Wtorek, 16 października 2018 r.   Imieniny: Gawła, Ambrożego
Polskie Radio PiK » PiKtogramy

Podróże filozoficzne

W roli przewodnika dr hab. filozofii, prof. UKW Janusz Sytnik-Czetwertyński, który w atrakcyjny sposób oprowadza nas po świecie filozofii i filozofów od czasów starożytnych po współczesność.

Dowiedzieliśmy się zatem, kto powiedział, że wszystko płynie, jakie znane słowa wygłosił Tales, czym charakteryzowała się filozofia Pitagorasa, czym wsławił się Heraklit, kogo nie lubił Demokryt i co przepowiedział Anaksagoras.

Po wakacyjnej przerwie wracamy do historii polskiej filozofii i jej najwybitniejszych przedstawicieli. Wysłuchała i zanotowała Ewa Kurzawa.

Na kolejne miniwykłady zapraszamy w czwartki o godz. 11.15


11 października 2018 - Podsumowanie osiągnięć szkoły lwowsko-warszawskiej

Szkoła lwowsko-warszawska była fenomenem. Bez nie nie byłoby współczesnej nauki. O jej pierwszorzędnym znaczeniu w filozofii mówili zarówno Albert Einstein jak i niedawno zmarły Stephen Hawking. Obaj wykorzystywali prace polskich, przedwojennych geniuszy w swoich badaniach. Co jeszcze? O tym w miniwykładzie prof. Janusza Sytnika-Czetwertyńskiego.
Polskie Radio PiK - Podróże filozoficzne -

4 października 2018 - Stanisław Leśniewski

Twórca teorii protetyki filozoficznej i ontologii. Wybitnie zdolny i pracowity, studiował jednocześnie filozofię, matematykę, chemię, ekonomię, psychologię i historię. Doktorat napisał w 2 lata. Z jednej strony patriota i logik ze szkoły lwowsko-warszawskiej, a z drugiej - skrajny komunista. Jego dzieła w języku polskim wydano dopiero w roku 2015.
Polskie Radio PiK - Podróże filozoficzne - Stanisław Leśniewski

27 września 2018 - Alfred Tarski

Jedna z najważniejszych podróży po polskiej filozofii. Jej bohaterem jest Alfred Tarski - gorący patriota polski. Wybitnie zdolny, obronił doktorat w wieku 23 lat, a habilitacje otrzymał mając 24 lata. Z pomocą matematyki i logiki zajmował się teorią prawdy obiektywnej.
Polskie Radio PiK - Podróże filozoficzne - Alfred Tarski

20 września 2018 - Kazimierz Twardowski

Kazimierz Twardowski - jedna z najważniejszych postaci polskiej myśli twórczej - niezwykle charyzmatyczny twórca szkoły lwowsko-warszawskiej. Podkreślał wagę jasności i precyzyjności wypowiedzi. Studiował w Wiedniu, Lipsku i Monachium. Odrzucił jednak propozycje pracy na tych uniwersytetach i jako prawdziwy patriota wybrał wykłady na polskich uczelniach. Potrafił porywać tłumy - na jego wykłady przychodziły tysiące słuchaczy. Dzisiejszy wykład wytłumaczy skąd taka nieprawdopodobna popularność tego wielkiego polskiego filozofa przełomu XIX i XX wieku.
Polskie Radio PiK - Podróże filozoficzne - Kazimierz Twardowski

13 września 2018 - Szkoła lwowsko-warszawska

Szkoła lwowsko-warszawska - najważniejsza ze szkół w całej ludzkiej cywilizacji - nawet Albert Einstein podkreślał jej rangę. Szkoła ta stawiała przede wszystkim na logikę, logiczne ścieżki rozumowania, które są niezbędne w nauce.
Polskie Radio PiK - Podróże filozoficzne - Szkoła lwowsko-warszawska

6 września 2018 - Podsumowanie 6 lat

Już 6 rok z rzędu wyruszamy w nasze podróże po świecie filozofii. Przed ten czas omówiliśmy filozofię grecką, rzymską, chrześcijańską, ale również wschodnią czyli arabską, suficką, buddyjską, aż powróciliśmy do europejskiej - zachodniej scholastyki, a później filozofii odrodzenia i filozofii idealistycznej. Wyjaśniliśmy również czym zajmują się filozoficzne dziedziny - nauki o bycie, o poznaniu, o wartościach. Wytłumaczyliśmy znaczenie filozoficznych pojęć typu "synejdezjologia" czy "kognitywistyka". Od roku skupiliśmy się na przedstawicielach polskiej filozofii - od Witelona po Adama Mahrburga. "Podróże filozoficzne" powracają na antenę Polskiego Radia PiK po wakacyjnej przerwie. Zaprasza Ewa Kurzawa.
Polskie Radio PiK - Podróże filozoficzne - Podsumowanie 6 lat

21 czerwca 2018 - Adam Mahrburg

Polski filozof XIX wieku. Stypendysta Kasy Mianowskiego. Zafascynowany filozofią niemiecką. Rozwijał polski kantyzm. Filozofię to dla niego teoria poznania nauk (empiryzm relatywistyczny).
Polskie Radio PiK - Podróże filozoficzne - Adam Mahrburg

14 czerwca 2018 - Eleonora Ziemięcka

Uznawana za pierwszą polską kobietę filozofa. Przedstawicielka maesjanizmu. Szukała wspólnych argumentów dla wiedzy i wiary. Sprzeciwiała się heglizmowi. W "Myślach o wychowaniu kobiet" postulowała reformę nauczania kobiet tak aby było możliwe pogodzenie uczucia i rozumu.
Polskie Radio PiK - Podróże filozoficzne - Eleonora Ziemięcka

31 maja 2018 - Bronisław Trentowski

Powinien być ulubionym filozofem kobiet, a szczególnie mam, którego filozofia to prawdziwy poradnik rodzinny :) Przygotowała Ewa Kurzawa
Polskie Radio PiK - Podróże filozoficzne - Bronisław Trentowski
1234567