Poniedziałek, 17 grudnia 2018 r.   Imieniny: Olimpii, Lazarza, Floriana
Ruch wahadłowy na obwodnicy Świecia nad Wisłą (14 km)
Ruch wahadłowy na obwodnicy Świecia nad Wisłą (14 km)
Ruch wahadłowy na obwodnicy Świecia nad Wisłą (14 km)
Polskie Radio PiK » PiKtogramy

Podróże filozoficzne

W roli przewodnika dr hab. filozofii, prof. UKW Janusz Sytnik-Czetwertyński, który w atrakcyjny sposób oprowadza nas po świecie filozofii i filozofów od czasów starożytnych po współczesność.

Dowiedzieliśmy się zatem, kto powiedział, że wszystko płynie, jakie znane słowa wygłosił Tales, czym charakteryzowała się filozofia Pitagorasa, czym wsławił się Heraklit, kogo nie lubił Demokryt i co przepowiedział Anaksagoras.

Po wakacyjnej przerwie wracamy do historii polskiej filozofii i jej najwybitniejszych przedstawicieli. Wysłuchała i zanotowała Ewa Kurzawa.

Na kolejne miniwykłady zapraszamy w czwartki o godz. 11.15


Henryk Elzenberg

Henryk Elzenberg
Henryk Elzenberg
Miał być inżynierem, tak zdecydowali rodzice, jednak on spełnił swoje marzenia i zrobił habilitację z filozofii. Do 1939 r. był docentem Uniwersytetów Warszawskiego i Lwowskiego, po 1945 r. profesorem Uniwersytetu w Toruniu.

Elzenberg nie uważał siebie za filozofa, a filozofii za naukę. Twierdził, że filozofia to sposób życia. Zajmował się głównie etyką, estetyką, aksjologią i historią filozofii. Wyznawał wartości bezwzględne. Dobro i piękno są twórcze i się uzupełniają. Piękno czyni człowieka dobrym, a dobro czyni człowieka pięknym. Zbigniew Herbert uważał go za swojego mistrza.

W 1923 r. Elzenberg podjął pierwszą w Polsce próbę przełożenia powieści Marcela Prousta "W poszukiwaniu utraconego czasu". Było to kilka miesięcy po śmierci pisarza.
Polskie Radio PiK - Podróże filozoficzne - Henryk Elzenberg

Tadeusz Czeżowski

Tadeusz Czeżowski (Fot. Archiwum UMK)
Tadeusz Czeżowski (Fot. Archiwum UMK)
Filozof związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Logik, matematyk, fizyk i etyk. Uważał, że można pogodzić etykę z nauką empiryczną. Jego koncepcja etyczno-matematyczna dotyczyła np. przyciągania i odpychania nie tylko w fizyce, ale też w relacjach ludzkich, tzn. są ludzie, którzy potrafią nas swoją osobowością przyciągnąć albo cechami charakteru odpychać.

Był odznaczony Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Polskie Radio PiK - Podróże filozoficzne - Tadeusz Czeżowski

22 listopada 2018

prof. Jerzy Perzanowski (źródło: Wikipedia)
prof. Jerzy Perzanowski (źródło: Wikipedia)
Jerzy Perzanowski - urodził się we Francji, a zmarł w Bydgoszczy. Studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na kierunku filozofii i matematyki.

Zajmował się filozofią analityczną posługując się aparatem matematycznym i logicznym.

Mówił, że ateiści oczekują dowodów na istnienie Boga, to Oni powinni udowodnić, że Boga nie ma, skoro tak twierdzą,

Nasz radiowy wykładowca - Janusz Sytnik-Czetwertyński uznawał prof. Jerzego Perzanowskiego za swojego mistrza, pod Jego skrzydłami obronił doktorat z filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, z tym większym wzruszeniem opowiada o profesorze w wykładzie.
Polskie Radio PiK - Podróże filozoficzne z 22.11.2018

15 listopada 2018 - O polskiej filozofii

Platon i Arystoteles, fragment fresku "Szkoła ateńska" Rafaela Santiego
Platon i Arystoteles, fragment fresku "Szkoła ateńska" Rafaela Santiego
W dziedzinie filozofii umysłu przoduje Uniwersytet w Poznaniu, w historii filozofii specjalizuje się Uniwersytet Wrocławski.

Filozofia natury i religii to oczywiście uczelnie w Lublinie. Uniwersytet Warszawski zajmuje się głównie filozofią społeczną, a bydgoski Uniwersytet Kazimierza Wielkiego specjalizuje się w ontologii.

Jednak najważniejszym ośrodkiem filozofii w Polsce jest Uniwersytet Jagielloński.

Więcej w dzisiejszym wykładzie...
Polskie Radio PiK - Podróże filozoficzne z 15.11.2018

7 listopada 2018 - Józef Maria Bocheński

Józef Maria Bocheński 1992 r. Zdjęcie ze zbiorów prywatnych Małgorzaty Bocheńskiej. Źródło: Internetowy Polski Słownik Bigraficzny PAN
Józef Maria Bocheński 1992 r. Zdjęcie ze zbiorów prywatnych Małgorzaty Bocheńskiej. Źródło: Internetowy Polski Słownik Bigraficzny PAN
Filozof, logik i zakonnik. Imię zakonne Innocenty. Krytyk marksizmu i radzieckiego komunizmu. Łączył tomizm z filozofią analityczną. Interesował się historią logiki, filozofii i życia społecznego, a także logiką religii i teologią. Do wysłuchania miniwykładu o bracie Innocentym zaprasza Janusz Sytnik-Czetwertyński.
Polskie Radio PiK - Podróże filozoficzne z 7.11.2018

Marian Rejewski

Marian Rejewski (fot: Wikipedia)
Marian Rejewski (fot: Wikipedia)
W dzień Wszystkich Świętych wspominamy wybitnego matematyka, który już w 1932 r. złamał kod Enigmy, bydgoszczanina, absolwenta I liceum.
Polskie Radio PiK - Podróże filozoficzne - Marian Rejewski

Roman Ingarden

Roman Ingarden. Fot: Centrum Badań Filozoficznych im. Romana Ingardena
Roman Ingarden. Fot: Centrum Badań Filozoficznych im. Romana Ingardena
Przedstawiciel fenomenologii. Doktoryzował się u Edmunda Husserla na podstawie rozprawy "Intuicja i intelekt u H. Bergsona". Działalność naukową rozwijał w opozycji do idealizmu Husserla. Filozofię pojmował jako samodzielną i bezzałożeniową dyscyplinę badawczą. Odrzucił rozwiązanie idealistyczne, redukujące świat realny do wytworu aktów świadomości. Na miniwykład o tym wybitnym filozofie zaprasza prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński.
Polskie Radio PiK - Podróże filozoficzne - Roman Ingarden

11 października 2018 - Podsumowanie osiągnięć szkoły lwowsko-warszawskiej

Szkoła Lwowsko-Warszawska 1910. Na zdjęciu m.in. Kazimierz Ajdukiewicz, Władysław Tatarkiewicz, Tadeusz Kotarbiński.
Szkoła Lwowsko-Warszawska 1910. Na zdjęciu m.in. Kazimierz Ajdukiewicz, Władysław Tatarkiewicz, Tadeusz Kotarbiński.
Szkoła lwowsko-warszawska była fenomenem. Bez niej nie byłoby współczesnej nauki. O jej pierwszorzędnym znaczeniu w filozofii mówili zarówno Albert Einstein jak i niedawno zmarły Stephen Hawking. Obaj wykorzystywali prace polskich, przedwojennych geniuszy w swoich badaniach. Co jeszcze? O tym w miniwykładzie prof. Janusza Sytnika-Czetwertyńskiego.
Polskie Radio PiK - Podróże filozoficzne -

4 października 2018 - Stanisław Leśniewski

Stanisław Leśniewski
Stanisław Leśniewski
Twórca teorii protetyki filozoficznej i ontologii. Wybitnie zdolny i pracowity, studiował jednocześnie filozofię, matematykę, chemię, ekonomię, psychologię i historię. Doktorat napisał w 2 lata. Z jednej strony patriota i logik ze szkoły lwowsko-warszawskiej, a z drugiej - skrajny komunista. Jego dzieła w języku polskim wydano dopiero w roku 2015.
Polskie Radio PiK - Podróże filozoficzne - Stanisław Leśniewski

27 września 2018 - Alfred Tarski

Alfred Tarski w 1968 r.
Alfred Tarski w 1968 r.
Jedna z najważniejszych podróży po polskiej filozofii. Jej bohaterem jest Alfred Tarski - gorący patriota polski. Wybitnie zdolny, obronił doktorat w wieku 23 lat, a habilitacje otrzymał mając 24 lata. Z pomocą matematyki i logiki zajmował się teorią prawdy obiektywnej.
Polskie Radio PiK - Podróże filozoficzne - Alfred Tarski
1234567