Sobota, 18 stycznia 2020 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » PiKtogramy » Czytamy dla Ciebie...
2020-01-04, 16:26 Redakcja

„Cover”

Z początkiem 2020 roku proponujemy naszym Słuchaczom powieść pt. „Cover” autorstwa Grzegorza Filipa.

Fabuła „Covera” przypomina powieść drogi. Pisarz Ignacy Jawaszkiewicz i jego czytelnik Sebastian Hayder, niczym Don Kichot i Sancho Pansa, włóczą się po świecie, aby podbić Europę i odmienić oblicze literatury polskiej.

Przeżywają najróżniejsze przygody: deportowani z Niemiec, skaczą w czeski film z lat 70., stamtąd lądują na wielkiej imprezie na warszawskim Stadionie Narodowym, los niesie ich do Wilna, doświadczają dramatycznego epizodu w Tatrach, podróżują do wyroczni w Buenos Aires, gdzie zostają zaskoczeni przez rewolucję.

Na swej drodze obaj bohaterowie spotykają piękne i fascynujące kobiety, pośród nich trzy miłości Haydera: bezlitosną Emilię, ciepłą Ugne oraz tajemniczą Anabellę.Grzegorz Filip - urodził się w 1958 r. w Lublinie i jest do dziś związany z tym miastem. W młodości posmakował pracy w uprawach leśnych i w magazynie maszyn biurowych, zbierał owoce w sandomierskich sadach i poznawał tajniki scenografii w pracowni plastycznej teatru lalek. Recenzował wystawy sztuki, pisał o książkach, chodził po Beskidach i Tatrach…

Ukształtowały go: rodzina, harcerstwo, kino lat 70., jazz i rock, teatr alternatywny, sztuka współczesna, czasopisma literackie, artystyczne i muzyczne, drugi obieg i literatura emigracyjna, turystyka piesza, atmosfera Lublina.

Twórczość literacka Grzegorza Filipa obejmuje opowiadania i powieści. Prozę drukował od roku 2009 w „Akcencie”, „Arcanach”, „Frazie”, „Kresach”, „Odrze”, „Pograniczach” i „Toposie”. Wydał zbiór opowiadań „Teoria strun” (2010) oraz powieści: „Studnia” (2013), „Miłość pod koniec świata” (2016) i „Pomiędzy” (2016). Laureat stypendium twórczego Prezydenta Miasta Lublin.

Prowadzi blog literacki. Ma żonę i troje dzieci.

źródło: grzegorzfilip.wordpress.com

...więcej na antenie Polskiego Radia PiK.Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.45.