Niedziela, 21 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa / Przeniesiono Bydgoski Węzeł Radiowy do wilii przy ul. Gdańskiej 50 (1945)
Polskie Radio PiK » PiKtogramy » Czytamy dla Ciebie...
2019-03-22, 06:00 Redakcja/ipn.gov.pl/radioszczecin.pl

"Wileńska łączniczka AK"

Czytamy dla Ciebie!
Czytamy dla Ciebie!
Od 25 marca, jako element wiosennej oferty Polskiego Radia PiK, proponujemy naszym Słuchaczom zapis rozmów z Danutą Szyksznian-Ossowską "Sarenka", przeprowadzonych przez Magdalena Semczyszyn. Wypełniły one produkcję wydaną w formie audiobooka, którym Radio Szczecin uczcił Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Kolejne odcinki czytają: Halina Łabonarska i Małgorzata Lewińska.

Książka jest zapisem rozmów z Danutą Szyksznian-Ossowską "Sarenką", podczas II wojny światowej łączniczką Garnizonu "Dwór" Armii Krajowej w Wilnie, jedną z dziesięciu dziewcząt z grupy łączności "Kozy" przy komórce "Legalizacja" wileńskiej Komendy Okręgu AK. Danutą Szyksznian-Ossowska była więźniarką łagru w Jełszance koło Saratowa.

Stałym punktem odniesienia w rozmowach jest wojna, jednak czytelnik znajduje w książce również reminiscencje z dawnego Wilna oraz historię powojennych losów bohaterki. O swoich przeżyciach Danuta Szyksznian-­Ossowska mówi niezwykle ciekawie, ukazując złożoność sytuacji, w której znaleźli się mieszkańcy okupowanego miasta, oraz zróżnicowanie ludzkich postaw. Jest zawsze pogodna i otwarta na drugiego człowieka, choć tragiczne wydarzenia, których była uczestniczką, odcisnęły piętno na całym jej późniejszym życiu.
źródło: ipn.gov.pl

Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.45.

- Doświadczenia mojego pokolenia nie da się tak po prostu wymazać, odesłać do archiwum. Wiele wyda­rzeń wciąż w nas tkwi, jak te odłamki. Im bliżej drugiego brzegu, tym obrazy z tamtych dni częściej do mnie powra­cają […]. Gdy zaczynała się wojna, miałam 14 lat, gdy się kończyła – 20. Zabrano mi kawałek dzieciństwa i najlep­sze lata młodości. Jednak nadal mogę mówić o szczęściu, bo innym nie dane było nawet tyle - ftagment książki pt. "Wileńska łączniczka AK", która powstała w ramach centralnego projektu badawczego IPN "Ziemie polskie pod okupacją 1939–1945".
źródło: ipn.gov.pl