nim na noc i już nigdy nie mógł powrócić do właściwej ludzkiej natury. Piotruś Pan jest idolem dla innych dzieci, odwiedzających Park Leśny, każdy chciałby choć raz go zobaczyć, porozmawiać z nim i pobawić się. Jednak nie jest to takie łatwe, gdyż park jest zamykany zawsze o stałej porze i nikt nie może pozostać w nim po zmroku. Jednak są dzieci, którym się to udało… Jak potoczą się losy dzielnego, małego chłopca? Czy Piotruś Pan powróci kiedykolwiek do swojego domu? Co czeka niesforną dziewczynkę, której jednak udało się spędzić noc w parku?

źródło: taniaksiazka.pl


James Matthew Barrie – brytyjski pisarz pochodzenia szkockiego. Urodził się 9 maja 1860 r. w Kirriemuir (Szkocja), pochodził z wielodzietnej rodziny, ogromny wpływ na jego życie miała tragiczna śmierć jego starszego brata Davida. Barrie od dzieciństwa marzył o zostaniu pisarzem, wiele czytał i interesował się literaturą. Jednak jego rodzice nie pochwalali tego wyboru. W 1885 r., dzięki wsparciu brata Jana, wyjechał do Londynu, gdzie podjął pracę jako dziennikarz. Pisarz zmarł 19 czerwca 1937 r. w Londynie

Do jego najważniejszych dzieł należą m.in.: "Nieporównany Crichton", a także powieść dla dzieci "Przygody Piotrusia Pana".Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.45.


"Nadwiślańskie serca"

Czytamy dla Ciebie. Fot. materiały promocyjne
Czytamy dla Ciebie. Fot. materiały promocyjne
Wiosna 2019 w pełni, a my w jej ofercie od 13 maja proponujemy Słuchaczom odcinki książki Katarzyny Archimowicz pt. "Nadwiślańskie serca", w radiowej adaptacji Teresy Filarskiej.

Warszawska Saska Kępa i piękne plenery Kazimierza Dolnego. Marta - młoda, ambitna kobieta za nic nie chce powielać losów swoich rodziców i rodzeństwa. Wie, czego chce i odważnie realizuje plany. Pewnego dnia w jej życiu pojawia się Janusz - mężczyzna, który niebawem ma wziąć ślub… Czy miłość tych dwojga ma szansę na szczęście? I czy zakochana kobieta ma prawo oddzielić ojca od córki?

"Nadwiślańskie serca" to opowieść o tym, że czasem rzeczy najistotniejsze są tak blisko, że ich nie dostrzegamy. To książka o potędze miłości, również tej dojrzałej, o sile przyjaźni i niepotrzebnych stereotypach...
źródło: lubimyczytac.pl


Katarzyna Archimowicz mieszka w Chełmie. Ukończyła matematykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jest nauczycielką w szkole podstawowej i gimnazjum oraz doradcą zawodowym. W wolnych chwilach zajmuje się haftem wielkoformatowym, a w międzyczasie czyta (najchętniej reportaże i powieści historyczno-obyczajowe). Marzy o podróży do Petersburga i na Syberię.

Autorka trzech świetnie przyjętych powieści : "Miłość w Burzanach ", "W kolejce po życie" oraz " Nadwiślańskie serca".Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.45.


"Wileńska łączniczka AK"

Czytamy dla Ciebie!
Czytamy dla Ciebie!
Od 25 marca, jako element wiosennej oferty Polskiego Radia PiK, proponujemy naszym Słuchaczom zapis rozmów z Danutą Szyksznian-Ossowską "Sarenka", przeprowadzonych przez Magdalena Semczyszyn. Wypełniły one produkcję wydaną w formie audiobooka, którym Radio Szczecin uczcił Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Kolejne odcinki czytają: Halina Łabonarska i Małgorzata Lewińska.

Książka jest zapisem rozmów z Danutą Szyksznian-Ossowską "Sarenką", podczas II wojny światowej łączniczką Garnizonu "Dwór" Armii Krajowej w Wilnie, jedną z dziesięciu dziewcząt z grupy łączności "Kozy" przy komórce "Legalizacja" wileńskiej Komendy Okręgu AK. Danutą Szyksznian-Ossowska była więźniarką łagru w Jełszance koło Saratowa.

Stałym punktem odniesienia w rozmowach jest wojna, jednak czytelnik znajduje w książce również reminiscencje z dawnego Wilna oraz historię powojennych losów bohaterki. O swoich przeżyciach Danuta Szyksznian-­Ossowska mówi niezwykle ciekawie, ukazując złożoność sytuacji, w której znaleźli się mieszkańcy okupowanego miasta, oraz zróżnicowanie ludzkich postaw. Jest zawsze pogodna i otwarta na drugiego człowieka, choć tragiczne wydarzenia, których była uczestniczką, odcisnęły piętno na całym jej późniejszym życiu.
źródło: ipn.gov.pl

Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.45.

"Cień księdza Piotra"

Cztamy dla Ciebie!
Cztamy dla Ciebie!
Od 14 stycznia w zimowej ofercie Polskiego Radia PiK, proponujemy naszym Słuchaczom odcinki książki Danuty Mostwin pt. "Cień księdza Piotra", w radowej adaptacji Małgorzaty Żurakowskiej.

W twórczości Danuty Mostowin - od czasu wojny zamieszkałej w USA autorki m.in. wydanej w Instytucie Wydawniczym PAX powieści pt. "Ameryko Ameryko" oraz wielu prac naukowych i publicystycznych na temat życia Polonii Amerykańskiej - ta powieść stanowi ewenement szczególny. Jest to nie tylko - jak poprzednie - powieść napisana z niezwykłym talentem, darem przedstawia znakomicie podpatrzonych sytuacji i portretów ludzi z krwi i kości, żywych, pełnych temperamentu, bez odrobiny pozy.

Jest to powieść historyczna. Bohaterowie w ich codzienności, w ich życiu osobistymi rodzinnym, z ich ludzkimi marzeniami i dążeniami.
źródło: lubimyczytac.pl

"Cień księdza Piotra" stanowi część Sagi Polskiej, cyklu powieściowego, w którym autorka przedstawiła dzieje kilku pokoleń polskiej rodziny. Na ten cykl składają się także powieści: "Szmaragdowa zjawa", "Tajemnica zwyciężonych", "Nie ma domu", "Dom starej lady", "Ameryko! Ameryko!" oraz "Ja za wodą, ty za wodą".

Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.45.

"Trzy sztylety"

"Trzy sztylety" - Bartłomiej Grzankowski
"Trzy sztylety" - Bartłomiej Grzankowski
Od 2 lipca, jako element letniej oferty Polskiego Radia PiK, proponujemy naszym Słuchaczom wtopienie się w świat fantazji opisany w odcinkach opartych na książce pt. "Trzy sztylety" autorstwa Bartłomieja Grzankowskiego i w jego radiowej interpretacji.

"Trzy sztylety" to trzy opowiadania opisujące przemianę Yuni, jednej z niewielu kobiet w zakonie rycerskim zdominowanym przez mężczyzn. To także debiut literacki autora, w którym czytelnicy odnajdą hołd dla wielu uznanych twórców fantasy. To wreszcie opowieść, która wciąga i pozostawia apetyt na więcej...

Powieść fantastyczna pt. "Trzy sztylety" ukazała się nakładem wydawnictwa "Dlaczemu" i pod patronatem medialnym Polskiego Radia PiK.

Młode królestwo z trudem dochodzi do siebie po Wielkiej Ucieczce i magicznej zagładzie, która niemal wyniszczyła całe życie. W nowym miejscu nowi ludzie próbują tworzyć lepszy świat bez magii. Pomóc temu mają zakony zajmujące się różnymi dziedzinami życia. Yuni należy do jednego z nich, Czerwonych Płaszczy, któremu przydzielono za zadanie obronę królestwa.

Jednak stary świat nie zabrał ze sobą całego zła, a w nowym miejscu coraz mniej pamięta się o dawnych błędach. Pokusa władzy, bogactwa i zemsty odżywa na nowo, zarówno wśród prostych ludzi, jak i królewskich elit. Reguły i ludzie, którzy mieli stać na straży porządku, zawodzą.

W chwili upadku ideałów Yuni musi podjąć decyzję, która zaważy na jej dalszych losach. Skieruje jej przeznaczenie na nowe tory i zmusi do zmiany własnych zasad. Prosty podział na dobrych i złych przestanie się sprawdzać.

Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.45.