Niedziela, 01 listopada 2020 r.   Imieniny: Wszystkich Świętych
Polskie Radio PiK » PiKtogramy
Ogłoszenie własne nadawcy

PiKtogramy


Zapraszamy na „PiKtogramy”, czyli radiowe ministerstwo kultury, nauki i dobrej muzyki ;) Oto dlaczego warto spędzać przedpołudnie z Polskim Radiem PiK – TYLKO U NAS:

- Codziennie w „Radiowej Akademii Myśli” nasi eksperci w trzech odsłonach (ok. 9:45, 10:45 i 11:10) przybliżają Słuchaczom zagadnienia współczesnego życia. Przystępnym językiem tłumaczą m.in. problemy w relacjach międzyludzkich, przemiany współczesnej polszczyzny, stereotypy na temat Polaków i Europejczyków, pojęcia filozoficzne oraz jak odnaleźć się w coraz bardziej skomplikowanym świecie.

- Codziennie kwadrans po 10:00 „Historia Pewnej Piosenki”, czyli ciekawe opowieści Krzysztofa Wilczyńskiego o tym jak powstawały największe przeboje wszech czasów, a także jak rodzą się przyszłe hity.

- W każdy poniedziałek ok. 11:20 Magda Jasińska sięga do historii Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. Okazja jest szczególna, bowiem w 2020 roku obchodzimy swoje 85-lecie. Z naszymi Słuchaczami mamy co świętować!

- We wtorki dwadzieścia po 11:00 zapraszamy do „Kuchni PiK-a”. Kulinarne dziedzictwo regionu, przepisy na dania główne i desery, a także swoje kuchenne odkrycia prezentują smakosze i znawcy tematu: dr Radosław Kożuszek oraz Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

- W środy ok. 11:20 poznajemy pomniki przyrody. Mamy ich w województwie kujawsko-pomorskim prawie dwa tysiące, a wiele z nich wiąże się z lokalną tradycją, czasem legendą, ale też i historycznymi faktami. O pomnikach przyrody mówi Wojciech Sobociński.

- W czwartki świętujemy jubileusz 100-lecia powrotu Bydgoszczy i Torunia do Macierzy. W historyczno-kulturalnym cyklu „Bydgoszcz-Toruń: 100 lat w Niepodległej” opowiadamy o życiu mieszkańców obu miast przed wiekiem, o zwyczajach bydgoszczan i torunian, o modzie, życiu towarzyskim, itd. O 11:20 zapraszają: Iwona Muszytowska-Rzeszotek i Bogumiła Wresiło.

- W piątki o tej samej porze podpowiadamy jak zadbać i dobrze wychować czworonożnego przyjaciela. „Ludzkim głosem o zwierzętach” rozmawiają: Małgorzata Burchardt i dr Dominika Gulda z ZOO w bydgoskim Myślęcinku.

- Codziennie na dobry początek audycji przypominamy zapiski z kalendarza oraz zaglądamy na nasz portal www.radiopik.pl w kąciku „Radio net” (09:20). Na zakończenie zaś nadajemy odcinek radiowej powieści (11:40).

Od poniedziałku do piątku, od 9:05 do 12:00 zamień się w słuch!
Zapraszają: Ewa Kurzawa i Piotr Majewski :)

PiKtogramy w maseczce – zobacz galerię słuchaczy!

Jak wszyscy, to wszyscy - Marian Rejewski też!
Jak wszyscy, to wszyscy - Marian Rejewski też!
Wiele wskazuje na to, że obowiązek noszenia maseczek zostanie z nami na dłużej. Dla wielu z nas raczej nie jest to przyjemność, ale… w tej dla nas wszystkich nowej sytuacji możemy znaleźć jakieś pozytywy... Powinność zakrywania twarzy i nosa nie tylko za pomocą dedykowanych produktów medycznych oznacza przecież spore możliwości kreatywnego podejścia do zagadnienia. Jak w pomysłowy sposób zapewnić sobie i innym ochronę przez koronawirusem - z podpowiedziami przychodzą słuchacze Polskiego Radia PiK.